Mitolojik Olarak Koç Burcu

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Croneus kralı Athamas, Phrixus ve Helle adındaki iki çocuğunun annesi olan Nephele’den sıkılınca, onu uzaklara gönderip Teb kralı Cadmus’un kızı Ino ile evlenir. Ino da Athamas’a iki evlat verir ve zaman içerisinde de kıskançlığından krallığın gelecekte kendi çocuklarına kalmasını ister. Bunun için ilk önce krallığın kadınlarını, ekilecek mısır tohumlarını kocalarına belli etmeden kavurmaya ikna eder. Kavrulmuş tohumlar ekilince ürün vermezler ve açlık tehlikesi başgösterir.

Kral Athamas, habercilerini bir kahine gönderip tanrıların neden ülkesini cezalandırdığını öğrenmek ister. Ino, habercilere rüşvet verip kahinin cevabını değiştirmelerini, krala, açlığın sebebinin Phrixus ve Helle olduğunu söylemelerini sağlar. Kral, ilk kraliçeden olan iki çocuğunu tanrılara kurban etme fikrinden hoşlanmasa da, ülkesinin açlıktan kırılmasını göze alamaz ve çocuklarının öldürülmesi emrini verir. Nephele ise zaten çocuklarının güvenliği konusunda endişelidir ve bu nedenle saraya, Zeus’un kendisine hediye etmiş olduğu altın postlu bir koç yerleştirmiştir.

Koç, Nephele’nin çocuklarını tehlikeden haberdar eder ve onları sırtına alıp kaçırır. Okyanusun üzerinden uçarlarken, ağabeyinden daha güçsüz olan Helle, koçun postuna yeterince sıkı tutunamaz ve aşağı düşerek ölür. Düştüğü yere daha sonra Hellesponte adı verilmiştir. Phrixus kurtulur ve bir prenses ile evlenerek asalet statasünü korur. Phrixus Zeus’a şükranlarını sunmak için koçu kurban eder ve altın postunu da Colchis’e asar (bu post, Argonautlar’ın seferi başta olmak üzere, birçok efsanenin odak noktası olacaktır). Zeus ise koçun cesaretini ödüllendirmek için onu yıldızların arasına yerleştirir.

 

Benzer konular

Top