MSN yerini Skype'ye bırakıyor.

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,713
Beğeniler
8,954
Takım
GALATASARAY
#1
Microsoft, kullanıcılarını Skype'a yönlendirirken Skype hesaplarının internet kafelerde kullanılması kesinlikle önerilmiyor. Peki ama neden?

Popüler mesajlaşma programı Live Messenger‘i kapatmaya hazırlanan Microsoft, kullanıcılarını Skype'a yönlendiriyor.

Windows live messenger yani türkçe halk diliyle msn bitiyor,microsoft uzun zamandır bir tafsiye işlemi yapmakta ilk başta hotmail yerine Outlook gelmesi ve daha sonra MSN‘nin kapanması hakkında dedikoduları, işte bu dedikoduların sağlam kayaktan Skype’ten geldi.

Windows live mesenger 2013 yılında çin hariç bütün dünyada emekliye ayrılacak, ve hizmeti tamamen skype alacaktır. skype Facebook ile entegre ile çalışmasından dolayı facebook kişilerinizle, msn kişileriniz sohbet ve görüntülü sohbet yapabilirsiniz. iPad,iPhone ve bütün Android cihazlarıyla kullanılabilecek, grup görüşmesi yapabilirsiniz.

Ancak Skype’de kullanıcı mesaj ve bilgilerinin hem fiziksel hem de bulut ortamında saklandığı uyarısında bulunan ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg, veri sızmasını önlemek için Skype’nin internet kafe gibi ortamlarda ya da başkasının bilgisayarında kullanılmamasını önerdi.

Zwienenberg, mesajlaşmayı bitirdikten sonra “Clear History-Geçmişi Temizle“ düğmesine tıklanmasını tavsiye etti.

Microsoft'un yaygın kullanılan mesajlaşma programı MSN yani Live Messenger, 2013’un bahar aylarında sona erdiriliyor. MSN’in yerini Skype alacak. Mesajlaşma ve görüntülü konuşma imkanı sunan Skype’yi inceleyen ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg, ürünün kullanışlı bir iletişim yolu sağladığını ifade etti ancak iletişim detaylarının bırkaç yerde saklandığına ve uzun süre silinmediğine dikkat çekti.

Başka makinede kullanım riskli

Zwienenberg, şu bilgiyi paylaştı: “Skype’yi başkasının bilgilsayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu gizli yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen kişiler, gönderdiğiniz mesajları ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor”.

Geçmişi temizleyin

Zwienenberg’e göre eğer kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype’ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve içerik detaylarınızı silebilirsiniz. “Araçlar” menüsü içinde bulunan “Seçenekler” kısmında geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki “Gizlilik Seçenekleri” bölümünde yer alan “Clear History-Geçmişi Temizle“ düğmesiyle, hassas bütün verileriniz yerel olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır.

Kişisel bilgilerinizle hassas davranın

Kurulum sırasında, küçük puntolarla yazılmış olan, “Skype Kullanım Kılavuzunu” ve “Skype Gizlilik Sözleşmesini”’ni okumayı öneren Zwienenberg’e göre ne yazık ki çoğu kişi bu dokümanları okumaya zahmet etmiyor ve sadece geçerli olan ileri düğmesine basıyor. Ancak “kişisel bilgileriniz ile ilgili hassas olun” uyarısında bulunan Zwienenberg, “Eğer size ait olmayan farklı bir bilgisayar kullanıyorsanız özel verilerinizi silin. Ama en iyisi, sizin için önemli olan gizli ve özel verilerinizi korumak için başka sistem kullanmayın” diye konuştu.

Kaynak: CnnTürk
 
Son düzenleme:

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Skype bir ara indirmiştim sanırım ama hiç kullanmamıştım nasıl bir şeydir hiç bilmiyorum . Ama anlık sohbetlerle ilgili ise msni çok nadir kullanıyordum sanırım burada skype de kurarsam çok kullanmam diye düşünüyorum.
 

Benzer konular

Top