1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Muhasebe Kişiliği

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 3 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Muhasebe kişiliği kavramı çift kayıt sisteminin kurucu sayılan Pacioli tarafından ortaya atılmıştır. Hukuk alanında kişi hak ve borç sahibi olma ehliyeti bulunan varlıktır. Gerçek ve tüzel kişiler kendilerine hukuk düzenin tanıdığı ehliyet dolayısıyla hak sahibi ve borçlu sıfatını kazanırlar. Gerçek veya tüzel kişilerin ayrı malvarlığı vardır ve mal varlığı aktif ve pasif karakterlerden oluşur.
  Hukuk alanında nasıl kişilik kavramına ihtiyaç duyulmuş ise muhasebe alanında da aynı kavrama ihtiyaç duyulmuştur.

  Muhasebe kişiliği iki düzeyde söz konusu olur.
  a) İşletme Düzeyinde : Hukuk bakımından kişiliği olmasa da her işletmenin muhasebe kişiliği var sayılır. Böylece her işletme bağımsız muhasebe kişisi sayılır. İşletmeye giren veya çıkan iktisadi değerler malvarlığının aktifine ve pasifine ( Borç - Alacak olarak ) kaydedilir.
  Bir gerçek kişinin beş ayrı işletmesi olsa bu beş işletme muhasebe açısından ayrı kişiliğe haiz sayılır; giren, çıkan değerler her işletme kayıtlarında ayrı ayrı gösterilir.
  b) Hesaplar Düzeyinde: Her işletme içinde aynı grup altında adlandırılan işletmelerin hesap adını aldığı daha evvel belirtilmiştir. (nu. 4 ). Nasıl bir işletme diğer işletmeye karşı kişiliğe sahip sayılıyorsa işletme içindeki her hesap da diğer hesaplara karşı - muhasebe açısından - kişiliğe sahip sayılır.
   
Benzer Konular
 1. Defne
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.428
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.201
 3. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.442
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  756
 5. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.452
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş