1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Multi-infarkt bunama

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve dderya tarafından 26 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Özcan Köknel'in Ruh Sağlığı kitabından

  MULTI-INFARKT BUNAMA

  [​IMG]
  Multi-infarkt bunama (muti infarct dementia) beyin damarlarında dolaşım bozukluğuna ya da tıkanmaya bağlı bunama tipi olup, önceleri damar sertliğine bağlı (aterosclerotic) bunama olarak adlandırılmıştır.

  Beynin dolaşım bozukluğuna bağlı, ilerleyici bir hastalıktır. Kan basıncı yüksek ve beyin dolaşımı bozuk olanlarda görülür. Beyinde, gelip geçici dolaşım bozukluğuna bağlı kansızlığın (is- kemik atak, nöbet) neden olduğu küçük damar tıkanmalan, in- farktüsler olur. Bunların çoğalması, yaygınlaşması, bedensel ve ruhsal belirtileri ortaya çıkarır.

  Gelip geçici iskemik nöbetler başlangıçta, bas rJonrr--'i, denge ve görme bozukluğu, parezi ve parestezilerle birlikte kısa süreli bilinç bulanıklığı ve bellek yitimiyle ortaya yıkar.

  Yineleyen nöbetler yanında hastalıkta zaman zaman göreceli iyilik durumlarını da kapsayan, dalgalanan, düzensiz ilerleme olur.

  Duygulanım ve bilişsel alandaki belirtiler ağırlık kazanır. Bunama tablosu ortaya çıkar. Bu tablo üzerinde zaman zaman durgunluk ya da taşkınlık durumları görülür.

  Tanı: Daha önce öğrenilmiş bilgileri hatırlama, yeni bilgileri depolama, saklama, öğrenme yetisinde karışıklık, bozukluk.
  Ağır, yavaş, eksik, hatalı konuşma. Hareket sisteminde bozukluk olmamasına karşın, günlük yaşantıda yer alan alışılmış hareketlerin bozulması. Duyu organlannda ve işlevlerinde bozukluk olmamasına karşın, nesneleri tanıyamama, tanımlayamama.
  İmgeleme, soyutlama, tasarlama gibi zihinsel işlevlerde karışıklık.
   

Sayfayı Paylaş