1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Muhteşem Yüzyıl Lütfü Paşa Kimdir

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. arz-ı hal

arz-ı hal Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    Damat Çelebi Lütfi Paşanın Hayatı

Merakla izlenen, bazı kesimlerden tepki gören Muhteşem Yüzyıl dizisine Şah Sultanın kocası Lütfi Paşa Karakteri ile Suskunlar dizisinin Takoz İrfanı Mehmet Özgür'de katılıyor.

Mehmet Özgürün canlandıracağı Lütfi Paşa kimdir diye araştırdık ve Damat Çelebi Lütfi Paşanın hayatından kesitler hazırladık.

Damat Çelebi Lütfi Paşa hayatını kendi yazdığı "Asafname" adlı kitapta anlatmıştır. Nerede ve ne zaman doğduğu tam olarak bilinmeyen Lütfi Paşa'nın Arnaut olduğu rivayet edilmektedir. Sarayda sırasıyla çeşnigirbaşı, kapıcıbaşı ve miralemlik gibi vazifelerinde bulundu.

1522'den itibaren Aydın, ardından Yanya sancakbeyliği yaptı. Bu görevdeyken 1529'da I. Viyana Kuşatması'na katıldı. 1529'da Şam valisi oldu ve aynı yıl sonu bu görevden azledildi. 1531'de ikinci defa Şam valisi oldu. 1533'de Karaman Beylerbeyi oldu ve Irakeyn Seferinde başarılı hizmetlerde bulundu. 1534de kubbe vezirliği görevi verildi. Anadolu Beylerbeyliğine, ardından 1536'da Rumeli Beylerbeyliğine tayin edildi. Üçüncü vezirliğe getirildi. 1537 Korfu Seferi sırasında Barbaros Hayrettin Paşa ile beraber donanma serdarı olarak denize açıldı ve İtalya sahillerini vurdu. Bu arada Venediklilere gönderdiği elçinin esir alınması üzerine, Venediklilere savaş açılmasına ve Korfu adasının kuşatılmasına karar verildi. İki hafta kadar devam eden kuşatma Lütfi Paşa'nın zafer beklentisine rağmen padişahın emriyle kaldırıldı. Lütfi Paşa da geri çağırılıp İstanbul'a döndü. Bir müddet sonra ikinci vezirliğe tayin edildi ve Boğdan seferine iştirak etti.

Genç yaştan itibaren devlet görevine gelen aynı zamanda Kanuni'nin kız kardeşi Şah Sultan'la kısa süren bir evlilik yaparak saraya damat da oldu.

13 Temmuz 1539'da sadrazam oldu. Yaklaşık iki sene bu görevde kalan Lütfi Paşa, Nisan 1541'de azledildi ve yerine Hadim Süleyman Paşa sadrazam oldu. Azledilme sebebi eşi olan Yavuz Sultan Selim'in kızına tokat atması ve padişahın kız kardeşine karşı olan durumu öğrenmesi ile sadaretten ve saraydan atılmasıdır.

Azledildikten sonra Lütfi Paşa Dimetoka'ya sürüldü. 1542'de affedilip hacca gitti. Hac dönüşünde Dimetoka'daki çiftliğine çekildi ve daha çok eser telifiyle meşgul olarak yirmi yıl kadar yaşadı. 27 Mart 1564 de vefatından sonra Yenikapı'da defnolundu.

2. felsefe_mi

felsefe_mi ...!... Özel üye

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    Pargalı gidici ya bu bölümlerde araya yeni yüzler atmak lazım dizide tabi :)

3. arz-ı hal

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    hiç izlemedim diziyi,lakin o kadar çok konusunu açtım ki,herkesleri tanıyorum :D

4. felsefe_mi

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    Aaa büyük hata :D Bu dizi izlenmez mi :P

5. arz-ı hal

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    bir tek yalan dünya be anacım,tülay ve selahaddin için :D ayrıyetten zerrin için :D onu da 3 hafta da bir,dizi kültürüm yoktur :D

6. felsefe_mi

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    hımm hımmm tamamdır o zaman :)
    Belgesel takılan Türk vatandaşı mısın yoksa?? :P

7. arz-ı hal

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL

bayılıyorum,aslanlar ve sırtlanları izledim mesela bugün :)
    acaip sırtlan sesi çıkarabiliyorum :D

8. felsefe_mi

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    Olduu başka bahara görüşürüz :D:D

9. arz-ı hal

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    annemin tepkisi :Allahım herkes büyüdükçe akıllanır benim kızım deliriyor :D:D aynen buydu :D

10. felsefe_mi

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    Oyy annene selamlar :D İçimi okumuş :D:D

Sayfayı Paylaş