1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Muş Onkoloji Günlerinin Ardından

Konusu 'Kadın' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 26 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. arz-ı hal

arz-ı hal Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL

Clare Sheridan(1885-1970), yazar, seyyah, ressam bazılarına göre de bir ajan... Lenin'in, Troçki'nin heykellerini yapması, bir kadının ne kadar çok yönlü olabileceğine örnek. Bu yazıya konu olması ise Sade Türk Kahvesi isimli kitabı ile Muş'a yolculuk yapmam oldu. Gerçi Clare Sheridan, tam bir Anadolu düşmanı. Ancak şu ifadelerine katılmamak mümkün değil:
    "Milletler de insanlar gibidir, yakından tanıdıkça ya daha çok sevgi ve saygınızı kazanırlar ya da, tersine, soğursunuz onlardan."
    Son beş yıldır birçok farklı vesile ile doğuya seyahat ediyoruz. Bu seyahatlerin öncesinde Doğu illerindeki güvenlik meseleleri dile geliyor. En son Diyarbakır ziyaretimizden sadece bir gece önce gerçekleşen terör saldırısı, gruptaki 14 kişinin seyahati iptaline neden olmuş, sevgili Ayşe Tuba Oral'ın azmi, inancı ve iletişim ustalığı ile bizatihi bu terörün bitmesi için gitmemiz gerektiğinin altını çizilmiş ve 14 iptalin 11'i bizimle birlikte olmuştu. Geçtiğimiz hafta sonu doğunun pek de bilinmeyen, küçük bir şehri Muş'ta, hiçbir şekilde bir araya gelmeyecek, bir araya gelse de Muş'a gel-e-meyecek isimler buluştu. 13-20 mayıs günleri arasında düzenlen onkoloji günlerinde her gün ayrı bir konu tartışıldı. Onkoloji Günlerine sağlık, politika, medya, televizyon dünyası ve basından önemli isimler hem izleyici hem de konuşmacı olarak katıldılar. CHP Bursa milletvekili Sena Kaleli, ünlü doktor Vahit Özmen, Amerikalı, Avrupalı doktorlar, 16 ülkeden gençler, televizyon oyuncusu Açelya Elmas, Yeni şafak gazetesinden Ayşe Olgun, Zaman gazetesinden Sevinç Özarslan, TRT'den prodüktör Binnur Feyizli vs...

Ben bu yazıyı yazarken 16 ülkeden üniversite öğrencileri Muş'taki üniversite öğrencileri ile birlikte work-shop olarak iletişim etkinliği düzenliyorlar. Bu işin mimarı ise Salih Yüce ve Genç Birikim ekibi. azmi, çalışkanlığı ve inancı ile hem Muş'u tanıttı hem de Muş kadınları için meme tarama cihazı aldırdı yabancı bir firmaya. Bu çok fonksiyonlu araç öncelikle Muş'ta, sonrasında bütün doğu illerinde sağlık taramaları yapacak. Bu bir kardeşlik türküsü ve aynı zamanda başarı öyküsüdür. Tanımak ve sevmek için daha çok gitmeli.
    Bu arada organizatörlere bir mesaj vermek istiyorum. Kongre turizmi kapsamında hep bilindik İstanbul-Antalya- İzmir dışında Anadolu’nun küçücük kentleri seçilebilir. Bunun yapılabileceğini görmüş olduk. Bu bakımdan Salih Yüce ve ekibine teşekkür etmeliyiz.

MUŞ... OVASI... GÜLLÜK OTLU PİDESİ... UÇKUN(IŞKIN)...
    Uçaktan inerken içimi ferahlatan tek şehir Van zannerdim. Ancak Muş Ovası ve yaslandığı dağ, hele de bizim gibi bahar aylarında gidenler için can oluyor. Zaten coğrafi sistem olarak Muş ovası, Van gölü havzasının bir devamı. Hatta milyonlarca yıl öncesinde Muş Ovası yerinde Van gölünün devamı varmış. Temiz hava, mis gibi sular, dünyanın en lezzetli etleri, güler yüzlü-efendi insanlar, daha ne isteriz?
    Tarihi, turizmi geçip hemen yemeklere geliyorum. Bu kadar temiz havalı bir kentte, otlar ve etler pek tabiki hem şifalı hem lezzetli oluyor.

Arkadaşlarımın favorisi Büryan olsa da benim favorim güllük otlu pide-minicik içli köfteler-diğer adı MUŞ KÖFTESİ oldu. Güllük otunun bir adı da Gülbahar. Yörede baharın müjdecisi olarak kabul ediliyor. Bir diğer favori ise yollarda öbek öbek satılan yabani bir ot uçkun. Ben ekşimsi-kekremsi tadını beğenemesem de grubun çoğu üç gün boyunca bu otlardan yedi.

VARTO
    Muş’un kuzeybatısında yer alan Varto, tarihi çok eskilere Urartulara uzanan eşsiz doğa manzaralarına sahip bir kent. Efsane, menkıbe, ziyaret yerleri bakımından büyük bir zenginliğe sahip olması da tesadüf değil. Varto köylerinde hatta dağlarında derlenecek bir çok efsane-menkıbe-masal var. Belgesel sinemacılar, fotoğrafçılar için bol malzeme mevcut. Güvenlik sorunu mevzusu baştan beri söylüyorum hayata bizler normal yaklaştıkça aşılacaktır.

Bizler Varto merkezde hakiki ağalarla sohbet edip, alışveriş yaptıktan sonra akşamüzeri köylere gittik. Hayatın normal akışında gitmesi, insanların baharın neşesiyle şenlenmesi, hayvanları-bahçeleri ile ilgilenmesi her anlamda ümit verdi. Bir dönem köylerin boşaltıldığı, insanların baskılar altında göç ettiği günlere dönülmemesi için sivil toplum-devlet ve siyasi partiler el ele vermeli.

KAYNAK: MİLAT GAZETESİ
    Fotoğraflar: Yavuz Keskin

2. afraid

afraid Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    120
    Banka:
    0 ÇTL
    [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] merkezleri artsın , hastalar azalsın!

Son düzenleme: 8 Temmuz 2015

Sayfayı Paylaş