Mitokondriyal Yaş

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1


Vücudumuzun hücrelerinde bazı enerji merkezleri vardır bu enerji merkezleri gün boyunca çalışırlar ve ihtiyacımız olan enerjiyi üretirler. Bu enerji merkezlerine sağlık alanında mitokondri denir. Tıpkı bir fabrikaya enerji sağlayan jeneratörler gibi bu mitokondriler de vücudumuza bir hayat boyunca enerji temin ederler. Mitokondrilerin vücudumuz için enerji üretmesinin bir bedeli vardır. Bu bedel, serbest radikallerdir. Serbest radikaller, mitokondriler tarafından enerji dönüşümü sırasında ortaya çıkartılan önemli moleküllerdir. Serbest radikalleri önemli kılan en büyük faktör onların “vücutta meydana gelen yaşlanmanın” büyük bir bölümünden sorumlu olmalarıdır. Mitokondrilerin faaliyetlerinden kaynaklanan yaşlanma olayına tıp dilinde mitokondriyal yaşlanma “MITOCHONDRIAL AGING” denmektedir.


Serbest Radikaller:


Aslında olan olaylar bir birini tetikleyen birçok olgudan ibarettir. Mitokondri çalışır enerji üretir enerji üretiminin yan ürünü serbest radikaller olur. Serbest radikaller mitokondriyi yıpratır, mitokondri aynı orandaki enerjiyi üretmek için daha fazla çalışır. Fazla çalışma serbest radikal miktarını artırırken mitokondride de genetik bozulmaları beraberinde getirir. Bu kısır döngüye halk dilinde yaşlanmak denir.

Yaşlanmak aslında yıpranan mitokondrilerin onarılamaması bu nedenle de vücut hücrelerinin çökmesiyle gerçekleşen bir süreçtir. Diğer bir değişle yaşlanmak mitokondriyal çöküş tür.


Yaşlanmamak:

Her insanoğlu ister ki geç yaşlansın sağlıklı ve gerçekten uzun bir ömür sürsün. Bunun mümkün olduğunu belirten bilim adamları özellikle mitokondrial çöküşün durdurulması veya yavaşlatılması üzerinde çalışmaktadırlar. Bilim adamlarına göre mitokondrideki DNA kombinasyonunun korunması ve bozunumunun önlenmesi yaşlılığı geciktirecek çok önemli bir buluş olacaktır.
 
Top