1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Muhibbi Kimdir?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL

  [​IMG]
  Muhibbi


  MuhibbiAsıl adı Süleyman olup Osmanlı Devleti’nin onuncu hükümdarıdır.
  Babası Yavuz Sultan Selim’in altı kızından başka tek oğlu olup, annesi Hafsa Sultan’dır. Yavuz’un Trabzon valiliği sırasında dünyaya gelmiş ve ilk eğitimini Trabzon’da görmüştür. Henüz on beş yaşında iken önce Karahisar sancak beyi, amcası Ahmed’in itirazı üzerine de Bolu sancak beyi olarak atanmıştır.

  1509′da bir aralık Kefe’ye nakledildikten sonra İstanbul’da kaymakamlık vazifesiyle kal*mış ve ardından 1513′te Saruhan sancakbeyliğine getirilmiştir. Babasının ölümü üzerine 26 yaşında bulunduğu 17 Şevval 926/30 Eylül 1520 tarihinde tahta geç*ti. Belgrat, Rodos, Mohaç, Viyana, Alaman, Irakeyn, Pulya, Karaboğdan, Istabur, Estergon, İran, Nahcivan ve nihayet Sigetvar olmak üzere bizzat on üç sefere ku*mandanlık eden Kanunî, seferde ölen dördüncü Osmanlı padişahıdır.

  Sokollu tarafından ordudan ve hatta hazı önde gelen devlet adamlarından dahi başarıyla gizlenmiştir. O sırada Kütahya valisi olan oğlu Şehzade Selim’in yaklaşık yirmi gün sonra Sigetvar’a gelişi kadar, cesedi tahnit edilerek iç organları Otağ-ı Hümâyûn’da bir yere defne*dilmiş, cesedi ise gizlice yaptırılan ve otağa sokulan bir tabut içinde tahtın altına gömülmüştür. Daha sonra İstanbul’a getirilen naşı, kendi inşa ettirdiği Süleyma-njye Camii avlusuna defnedilmiştir.

  Yuvarlak çehreli, ela gözlü, kaşlarının arası açık, doğan burunlu, seyrek diş*li uzun boylu olarak tarif edilen padişahın söz ve hareketleri son derece ölçülü ve nazik olarak nitelendirilmektedir. Ebussuud Efendi’ye kendi el yazısıyla yaz*dığı mektubundaki “Halde haldaşuın, sinde sindaşıım, âhiret karıııdaşuın. tarîk-i Hak’da yoldaşımı Molla Ebû Sıı’ûd Hazretleri’ne dii’â-i bî-had iblâğından son*ra- Nediir hâliiniiz ve nicediir müzâc-i lâzınıü’l-iıntizâcuiiuz?’” ifadesi, hakkın*daki bu görüşün doğruluğuna delil oluşturmaktadır. Bilginler, hekimler ve şair*lerle bulunup sohbet etmekten ve şiirlerine nazire yazılmasından hoşlanılmış.

  Muhibbi II. Murad’la başlayan şair Osmanlı padişahlarının beşincisidir. Büyük dedesi Fâtih, dedesi II. Bayezid ve babası Yavuz gibi o da şiir sanatıyla yakından ilgilenmiş ve Osmanlı edebiyatının çoğu gazel olmak üzere 3000 civa*rında şiiriyle en hacimli dîvanlarından birini vermiştir. İlk devirlerinde yazmış olması muhtemel bazı gazellerinde görülen aksaklıklara karşılık, eserlerinin önemli bir kısmı son derece ustaca söylenmiş şiirlerden oluşur.

  Muhibbî‘nin dev*let meselelerinin ağır yükü ve yorucu seferlerle geçen bir ömür içerisinde, eski*lerin sürekli yazıp söyleyen anlamında “pür-gû” diye nitelendirdikleri türden bir şair olmasına karşılık, eserlerinde hiçbir zaman bu tipteki sanatkârların düştükle*ri özensizliğe düşmediği görülmektedir. Gazelleri inceden inceye işlenmiş hayâl*ler ve söz oyunlarıyla doludur. Sade yazmaktan ve zaman zaman ustaca kaleme alınmış kahramanlık şiirleri nazmetmekten hoşlanan bir şairdir.

  Kânûnî, eğer ci*han hakimi sultanlardan biri olmasaydı bile şair olarak edebiyat tarihimizde yer alması gereken şahsiyetlerden biri olurdu. Arapça, Farsça ve Türkçe şiirleri olup Çağatayca da biliyordu. Farsça Dîvân’ı Coşkun Ak tarafından tercümesiyle birlikte yayınlanmıştır Muhibbî’nin Farsça Divan’ı Coşkun Ak tarafından neşredilmiştir.

  Kanûnî hakkında bilgi veren kaynaklar onun hem Farsça hem de Türkçe şiirlerini övmüşlerdir. Nitekim Ahdî, “Türkî dilinde eş’âr-ı bî-nihâyesi lıûb ve zebân-ı risîde güftâr-ı bî-gâyesi mergûbdur” diyerek şiirlerinin güzel olduğunu ve beğenildiğini ifade ederken, Lâtîfî ise Farsça ve Türkçe güzel gazelleri ile nazik şi*şeri olduğunu söylemiştir. Oğullarından Şehzade Mustafa, Bayezid ve Selim de kendisi ve dedeleri gibi şair olarak yetişmişlerdir.


  [​IMG]
  Dilber Hub Açılmış


  Dedim: Dilber hub açılmış
  Dedi: Güldür yanağımda
  Dedim: Anber mi saçılmış
  Dedi: Terdir dudağımda

  Dedim: Yüze çekme perde
  Dedi: Uğramışım derde
  Dedim: Ab-ı kevser nerde
  Dedi: Damlar dudağımda

  Dedim: Muhibbi yem bilür
  Dedi: Halvet kılsak n'olur
  Dedim: Korkam uykum gelür
  Dedi: Baş koy kucağıma


  [​IMG]
  Dinleyin Ehbablar Tarif Edeyim


  Dinleyin ehbablar tarif edeyim
  Yetmiş iki dertten baştır bu sevda
  Yandırır odlara pervane gibi
  Daim sönmez bir ateştir bu sevda

  Felek hisar çekmiş yolum açılmaz
  Bir bülbülüm gonce gülüm açılmaz
  Felek kırdı kanat kolum açılmaz
  Yazı gelmez yaman kıştır bu sevda

  Muhibbi'nin elif kaddin dal eyler
  Ağlatuben gözyaşını sel eyler
  Hicran haddesinden çeker tel eyler
  El sanır ki bir cümbüştür bu sevda


  [​IMG]
  Pencereden Melul Melul

  Pencereden melül melül
  Bakan dilber kiminsin sen
  Yarin koyup yad illere
  Akan dilber kiminsin sen

  İnci dizilmiş dişine
  Kalem çekilmiş kaşına
  Aşıkı aşk ataşına
  Yakan dilber kiminsin sen

  Muhibbi'yim ettin Mecnun
  Leyla cemaline meftun
  Ziynet için kızıl altun
  Takan dilber kiminsin sen​


  [​IMG]

  Dostum; ben gönlümü senden yana yolladım..

  onun bir daha benden yana gelmesi mümkün değil..

  ey yay kaşlı, okun ne zaman göğsümden yana doğrulsa,

  o okun ucundaki demirden yana göğsümü germezsem,erkek değilim..

  ey dost gönlümü aldın..

  şimdi maksadın cânım ise,ben cânımı ve bâşımı çoktan koydum bu yolun üstüne..
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  8.114
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.374
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.158
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  6.120
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  900
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş