Morin de Villefranche(1583-1656)

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,022
Beğeniler
6,467
Şehir
Seattle.
#1
Fransanın en büyük Astroloğu olarak kabul gören Morin de Villefranche veya asıl adı ile Jean-Baptiste Morin, dönemin soyluları ve önemli din adamlarına Astrolojik danışmanlık vermesiyle ün kazanmıştır. Felsefe ve tıp öğrenimi görmüş, College de Franceda Matematik dersleri vermiştir. Boulugne Piskoposu için çalıştığı dönemlerde yaptığı bir seyahat esnasında, İskoç asıllı Simyacı ve Astrolog William Davisonın etkisi ile Astroloji’ye yönelmiştir.

Lüksemburg ve Effiat Düklerinin de hem özel doktorluğunu, hem de danışmanlığını yapan Morin, Frans Kraliçesi Marie ve İsveç Kraliçesi Christinein de gözünde önemli bir yer edinmiştir.

Kardinaller Richelieu ve Mazarinin danışmanı olan Morinin, 16. Louis’nin doğumunda, Richelieu tarafından gizlice Kraliçe’nin odasına sokulmasıyla ilgili ilginç bir hikayesi de vardır. Richelieunun buradaki amacı, yeni doğan Kralın doğum saatinin tam kesinlikle saptanmasını ve doğru horoskopun çıkarılmasını mümkün kılmaktı.
Üzerinde 30 yıl kadar çalıştığı eseri Astrologia Gallica, ölümünden 5 yıl sonra, zamanın Polonya Kraliçesi Louise-Marie de Gonzaganın maddi desteği ile yayınlanmıştır. Bu eserinde, Platonun düşünce sistemi içerisinde Peripatetik ekolü de kuran Aristotelesin, gezegenlerin ötesindeki yıldızsız kristal kürenin (harekete ilk geçirilen) tüm olayların asal fiziksel kaynağı olduğu ve göksel cisimleri etkileyen sidereal güçlerin de yine buradan doğduğu fikrini benimsediği görülür (jeosantrik evren modelinde Dünyanın çevresinde çıplak gözle görülebilen 7 gezegen dönmektedir. Bunların ötesinde yıldız küresi, onun da ötesinde Primum Mobile, yani ilk harekete geçirilen vardır. Primum Mobile, bir makinenin ilk harekete geçirilen ve diğer çarkları döndüren parçası olarak düşünülebilir). Yetkin Astrologlar için bir nevi ansiklopedi olarak hazırladığı bu eseri, Tanrının varlığı, Kilisenin düşünceleri, Kader ile Özgür İrade kavramları ve bunların felsefedeki temelleri, sidereal güçlerle alakalı ilkeler gibi konulardaki görüşlerini de içerir.

Morine göre bir burca yerleşen gezegenlerin etkileri, 3 gösterge ile yorumlanmalıydı: (1) burç yöneticisi olup olmadığı, (2) burçta güçlü olup olmadığı ve (3) dört temel nitelikle bağlantılı olan üçleme yöneticiliği. Ayrıca, burçları mitolojik arkaplanlarına ve derecelerine göre yorumlamaya, dekanlarda yükselen takımyıldızları gereğinden fazla incelemeye ve Araplar ile Kaldealıların diğer aptalca fikirlerine de karşı çıkmaktaydı. Zodyakı meydana getiren şey, Güneşin bu kuşak üzerinde hareket ediyor olması değil, bu burçları yöneten gezegenlerin doğası ile uyumlu burçların dikkate alınmasıydı. Morin, Regiomantusun gökyüzü bölümleme sitemini de savunanların başında gelmektedir. 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Suskun Fen ve Teknoloji 0

Benzer konular

Top