Muhasebe Hukuku - Bilanço Hukuku - Ticaret Hukuku

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Defter tutma (ticari defterler) ve bilanço ile ilgili hükümler uzun yıllar ticaret hukuk içinde incelenmiştir. Fakat muhasebe alanındaki hukuki düzenlemelerin çoğalması ve muhasebe mesleğinin, özellikle bağımsız muhasebe uzmanlığının kanunla düzenlenmesi ; hesap, belgeler ve kayıt düzeni konusunda yayınlanan özel kanunlar dolayısı ile muhasebe hukuku, son yıllarda esasen çok kapsamlı olan ticaret hukukundan ayrı bir disiplin olarak gelişmiştir.
Muhasebe hukuku teriminden önce '' bilanço Hukuku '' terimi kullanılmış ve bugün muhasebe hukukunun bir kolu olan '' bilanço hukuku '' konusunda çeşitli düzeyde eserler yazılmıştır. Muhasebe hukukunun belirttiğimiz gelişmeleri karşısında ticaret hukukundan ayrı, bilanço hukukundan kapsamlı yeni bir disiplin ortaya çıkmıştır.
Muhasebe hukuku, incelediği konuların özelliği dolayısıyla, ticaret hukukunun bir koludur; fakat teknik açıdan muhasebeye dayanır; ayrıca gerçek ve tüzel kişinin vergilendirilmesinde gelir (kazanç) veya zararı tespit bakımından vergi hukuku ile yakından ilgilidir. Muhasebe ve vergi hukuku karşılıklı olarak birbirlerini etkilemekçe ve tamamlamaktadır. Bu sebeple muhasebe hukuku konularını incelerken konunun muhasebe ve vergi hukuku açısından özelliklerini de göz önüne almak gerekir.
 

Benzer konular

Top