MURAT DAĞI

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
Murat dağı kuzeyden avrupa-sibirya doğudan iran-turan ve batıdan akdeniz fitoçoğrafya bölgelerinin karşılaşma shaasında yer almaktadır. dağın konumu, topoğrafik özellikleri, (yükselti, uzanış doğrultusu, bakı, akarsularla derin bir şekilde yarılmış olması vb) litolojik özelliklerle birlikte son derece çeşitli ekolojik koşullar ve buna bağlı olarak bitki vde tür toplulukları açısından çok zengin bir ortamın oluşmasını sağlamıştır.

murat dağında kuru, yarı nemli, nemli olmak üzere üç farklı orman formasyonu bulunmaktadir. murat dağındaki kuru ormanlar batıda murat çayı boyunca 1000mnin altındaki sahalarda kızılçam, kuzeyde yarınemli ormanların alt sınırına kadar çoğunlukla karaçam ve güneyde orman üst sınırına kadar karaçamlarla kuru ormanlar devam etmektedir.

murat dağında çok sayıda akdeniz elementi bulunmasına karşın akdeniz bitki coğrafyası bölgesinin karakteristik bitki formasyonu olan makiye hiç rastlanmaz. hatta makinin tipik elementlerinden quercus cocciferaya hiç rastlanmamaktadır. murat dağında kuru ormanların büyük bölümü karaçamlarla karakterize edilmektedir. batıda kızılçam karaçam geçiş bölgesinde 900m.ye kadar alçalan karaçamlar kuzeydoğu yamaçlarda (tavşan dağı) 1500 mlere kadar yükselmektedir.


 
Top