Münevver cinayetinde yeni gelişme

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Münevver Karabulut cinayeti hakkında İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığından bilgi isteyecek.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül, bugünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, kurulacak iki ayrı alt komisyonun, Eylül ayı içerisinde Fransa ve Belçika'ya ziyaret gerçekleştirmesini kararlaştırdıklarını söyledi.

Toplantıda, komisyon üyesi bir milletvekilinin, Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili alt komisyon kurulmasını istediğini belirten Üskül, bu konu hakkında bilgi almak için İçişleri Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptıklarını bildirdi.

Bu cinayetin savcılık tarafından soruşturulduğunu ifade eden Üskül, ''Bizim, savcılığın yaptığı işlemleri denetleme yetkimiz yoktur'' dedi.

Zafer Üskül, alt komisyon kurulması halinde, bu komisyonun yapabileceği işlerin çok sınırlı olacağının görülmesi gerektiğine işaret ederek, ''Gelecek Ekim ayında Komisyon Başkanı ve üyelerimiz yeniden seçilecek. Bu nedenle de alt komisyon kurmak yerine, konuyu takip etmenin daha doğru olacağını düşündük. İçişleri Bakanlığına ve Cumhuriyet Savcılığına yeniden yazı yazarak, bu konuda yapılan işlemler hakkında bilgi edineceğiz, eksiklik ya da yanlışlık varsa da bu konuların araştırılması için ilgili makamlara komisyon olarak başvuracağız'' diye konuştu.

Komisyon Başkanı Üskül, İçişleri Bakanlığından gelecek yazılarda, soruşturmayla ilgili işlemlerde eksiklik ya da hata görmeleri halinde müfettiş incelemesi yapılmasını isteyeceklerini ifade ederek, ''Gerçekten önemli sorunlar saptarsak, önümüzdeki dönemde oluşacak komisyon, alt komisyon kurulmasını da talep edebilir'' dedi.-AĞIR HASTA TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER-Zafer Üskül, komisyonda ayrıca milletvekillerince, Güler Zere ve Erol Zavar gibi ağır hasta olan tutuklu ve hükümlülerin durumlarının ele alınmasının da talep edildiğini ifade etti.

''Bizim için, tutuklular ve hükümlüler vardır, bunlar arasında ayırım yapılması sözkonusu olamaz'' diyen Üskül, tutuklu ve hükümlülere yönelik hak ihlali olduğuna ilişkin iddiaların komisyonlarına gelmesi durumunda, bunları araştırdıklarını vurguladı.

Zafer Üskül, tutuklu veya hükümlünün ağır hasta olması durumunda, alt komisyon kurmadan ya da yazışma yapmadan, haberi alır almaz ilgili savcılıklar ya da hastanelerle görüşerek duruma müdahale ettiklerini bildirdi.

Kanser hastası hükümlü Güler Zere'nin durumu hakkında bilgi veren Üskül, bu sabah görüştüğü Zere'nin doktorunun, ''Çene kanseri tanısı konulan bu kişinin iki kez çene ameliyatı olduğunu ve ışın tedavisinin devam ettiğini söylediğini'' anlattı. Zafer Üskül, Zere'nin tedavisinde herhangi bir sorun bulunmadığının kendisine iletildiğini söyledi.

Komisyon Başkanı Üskül, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Vekili ile de görüştüğünü belirtti.

Güler Zere'nin, affedilmesi için Cumhurbaşkanına bir başvurusunun olmadığını ifade eden Üskül, Zere'nin avukatlarının, 'infazın durdurulmasını'' talep ettiklerini bildirdi. Zafer Üskül, bu talebin savcılıklara yapılabileceğini, kendilerinin sadece, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda, bu talebin verilmesinin doğru olacağını söyleyebileceklerini ifade etti.

Zafer Üskül, ayrıca, Eylül ayı içerisinde Fransa ve Belçika'ya yapacakları inceleme ziyaretlerinin, daha önce Hollanda ve Almanya'ya yapacakları ziyaretlerle aynı kapsamda olacağını bildirdi.
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,385
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#2
Ya bu münevver olayıda artık biraz sıkıcı olmaya başladı.
Tvlerden yani kızın giydiği iç çamaşırı rengini bile öğrendik.
Biraz artık gizlilik olsa iyi olacak.
Devlet bulmak mı istemiyor, bulamıyor mu?
 

Benzer konular

Top