Multifokal Lens Nedir ?

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,294
Beğeniler
5,002
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Multifokal lensler hem yakını hem uzağı görmeyi sağlayan göz içi mercekleridir. Bazı kişiler hem yakın hem uzak için ayrı gözlük kullanırlar.Bazı kişiler ise tek bir gözlükle hem yakını hem uzağı görebilirler. Multifokal lensi, sanki uzağı ve yakını bir arada gösteren gözlükmüş gibi düşünebiliriz. Kayserigöz Hastanesi’nde bu tedavi yöntemi dünyanın sayılı göz kliniklerinde ilk uygulanmaya başlandığından beri başarı ile uygulanmaktadır.

Multifokal Kimlere Uygulanır ?

Katarakt ameliyatında multifokal lens kullanılması planlanan hastaların öncelikle detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekmektedir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olan hastaların mesleki konumu, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi de hasta seçiminde önem taşımaktadır. Uygun hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve hekimin tecrübesi ve tabi ki doğru mercek seçimiyle yapılacak bu ameliyatlarda yüksek başarı yüzdesi elde edilmektedir.

Multifokal Nasıl Uygulanır ?


Multifokal göz içi lens yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal lens cerrahisinde de aynı işlemleri uyguluyoruz. Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak yerine gözün iç yapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir.

Multifokal Lenslerin Avantajları

Multifokal, çok odaklı, tasarımına bağlı olarak yakın-uzak ve orta mesafeli diyebileceğimiz odaklama özelliğine sahip merceklerdir. Yeni jenerasyon Multifokal lensler kullandığımız hastalarda çok daha olumlu sonuçlarla karşılaşılıyor. Katarakt ameliyatında takılan bu mercek ömür boyu göz içinde kalmaktadır. Yani hastaların takıp çıkarttıkları kontakt lens gibi bir mercek değil. Tabi ki bu mercekler tıbbi bir sorun olduğunda doktor tarafından değiştirilebilir.
 

Benzer konular

Top