1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Modemler İçin Bağlantı Erişim Prosedürü

Konusu 'İnternet' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Modemler İçin Bağlantı Erişim Prosedürü (Link Access Procedure for Modems)
  LAPM modemler için V.42 hata düzeltme protokolünin bir parçasıdır.
  LAPM ITU-T'nin önerilerinden V.42 ile tanımlanmış bir hata kontrol protokolüdür. Pek çok veri bağlantı katmanı protokolü gibi, bir HDLC varyasyonudur. LAPM veri güvenliğini sağlayabilmek için, kendisinden önce gelen Microcom Networking Protocols gibi döngüsel artıklık denetimi (CRC) ve bozuk verinin tekrar yollanması (ARQ) tekniklerini kullanır.
  LAPM gibi hata kontrol protokolleri, herbiri bir başlık ile başlayan ve bir çerçeve kontrol dizisi(bir döngüsel artıklık denetimi) ile biten, farklı uzunluklarda çerçeveler kullanırlar. Doğru şekilde alınan paketler onaylanırlar, onaylanmamış paketler otomatik olarak tekrar gönderilirler (ARQ).
  Her bir çerçevenin içerdiği bilgi miktarı arttıkça, başlık ve son bilgilerinin göreceli maliyetleride azalır. LAPM genellikle sadece yüzde 5 civarı bir çerçeve yükü yaratır. Bu birek asenkron seri iletişimin ihtiyaç duyduğu başlangıç ve bitiş bitlerinin oluşturduğu sabit %25 yüke göre gözle görülür bir iyileştirmedir, ancak bu büyüklükte çerçeveler kullanımınin iletişim gecikmesi şeklinde bir bedeli olduğu açıktır.
  LAPM, bir hata durumunda daha hızlı düzeltme için, sadece bozulmuş çerçevelerin tekrar yollanmasını sağlayan, isteğe bağlı bir seçimsel red (SREJ) özelliğine de sahiptir.
  ITU-T V.42 LAPM prosedürünün, devamı olduğu Microcom Networking Protocols'den (MNP) daha güçlü olduğu kabul edilir ve V.42bis içerisinde çok daha fazla veri çıkışı sağlayan daha karmaşık ve daha güçlü bir sıkıştırma seçeneği sağlar.

  V.42bis'e, sık tekrar eden karakter dizgelerinin yerine kod kelimelerinin kullanıldığı BTLZ (British Telecom Lempel Ziv) olarak adlandırılan bir dizge sıkıştırma algoritması eklenmiştir. Dizgelerin "sözlügü" iletim süresince dinamik olarak düzenlenir ve verideki değişikliklerin kaydını tutar; yeni dizgeler eklenir ve eskileri silinir. Veri her zaman sıkıştırılabilir olmayabildğinden (örneğin şifreli veya önceden sıkıştırılmış veriler) modem sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış dorumlarda çalışma yeteneğine sahiptir. Sıkıştırma performansı sürekli olarak gözlemlenir ve eğer sıkıştırma gerçekleşmemişse modem bilgileri sıkıştırılmamış şekilde yollar. Sıkıştırılmamış moddayken bile modem verinin karakteristiğini gözlemlemeye devam eder ve bir fayda sağlanabileceği anda tekrar sıkıştırılmış iletişime geçer.


   

Sayfayı Paylaş