1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

MKÜ öğrencilerinin açlık grevi sona erdi

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 27 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. arz-ı hal

arz-ı hal Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri açlık grevi eylemini sona erdirdi. Öğrenciler, 'akıllı kart' uygulamasına tepki gösteren öğrencilerin okuldan uzaklaştırılması ve cezalandırılmasına tepki göstermek amacıyla açlık grevine başlamıştı.

HATAY- Mustafa Kemal Üniversitesi'ndeki (MKÜ) 'akıllı kart' uygulamasını protesto etmelerinin ardından açılan soruşturmalarla okuldan uzaklaştırma, yükseköğretimden çıkarma gibi cezalar verilen öğrencilerden Burcu Çiçek, Mithat Can Türetken, Sinem Badem, Gökhan Mahir Doğan, Barış Ergün, Sezgi Çolakoğlu, Pınar Yılmaz, Sinan Çelik, Haydar Eren Öztürk ve Ali Çelik, İHD Antakya Şubesi'nde başlattıkları açlık grevini sona erdirdi.

Polis ve jandarmanın kuşatması altında eylemci öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan yüksek öğretimden çıkarma cezası verilen Gökhan Mahir Doğan, Cihan Kırmızıgül'ün puşi taktığı için 11 yıl hapis cezası aldığını, 600'den fazla öğrencinin tutuklu bulunduğunu, binlerce öğrencinin okuldan uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Aynı zihniyetin Mustafa Kemal Üniversitesi'nde de yaşandığına dikkat çeken Doğan, MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü'nde sadece bu dönem; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladıkları için 21 Öğrenciye, Halepçe katliamını protesto ettikleri için 73 öğrenciye, Rektörlük binasının karşısında oturduğu için 28 Öğrenciye, öğrenci kimlik kartını kredi kartına dönüştüren 'akıllı kart' uygulamasını protesto ettiği için 17 öğrenciye, yine akıllı kartı olmadığı için yemekhaneye giremeyen ve kendi sofrasını kuran 25 öğrenciye soruşturma açıldığını söyledi.

Doğan, uyarı, kınama, 1 dönem, 1 yıl ve yüksek öğretim kurumlarından çıkarma cezaları ile yüzlerce öğrenci arkadaşlarının eğitim haklarının ellerinden alındığını kaydetti.

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde yaşanan diğer olayları ise şöyle özetledi:

"İskenderun Mühendislik Fakültesi'nde sadece bu dönem; Roboski katliamını protesto ettikleri için 15 öğrenciye soruşturma açılmış ve hepsine uyarı cezası verilmiş, üniversitede poşi taktığı için faşist bir öğrenci tarafından okul içerisinde silahlı ve sözlü saldırıya uğrayan arkadaşlarının yanında olup fakülte içerisinde demokratik haklarını kullanarak bu olayı basın yoluyla duyuran 65 öğrenciye soruşturma açılmış ve 3 gün önce aldığımız tebligatlardan öğrendiğimiz kadarı ile bu 65 öğrenciden 7'si Yüksek Öğretim Kurumlarından çıkarma, geri kalan 56 öğrencinin hepsine de 1 ve 2'şer dönem uzaklaştırma cezası verilmiş. Yine aynı fakültede 'akıllı kartları' almak istemeyen ve bu düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmak için okul dışında bildiri dağıtan öğrencilerin 4'üne soruşturma açılmış 2'si Yüksek Öğretim Kurumlarından çıkarma, 2'si de 1'er dönem uzaklaştırma cezasına çarptırılarak eğitim hakları engellenmiştir."

Okulun sadece ikinci döneminde 200, geçmiş dönemlerde ise 300'e yakın öğrenciye demokratik taleplerini dile getirdikleri için ceza verildiğini söyleyen Doğan, "Mesnetsiz gerekçelerle açılan bütün bu soruşturmaların geri çekilmesi, uzaklaştırma ve çıkarma cezası alan arkadaşlarımızın eğitim haklarının sağlanması ve tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılması için başladığımız açlık grevini bugün sonlandırıyoruz" diye konuştu.

Doğan, talepleri kabul edilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Sayfayı Paylaş