1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Muharrem Ayının Önemi Nedir?-Muharrem ayında neler yapılır?

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve RUZG4R tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RUZG4R

  RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

  Katılım:
  8 Ekim 2011
  Mesajlar:
  6.077
  Beğenileri:
  3.355
  Ödül Puanları:
  10.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  2.720 ÇTL
  Muharrem nedir-2012 Muharrem ayı ne zaman

  2012 Yılında Muharrem Ayının başlangıcı yani Hicri Yılbaşı 15 Kasım 2012 Perşembe gününe denk gelmektedir.Muharrem’in 10′uncu günü Aşûre günüdür, 2012 senesi için Miladi Takvimde 24 Kasım cumartesi gününe tekabül eder.

  Muharrem arapça bir kelime olup, kelime kökü itibariyle "haram"dan türemiştir. sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındadır. Araplar İslam öncesi dönemde (cahiliye döneminde) dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, arabi ilk ay olan "muharrem" ayında bir birbirlerine savaş açmak gibi "yasaklanan" fiillerden kaçınırlarmış.

  Muharrem ayı. Kuran-i Kerim’de geçen 4 aydan biridir.Peygamber Efendimiz Muhammed (as) 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri [kameri] yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli.

  Aşure günü

  Aşure günü de Muharrem ayındadır. Bu güne “Âşura” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir.Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:

  1. Allah, Hz. Musa’ya Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
  2. Hz. Nuhun gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.
  3. Hz. Yunus balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.
  4. Hz. Âdem’in tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.
  5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.
  6. Hz. İsa o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
  7. Hz. Davud’un tevbesi o gün kabul edilmiştir.
  8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
  9. Hz. Yakub’un oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
  10. Hz. Eyyûb hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

  Hüseyin ibn Ali ve beraberindeki 72 müslüman hicri dönemin 61. senesininMuharrem ayının onuncu gününde (10 Aralık 680) Yezid’in emriyle günlerce aç ve susuz bırakıldıktan sonra öldürüldükleri için o güne “Aşura Günü“ denilmiştir.

  Şii inancında Aşure Günü’ne, İslam dininin genelinin atfettiği önemin dışında bir önem verilir. Zira Muharrem ayının onuncu günü, İmam Hüseyin Kerbela’da şehit edilmiştir. Muharrem ve Safer ayı ile birlikte iki ayı matem olarak kabul ederler. İki ay boyunca düğün ve benzeri eğlenceler yapılmaz.

  Alevilerde, Hüseyin’in Kerbela’daki acısı başta olmak üzere Oniki İmamların acılarını anmak ve anlamak için Muharrem Matemi tutulur.Âşura Gününde ilk akla gelen ibadet ise, oruç tutmaktır.

  Muharrem ayı ve Âşura Günü, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Peygamberimiz Medine’ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. “Bu ne orucudur?” diye sordu.
  Yahudiler, “Hz. Musa (a.s.) şükür olarak bugün oruç tutmuştur” dediler.
  Bunun üzerine Peygamberimiz de, “Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz” dedi ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti.

  alıntı
   

Sayfayı Paylaş