1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Mülakat Örneği

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 5 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.259
  Beğenileri:
  7.064
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  5.771 ÇTL
  Mülakat Örneği


  Bize ne katabilirsiniz?

  a) Satış (veya finans.veya ...) konusunda 7 yıllık deneyimimle artık bu konuda kendime çok güveniyorum. Üstesinden gelemeyeceğim iş/ müşteri yoktur. Mesela şöyle bir örnek verebilirim. Senelerdir bizimle çalışan bir firma fiyatlarımızın yüksekliğini öne sürerek rakibimizden mal almaya başladığında onlarla konuşarak yeniden bize dönmelerini sağladım.

  En iyi cevap değil.

  Alanımda iddialıyım diyor ama altını doldurmuyor.  b) Satış alanındaki deneyimimi şirketinizin politikaları ve hedefleri ile birleştirerek en iyi sonuca varmayı hedefliyorum. Müşteri ilişkileri yönetimi, ikna becerim ve müşteriye özel çözümler sunabilme yetkinliğimle şimdiye kadar bu alanda çok başarılı bir geçmişim var. Örneğin, ABC İlaç firmasında bölgemde portföyüme kattığım 27 yeni hekim sayesinde 2004 yılı satış rakamlarımda % 12 artış gerçekleştirdim.


  Doğru cevap. Hem başarıları hem yetkinlikleri anlatıyor. Başarılarını somut, ölçülebilir verilerle destekliyor.
  c) Sektörü ve yapılacak işi gayet iyi biliyorum. Bu konuda kendime güvenim tam. Yeni müşteri kazanımı en başarılı olduğum alan. Şirketiniz bana ne verebilir?


  En iyi cevap değil.

  Başarılardan bahsediyor ve bir soruyla bitiriyor. Şirketin aradıklarını sizde bulacağına emin olmasını sağlamadan, siz bana ne katacaksınız diye sormamak gerek. Bu cevapla fazla ukala olarak algılanma ihtimaliniz var.
  İşinizde karar verme becerinizi kullandığınız bir durumu anlatır mısınız?


  a) Çoğunlukla kararları kendim veririm. Zaman zaman amirime danışırım ancak çok zorlandığım durumlarda. .. yıllık deneyimle artık bir çok şeyi idare edebileceğime inanıyorum.

  En iyi cevap değil. Fazla kendine güven var


  b) Günlük işlerimde çok fazla karar vermem gerekmiyor. Bu işleri genelde müdürüm yapıyor. Aslında bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Umarım şirketiniz bana bu şansı verir.

  En iyi cevap değil.

  Şimdiye kadar ufak da olsa hiç bir konuda karar vermemiş olamazsınız. Bu cevap karar verme becerisini pratik etmek için bütün umudu yeni işine bağlamış gibi, pasif bir hava yaratıyor


  c) Bir keresinde önemli bir müşterinin sevkıyatında sorun vardı. Konuyu kendi uygun gördüğüm şekilde çözdüm, ertesi gün yöneticimle durumu görüştük, sonuçtan memnun olduğunu söyleyerek katkım için teşekkür etti. Neleri farklı yapabilirdim bunun üzerinden geçtik, bana olumlu geri bildirim verdi ve beni bu konuda destekledi.

  Doğru cevap. İnisiyatif alma yetkinliğini gösteriyor, olumlu bir sonuçtan bahsediyor.  Sizi en çok ne motive eder?

  a) İşler düzenli yürümediğinde rahatsız olurum. Sistemli çalışmayı severim. Bana net bir şekilde benden ne beklendiğinin belirtilmesini isterim. En büyük motivasyonum işimi sevmemdir.

  En iyi cevap değil. Kişisel özelliklerden bahsediyor, ama altını doldurmuyor


  b)Kurum içinde hedeflerin herkes tarafından bilinmesi ve paylaşılması benim için önemlidir. Nereye gittiğimi bilmeliyim. İş sonuçlarımın görülmesi ve takdir edilmesi de beni motive eder. Kişisel gelişime inandığım için kurum içinde öğrenme ortamının desteklenmesi de diğer bir etken.


  Doğru cevap. Açık bir şekilde iyi performans göstermek için neye gereksinim duyduğunu belirtiyor. Ayrıca sonuç odaklı olduğunu vurguluyor.


  c) Bana sunulan kariyer fırsatları önemli. Kurum fikirlerime değer vermeli ve ilerlemem için bana yol açmalı. İlerlemediğimi hissettiğimde demotive olurum.

  Kısmen doğru ama en iyi cevap değil.


  İlerlemenin fazla üzerinde duruyor. Küçük-orta çaplı şirketlerde bu cevap sorun yaratır. Bu cevap kendine güvenli bir mesaj veriyor ancak kurumun kültürü ve temel değerleri ile örtüştüğünden emin olmadan bu kadar iddialı konuşmamakta fayda var.
  Bir üst pozisyonun sorumluluklarını üstlenmeye hazır mısınız?


  a) Son 6 yıldır gösterdiğim araştırmacı ve problem çözücü kimliğim, ekiple uyumlu çalışmam, iş alanımda kendimi güncel tutmam ve geliştirmem sebebiyle bu pozisyon için kuvvetli bir aday olduğumu düşünüyorum. Yöneticilik pozisyonunun gerektirdiği sorunlarla başa çıkma, koordinasyon ve üst yönetime destek verme konularında başarılı bir geçmişim var. Bölümümde işi büyüttüm ve riskleri en etkin şekilde yönettim.

  Doğru cevap. Yetkinlik ve becerileri anlatıyor. Başarılarıyla ilgili somut örnek sunuyor. Yöneticilik deneyimi olduğunu vurguluyor


  b) Evet tabi ki. Uzun yıllardır bu işi yapıyorum. Finans ( satış, üretim vs..) konusunda kendime çok güveniyorum. ABC şirketinde ilerlemem beklediğimden uzun zaman aldı çünkü organizasyon buna müsait değildi. Amirim 3 kez yönetime terfi etmem konusunda görüş bildirdi. Uzun zamandır bu pozisyona hazırım.

  En iyi cevap değil.

  Sizin için olumlu bir şey olan terfi için bir kaç kez önerilmek karşı taraftan farklı algılanabilir. Bu kadar zaman neden terfi ettirmediler acaba diye bir kuşku yaratabilir. Ayrıca kendine güvenin altını doldurmuyor. Geçmişten başarı örnekleri eksik.


  c)Kesinlikle. Takipçilik, yenilikçilik, işine bağlılık en önemli özelliklerim. Adeta işine aşık biri diyebilirsiniz bana. Ve her zaman, her yerde işimi en iyi şekilde yapmaya çalışırım. Beni çok az şey engelleyebilir.


  İddialı bir cevap ama en iyisi değil. Biraz havada kalıyor. Pozisyona gelecek kişiden tam olarak ne beklendiğini öğrenmeden böyle bir cevap vermek riskli. Burada genel kişilik özellikleri verilmiş, işe dönük daha net beceriler anlatılmalı.
  Bugüne kadar en önemli başarılarınız neler?

  a) İş yerimdeki çalışma arkadaşlarımla her zaman iyi geçindim. İşimi iyi yaparım, sorun çıktığı zaman amirime danışırım. Günlük işlerim hiç aksamadı. Herkes işine sahip çıkarsa zaten neden sorun çıksın ki? Ayrıca ofis içinde herkes bana güven duyar, başı sıkışan bana gelir, sıcak ve anlayışlı bir kişi olarak tanınırım. En önemli başarım olarak muhasebe sistemi değişiyorken yaşadığımız yoğun dönemde işleri yoluna koymam ve zamanında yeni programa geçişin sağlanmasını verebilirim. Bu konuda Genel Müdür Yardımcı'mızdan bir takdir yazısı ve bölüm olarak akşam yemeği hediyesi kazandık.

  En iyi cevap değil.

  şe yönelik spesifik başarılar anlatmıyor. Insan ilişkilerinin kuvvetli olduğunu vurguluyor ancak yeterli değil. Muhasebe sistemi değişikliğinde bu sonuca ulaşılmasında kişinin kendi katkısını net olarak anlatmıyor.


  b)Bir önceki iş yerimde satış destek sistemini kurdum, müşteri beklentilerini tam olarak anlayarak buna yönelik bir çalışma şekli oluşturdum. Şirketin ihtiyacını tam olarak karşılamayan sipariş takip programının değiştirilmesini önererek uygulamaya aldım. Bu sayede bölümde % 18 verimlilik artışı sağladık. İnsan kaynakları ile koordineli olarak bölümde çalışanların Müşteri Hizmetleri eğitimi almalarını sağladım. Sorunlu müşterilerle ilgili olarak finans departmanıyla birlikte hareket ederek, tahsil edilemeyen alacaklar oranını 2005 yılı için % 9 azalttık. Olaylara geniş bir açıdan bakarak sistem yaklaşımı benimsemem, ekip çalışmasına inancım ve sonuç odaklı olmam bu başarılarda önemli rol oynadı.


  Doğru cevap. Spesifik olarak bir kaç başarı örneği sunuyor. Ölçülebilir sonuçlardan bahsediyor. Ayrıca bu sonuca ulaşmasını sağlayan yetkinlikleri de içeriyor.


  c)Başarı ve sonuç odaklı çalışan biriyim. Şimdiye kadar amirlerimden bunu teyit eden bir çok geri bildirim aldım. Aslında pek çok başarım var, isterseniz performans değerlendirme formlarımdan örnek sunabilirim. Birini anlatmam gerekirse, sipariş takip sisteminin değiştirilmesini verebilirim. Bu çalışmaya liderlik ettim. Depo ile sevkıyatı takibimiz kolaylaştı, müşteriye ürünü ulaştırma süremiz kısaldı.


  En iyi cevap değil.

  Kendini övüyor ama net, somut örnek az. Ayrıca topu performans değerleme formuna atıyor. Sanki detaylı anlatmaya istekli değil gibi bir izlenim veriyor. Verdiği örnekte yaptığı işin sonucu da sayısal, ölçülebilir değil.  Ücret beklentiniz nedir?


  a)Bu soruya cevap vermeden önce işle ilgili daha fazla bilgi almam faydalı olur sanıyorum. Benim için ücret ön planda değil, Hedeflerim ve yetkinliklerime uygun bir pozisyonda çalışmaya önem veriyorum

  Doğru cevap


  b)Son işimde 2.000 YTL alıyordum, beklentim de bunun % 20 üzerinde. Ayrıca özel sağlık sigortam vardı.


  En iyi cevap değil. Firmayı iyice tanımadan ve görüşmeler belli bir olgunluğa varmadan direkt ücret belirtmek yanlış olabilir.  c)Benim yetkinliklerime ve deneyimime sahip bir kişi için eminim piyasa ile uyumlu bir ücret seviyeniz vardır. Siz ne önereceksiniz?  En iyi cevap değil. Gücü karşı tarafa veriyor.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.578
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.752
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  6.346
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  748
 5. RUZG4R
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  476
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş