Muhabbet kuşlarının ısırma alışkanlığı nasıl önlenir ?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#1
Muhabbet kuşlarının doğal bir davranış özelliği olmayan ısırma alışkanlıkları çeşitli nedenler ile sonradan kazanılan bir alışkanlıktır. Doğal yaşamlarında kavga etmekten uzak olan bu kuşların aralarındaki münakaşalar kısa süre içinde diğerinin kaçıp uzaklaşmasıyla sonlanmaktadır. Isırma özellikleri çok nadiren gözlenmekte olup yaralayıcı bir kavgaya hemen hemen hiç girmezler.


Isıran muhabbet kuşlarının cezalandırma amaçlı hafifçe bile olsa incitilmeleri veya yükses sesle uyarılmaları yapılmaması gereken davranışlar arasındadır. Bu ısırma alışkanlıklarının hiddete dönüşerek daha da artmasına sebep olmaktadır. Öyle ise yapılacak doğru davranış ne olmalıdır? Yapılacak en doğru davranış ısırma durumunda hiçbir reaksiyon vermeyerek bunun yararsız bir davranış olduğunu zaman içerisinde kabul etmeleri ve vazgeçmelerini sağlamaktır.

Muhabbet kuşlarının ısırma alışkanlığı aslında doğal davranışları arasında yer almayarak sonradan şekillenen ve ortaya çıkışında yaşanılan olumsuz tecrübelerin sebep olduğu açıkça gözlemlenmektedir. Bu tecrübelere örnek olarak misafir insanların temas kurma istekleri, yaşadıkları alanları savunma içgüdüleri, kafes dışına çıkarılmak istenmelerinde ve çeşitli korku reaksiyonlarında, eşlerini yada sahiplerini kıskanmaları ve rahatsız edilmeleri gibi etkenler sıralanabilir.

Yukarıda bahsedilen örnekler artırılabilir. Ancak önemli olan sebeplerin kaynağının iyi araştırılması ve bu alışkanlıktan kurtulmalarını sağlayıcı tedbirlerin alınmasıdır. Bu etkenlerden rahatsız edici olanların muhabbet kuşunun bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalı ya da örneğin bir çocuğun oyun olarak gördüğü bir davranış ise engel olunmalı, diğer rahatsız edici olmayan problemlerin tespitinde ise muhabbet kuşunun zaman içerisinde yavaş yavaş stresini yenmesini sağlamak gerekmektedir.
Muhabbet kuşunun kafes dışına çıkarılması istenildiğinde kesinlikle bu canlıların avuç içine alınmamaları gerekmektedir. Bunun yerine parmak yada elin dış kısmının düz bir şekilde uzatılarak kendisinin üzerine çıkması beklenmelidir. Bu davranış da korkuya ya da paniğe neden olacak hızda gerçekleştirilmemelidir.

Bazen de kafeslerini yumurtlama bölgeleri olarak görmeleri kafes içinde bulundukları zamanlarda ısırma reaksiyonu vermelerine neden olabilmektedir. Böyle bir durum tespit edildiğinde ısırma alışkanlığından kurtulabilmeleri için kafeslerinin yerlerinin belirli aralıklarla değiştirilmesi faydalı olacaktır.

Ana nedenlerin ortadan kaldırılabilmesi için dikkatli ve yeterli sürede yapılacak gözlemlerin sonucunda izlenilecek strateji belirlenerek ve ısırma davranışına karşı tepki vermek yerine tepkisiz kalınarak muhabbet kuşlarının bize olan güvenlerinin artırılması sonuç olarak bu alışkanlığın önüne geçilmesinin yöntemlerini oluşturmaktadır.

Alıntıdır...
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,538
Beğeniler
8,005
Şehir
izmir :)
#2
ama o acıya dayanamıyor insan..ister istemez ufak bi çığlık atıyorum. köpekbalığı gibi mübarek.

en çok da, yıkamak için oyuncakları kafesten çıkardığım zaman yapışıyor elime.
sanki kaçırıyoruz oyuncaklarını yaa.. hayret bişey.sinirlendim bak.
çikin şapşik
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#3
Bizimkilerin ısırığı sinek ısırığı gibi geliyor :)
Acıtmıyor ki Maviş ile Çiko
Hatta bazen onları kızdırıyorum beni ısırmalarına bayılıyorum :D
 
Top