Mozilla'yı Çok Daha Esnek Kullanın

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1
Mozilla Firefox, uzun süredir durgun gözüken Internet tarayıcı piyasasına boyundan büyük bir hareketlenme getirdi. Bunu yapması sağlayan en önemli nedenler ise hızı, sadeliği ve Internet Explorer'a göre çok daha güvenli olması...

Eklentiler

Mozilla Firefox'un Internet Explorer ile arasındaki önemli farklardan biri de eklentiler konusundaki yaklaşım olsa gerek. Artık internet tarayıcınız yeniden kontrolünüz altında diyebiliriz, çünkü sizden habersiz eklenti kurulması, bu eklentilerin kaldırılamayacak şekilde saklanması ve benzeri kötü niyetli hareketler artık imkansız. çünkü Firefox varsayılan ayarlarıyla kendi sitesi dışında eklenti kurmanızı engelliyor. Benim size tavsiyem sizin de bu kurala uymanız ve sadece Mozilla ana sayfasında sunulan eklentileri kullanmanız.

Eklentiler ekranına ulaşmak için Tools menüsü altında Extensions'ı seçmeniz yeterliEklentiler ekranında kurulu olan eklentileri görmeniz mümkün. Burada seçtiğiniz eklentileri Uninstall düğmesine basarak kaldırabilir veya Options düğmesine basarak ayarlarını yapabilirsiniz. Update dügmesi sisteminizde kurulu olan eklentilerin daha yeni versiyonları çıkmışsa, otomatik olarak güncellenmeleri sağlar. Sağ alt köşede bulunan Get More Extensions linki ise sizi Mozilla eklentiler ana sayfasına götürürek yeni eklentiler bulmanızı kolaylaştırır. Yeni kurduğunuz bir eklentinin Firefox'a yüklenmesi için programı kapatıp yeniden açmanız gerekmektedir.

Eklentiler Firefox'un varsayılan ayarlarında değişiklikler veya sağ-tuş menüsünde yeni komutlar gibi ufak olabileceği gibi yeni bir toolbar gibi büyük araçlar da olabilir. Ben kendi Firefox'umda kullandığım eklentileri teker teker anlatarak size yol göstermeye çalışacağım, fakat önemli olan zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre kendi Firefox'unuzu yaratmanız.Gezinti Geliştirici Eklentiler

Eğer Opera'daki mouse hareketleri ile komut verme ( mouse gestures ) özelliği hoşunuza gittiyse, aynı işleve Firefox'da da sahip olabilirsiniz. Artık bir önceki web sayfasına gitmek için mouse'un sağ tuşunu basılı tutup, sola doğru bir çizgi çekmeniz yeterli. Aynı şekilde ileri gitmek için bu sefer sağa doğru bir çizgi çekmelisiniz. Başta garip gelse alıştıktan sonra bırakamayacağınız bir özellik diye düşünüyorum.

En basit ve sık kullanılan mouse hareketleri ise şöyle:

Geri (Back): Bir önceki sayfaya geri gitmek için mouse'un sağ tuşunu basılı tutup, sola düz bir çizgi çekin.

Bir Linki Yeni Sekmede Açmak: Mouse'un sağ tuşuna basılı tutup, yeni sekmede açmak istediğiniz linkin üzerinden geçen yukarıdan aşağıya doğru bir çizgi çekin.

Bir Linki Yeni Pencerede Açmak: Mouse'un sağ tuşuna basılı tutup, yeni pencerede açmak istediğiniz linkin üzerinden geçen aşağıdan yukarıya doğru bir çizgi çekin.

All-In-One Gestures eklentisi farenizin kaydırma tekerine de yeni özellikler eklemekte. Artık tekere bulunduğunuz web sayfasının boş bir yerinde bir kere bastığınızda çıkan kaydırma ikonunu oynatarak otomatik kaydırma yapabilir ve Firefox sekme başlıkları üzerinde tekeri çevirerek açık sekmeler arasında gezebilirsiniz.

Bu eklentiyi kurduktan sonra, Extensions penceresinde Options tuşuna basarak ayarlar penceresini açabilirsiniz.

Birinci sıradaki General Preferences sekmesinde, bence Enable Gesture Trails seçeneğini şimdilik aktif bırakın. Böylece ekranda sağ-tuşa basılı tuttuktan sonra yaptığınız hareketleri kırmızı bir çizgi ile görmeniz mümkün olacaktır. Bu kullanım şekline alıştıktan ve rahatlıkla komutlar vermeye başladıktan sonra bu seçeneği kapatarak Firefox'un daha az sistem kaynağı kullanmasını ve daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz

İkinci sıradaki Gestures Customization sekmesinde kayıtlı komutların hangi mouse hareketleri ile çağırıldığını görebilir veya bir komuta yeni bir hareket atayabilirsiniz.

Google Bar

Googlebar aslında Internet Explorer için Google'ın resmi arama çubuğu eklentisinin adı. Eğer Internet Explorer'da bu eklentiye alıştıysanız Firefox'un kendi arama çubuğunun daha gelişmiş özellikler içermesini bekliyor olabilirsiniz. Malesef Google daha Firefox için resmi bir Googlebar çıkarmadı, ama şimdi tanıtacağım Googlebar isimli Firefox eklentisi ile oldukça benzer bir araca sahip olabilirsiniz.


Adres çubuğunun altına yerleşen bu çubuk ile Google'da sık yaptığınız işlemleri artık daha kolay yapabilirsiniz. Arama yapmak için, araştırmak istediğiniz terimleri çubuğa yazıp Enter'a basmanız yeterli. Bu çubuk üzerinden daha önce yaptığınız aramalara da ulaşmanız mümkün.

Arama sonuçlarını gezerken, googlebar'ın sağında bulunan ileri ok ile bir sonraki arama sonucuna, geri ok ile bir önceki arama sonucuna veya ikili geri ok ile arama sonuçları sayfasına gidebilirsiniz.

Sarı kalem ikonu ile aramada kullandığınız terimlerin bulunduğunuz sayfada değişik renkler ile otomatik olarak belirginleşmesini sağlayabilirsiniz.

Sayfa üzerinde herhangi bir metin parçasını fare ile seçtikten sonra yeşil kalem ikonu ile seçmiş olduğunuz kelimeleri Google'da arayabilirsiniz.
ikonu ile ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu menüdeki seçenekleri kullanarak Google anasayfası, resimler sayfası, gruplar ve benzeri sayfalara gidebilirsiniz.


googlebar'ın solundaki

ikonu ile ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu menüdeki seçenekleri kullanarak Google anasayfası, resimler sayfası, gruplar ve benzeri sayfalara gidebilirsiniz.
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#2

Ayarlar menüsündeki Googlebar options seçeneği ile gelişmiş ayarlar penceresini açabilirsiniz. Burada Keyboard Shorcuts sekmesinde ikinci seçeneği değiştirerek Enter'a basınca yeni arama sonuçlarının aynı pencerede, yeni bir sekmede veya yeni bir pencerede gelmesini seçebilirsiniz.

Google Site options sekmesinde ise aramalarınızın Google Türkiye veya seçtiğiniz başka bir uluslararası Google sayfası üzerinden yapılmasını ayarlayabilirsiniz.


Paste and Go

Paste and Go eklentisi, Opera kullanıcılarının alışık olduğu ve Firefox'da bulamadığı bir komutu aktif hale getiriyor. Bu eklentiyi kurduktan sonra başka bir programdan veya dosyadan kopyaladığınız bir web adresine, adres çubuğuna farenin sağ tuşu ile tıkladıktan sonra Paste and Go komutunu vererek gidebilirsiniz
TabbBrowser Preferences

Tabbrowser Preferences, Firefox sekmeleri için gelişmiş tek bir pencereden gelişmiş ayarlar yapmanıza olanak veren bir eklenti. Tools->Extensions penceresinde Tabbrowser Preferences eklentisini seçip, Options tuşuna basarak ayarlar penceresini açabilirsiniz.

Ayarlar penceresinde, Links sekmesi altında link kullanımına ilişkin seçenekler mevcut. Burada Internal Firefox programından gelen linkleri, External ise diğer programlardan gelen linkleri belirtmektedir. Mesela External altındaki seçeneği New Tab yaparsanız artık Windows içinde çift tıklayarak açtığınız sayfaların yeni bir Firefox penceresi yerine mevcut Firefox penceresinde yeni bir sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz

Tabs sekmesi altında ise dört seçenek mevcut. İlk seçenek ile yarattığınız yeni sekmelerin Firefox'da kayıtlı olan başlangıç sayfası ile açılmalarını, ikinci seçenek ile adres çubuğuna yazdığınız adreslerin yeni bir sekmede açılmasını ve üçüncü seçenek ile arama ile yaptığınız aramanın sonuçlarının yeni bir sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz. Son seçeneği kapatarak Firefox'un yeni linklere farenin orta tuşu ile bastığınızda linki yeni bir sekmede açmasını engelleyebilirsiniz.

Miscellaneous sekmesi altında ise diğer ayarlara ulaşabilirsiniz. Bu sekmede User Interface bölümündeki seçenekler ile yeni sekmelerin mevcut sekmenin arkasında açılmalarını sağlayabilir, eğer sadece bir sekme açıksa sekmeler çubuğunun görünmesini engelleyebilir ve birden çok sekme açıkken Firefox'u kapatmak istediğinizde bir uyarı mesajı gözükmesi istediğinizi belirtebilirsiniz.

Foxy Tunes

FoxyTunes eklentisi, Firefox içinden pencerenin altında beliren bir komut çubuğu aracılığı ile kullandığınız medya ve müzik programını Firefox içinden kontrol etmenizi sağlayan bir eklenti.

FoxyTunes çubuğunda nota
ikonuna basarak gelişmiş komutlar ve ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Burada Player->Select altında çıkan seçeneklerden müzik dinlemek için kullandığınız programı seçmeniz yeterli.


ALINTI
 
Top