1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Mozilla Firefox Karakter Kodlaması Sorunu ve Çözümü

Konusu 'İnternet' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Firefox Karakter Kodlaması Sorunu ve Çözümü
    Birçok sitede karakterler görünmemekte ve bu yüzden anlamsız yazılar oluşmakta. Firefoxta Karakter kodlaması değişmeksizin, Türkçe (ISO-8859-9) olarak seçili.

İsterseniz sizde emin olmak için,
    Araç çubuğundan; Görünüm / Karakter Kodlaması / Türkçe (ISO-8859-9) seçeneğinin yanındaki işaretten seçili olduğunu anlarsınız..
    Aynı şekilde Görünüm / Karakter Kodlaması / Türkçe (Windows-1254) seçimini yaptığınızda sorun düzeldi gibi görünür ama aksine sayfayı yenilediğinizde seçim eski haline döner..

Karakter kodlaması sorunundan kurtulmanın tek yolu seçemediğimiz "Türkçe (windows-1254)" seçili olmasından geçiyor..

Araştırdım ve buldum.. Bu windows kodlamasınıda seçmenin tek yolu ufak bi Charset Switcher eklentisinden geçmekte...

Sorunun tamamen çözümü

Charset Switcher eklentisini [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yükleyin.. Ardından eklenti indiriliyor penceresi ile karşılacaksanız ve hemen akabinde "Şimdi Kur" penceresi çıkar karşınıza.

Eklentiyi yükledikten sonra sorun yaşadığınız sitelerde "Mouse ile sağ tıklayıp, Karakter kodlamasından, Türkçe (Windows-1254)" seçimini yaparak sorunu çözebilirsiniz.. İstediğiniz kadar sayfayı yenileyin kodlama seçimini değiştirmedikçe seçtiğiniz kodlamada değişiklik olmayacaktır..

Not: Her site için kodlamayı ayrı seçmelisiniz.. Yoksa kodlama otomatik olarak Türkçe (ISO-8859-9) seçimini algılar ve karakter sorunu yaratır..

Anlatım alıntı değildir, bana aittir (ZeyNoO) :)

YoRuMSuZ bunu beğendi.
  2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.717 ÇTL
    Chrome kodlama sırasında birkaç satır kod yazıp halletseydi keşke eklenti ile halledileceğine. Teşekkürler epeyce büyük bir sorun firefox kullananlar ve vazgeçemeyenler için.

3. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Çok haklısın 11. sürüme kadar geldiler ama bu hatayı düzeltseler hiç fena olmaz.

4. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    976 ÇTL
    ben yukledim degismedi ayni sorun yine ciktii

5. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Yükledikten sonra, anasayfada mouse ile sağ tıklayıp karakter kodlamasından Türkçe (windows-1254)'ü seçmen gerekiyor abla:)

6. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    976 ÇTL
    :))) ay programi yukledim bilgisayarim turkce oldu :))))) simdi birde almancaya cevirmem lazim cocuklar icin ay cerezforum basima neler getirdi yaff :)))

7. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    976 ÇTL
    zeynooooooooooooo maf ettin beni hahaha :)))))yazilar 99 derece degistii bu is bize gore degil bizde turkce karekter yokya vallahi hersey bozuldu :))

8. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Abla o zaman almanca karakter kodlaması neyse senin pcde o seçeneğe döndür tekrar:)
    Türkçe windows karakterler içindi o:)
    Ben senin almanyada olduğunu unuttum tamamen:)

9. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    976 ÇTL
    :)) türkiyede yasayanlar icin gercekten süperr programlar ama yurt disindakiler icin pek uygun degil karekterler farkli bozuk cikiyorr en mantiklisi yasadigin ulkeye yada bilgisayarda kullandigin programin diline göre programi kurmak :))

10. coderk

coderk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    tşk.

Sayfayı Paylaş