Müfide İlhan

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Müfide İlhan​

1950 yılında mersinden belediye başkanı seçilen müfide ilhan, türkiyenin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinir.19 şubat 1911 tarihinde mersin' de doğmuştur. babası teğmen nafiz çakmak, mareşal fevzi çakmak'ın erkek kardeşidir, mustafa kemal'in askeridir. çanakkale conkbayırı'nda şehit düşer.

müfide ilhan'ın çocukluk yıllan işgal altındaki istanbul'da geçer. ilkokul çağında amcası fevzi çakmak'ın yanında atatürk 'ün huzuruna çıkmış ve elini öpmüştür; torpil için değil, diğer şehit çocuklarıyla birlikte bir yatılı okula gidebilmek için...ilkokulu ankara'da mareşalin çocuklarıyla birlikte okumuş, orta öğrenimini ise kandilli kız lisesinde tamamladıktan sonra, muallim mektebini bitirerek cumhuriyetin aydın öğretmenlerinden biri olmuştur.

aslen mersinli olan dr. faruk ilhan ile tanışıp evlenir. eşinin görevi nedeniyle yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yapar. 1946 yılında mersin' e yerleşirler. eşi faruk ilhan'ın babası galip ilhan, mersin'in ilk belediye başkanıdır. müfide ilhan, demokrat partiden ayrılmasının ardından mersin'de kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla birlikte ''müstakilleri destekleme cemiyeti" adlı bir demek kurar ve bir süre "mücadele" adlı bir dergi çıkarır. izmitte türk kadınları birliği izmit şubesini kurar.

ankara'da özel bir anaokulu açar. ancak maddi yetersizlikler yüzünden kısa süre sonra kapatır. almanya'da türk çocuklarını alman okullarına hazırlama sınıflarında öğretmenlik yapar.
 
Top