1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Mutfak İçin Tasarımlar

Konusu 'Yeni Teknolojiler' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 29 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Farklı Doğrama Tahtası

Bu doğrama tahtası, 'Bunu düşünmeliydim.' buluşlarından biri. Hafifçe eğim verilmiş bu tahtada, doğradığınız şeyleri metal kaplara boşaltıyorsunuz[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] Bu kaplar mıknatıslarla yerlerinde duruyorlar.

Metal Çaydanlık Altlığı

Bu metal çaydanlık altlığı kesinlikle harika gözüküyor. Tamamiyle parlak ve düzgün yüzeyi ve ayakları lazerle kesilerek şekil verilmiş. Bu çaydanlık altıyla kahvaltılarınız ne kadar şenlenir kim bilir?

2. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Mutfakta Artık Coox Var

Bu yılın Electrolux tasarım yarışmasındaki diğer bir katılımcı, şehir yaşamını çok kolay hale getiren masa üstü bir ocak olan Coox tasarımıydı. Tasarımın sunduğu esneklik sayesinde, nerede ihtiyaç duyarsanız oraya ocağınızı götürebilir ve orada yemek pişirebilirsiniz. Artık oturma odanızda, televizyon karşısında ya da ofisinizdeki masanızda yemek yapmak artık çok kolay. Bu birim kapatıldığında, servis yapmak ve yemek yemek için bir masa görevi bile görüyor.

O Atık Öğütücü

Bu tasarımda, sebzelerin ve meyvelerin kullanılmayan kısımlarını daha çabuk öğütüp, doğaya yardımcı olan bir tasarımdan söz edeceğiz. Bu makine, az yer kaplar ve mutfağınızda, en az diğer elektronik aletler kadar şık durur. Normal olarak organik besinler toprakta mikroorganizmalar tarafından parçalara ayrılarak, doğaya geri kazandırılırlar[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] Bu işleme biz çürüme diyoruz. Ve bu çürüme sırasında besinler kötü koku bırakırlar. Bu makine, çürüme işlemini hızlandırır ve kesinlikle koku yapmaz. 12 litre sıvı ve 7 kilograma kadar besin alabilir. Günlük 20 dakikanızı ayırarak, bu işlemi hızlandırıp Dünya'ya katkıda bulunabilirsiniz.

Tasarımcı: Ravel Casela

3. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Geleceğin Şişe Tasarımı

Enteresan olarak mistik bir tarafımız olduğunu biliyorsunuz. Gelece dair tahminler yapabiliyoruz site editörleri olarak. Şimdi buna dayanarak, size gelecekte şişe tasarımlarının nasıl olacağı konusunda birkaç bilgi vermek isteriz.

Şaka bir yana, yani gerçekten mistik, ve geleceği görme yeteneğimiz olmadığından bahsediyorum. Geçenlerde bir kadının elinde bu şişe tasarımını görüp, ne kadar ilginç? Diye kendi kendime sormuştum. İnternette ufak bir araştırmadan sonra aynı şişeyi bende buldum.

Bu şişe üzerine yapışık kaşık ile beraber geliyor ve bu kaşığı sıvı yiyecekleri yemek için kullanabiliyoruz. Diet yapanlar için ideal bu şişe tasarımı, ileriki yıllarda plastik kullanımının daha pahalı, ve toprakta eriyip kaybolma süresinin uzun olduğu, ve dünyaya da zarar verdiğini göz önüne katarsak, çok kullanılacağa benziyor.

Kadehlerinin ve Bardaklarının Kırılmasında Usananlara

Tasarımcı gibi ben de, eminim payıma düşen sayıda şarap kadehi kırmışımdır ve şarabı da aslında hiç sevmeme rağmen. Genelde bardağın içine viski ve kola koyarım daha sonra bu bardağı, bahar temizliğine kadar bulamam. Kısa raflara sahip ya da sakar eğilimleri olan şarap severlerin (ya da sarhoşların) yardımına deneyimsiz tasarımcı Sherwood Forlee koşuyor.

Tasarımcı Sherwood Forlee: "Daha az yer kaplaması için saplarından çıkarılabilen bardaklar ve bardakların daha sağlam olmaları için metal bir sap kullanıyoruz. Lastik bir conta, içeceğiniz şeye göre bardakları saplarıyla güvenli ve rahat bir şekilde birleştiriyor. Bu bardak sapları farklı renklerde ve kaplamalarda sunuluyor." şeklinde anlatıyor tasarımını.

Sade ve güzel. Ben, kırmızı/mavi/sarı/yeşil renklerindeki çelik bardak saplarını tercih ederdim. Ekstra ağır metal, ekstradan mükemmellik katacaktır.

Forlee'nin websayfasına da göz atmayı unutmayın: kendisi matematik eğitimini tamamlamak üzere olan fakat "kulağa daha hoş geldiği için ve kimsenin partilerde bir inekle takılmayacağını bildiği için kendisini bir tasarımcı olarak lanse ediyor."

4. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Küçük, Dar ve Sıkışık Olanlar İçin Cook Top Vesta

Matthias Pinkert, bu yılın Electrolux tasarım yarışmasına katılan Cook Top Vesta'yı tasarlarken beni de düşünmüş olmalı. Mutfağın, oturma odasının, gardrobun ve yatağın hepsinin birarada olduğu evlerde, bu odaların tamamı birbirine karışır genelde. Cook Top Vesta, katlanabilir bir pişirme yüzeyidir. Kullanılmadığı zamanlarda üst kısmı çevirip, hazırlayıcı yüzeye ulşabiliyorsunuz. RFID (Radyo Frekansı İle Tanımlama) etkin yiyecek ambalajlarını da belli, pişirme zamanlarına uygun olarak okuyor. Ayrıca yemek tarifleri tavsiye ediyor, deyim yerindeyse bir kuru rotini makarnası kutusu elde edeceksiniz.

5. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Sıra Dışı Mutfak İcatları

Reklamlarda gördüğünüz sıradan mutfak icatlarını unutun gitsin. Eğer gerçek bir mutfak icadı istiyorsanız profesyonellere gitmelisiniz. Kim bilgisayar kontrollü anında erişte yapma makinesine, simit üretim bandına, 2000 parçaya ve saat işçiliğine sahip suşi robotuna ya da 20 metre uzunluğunda mobil mangala sahip olmak istemez ki?

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Servis Tepsisi Tasarımı

Kalabalık restorant, kafe, bar gibi yerlerde servis yapmanın zorluğunu, bu tip yerlerde çalışanlar bilir. Gerçi restorantları bu kategoriden çıkartmak istiyorum. Çünkü bu tasarımdaki gibi plastik bir tepsiyi restorant gibi klasik yerlerde kullanmaya izin vermeyebilirler. Ancak bar, disko gibi kalabalık, dans ve coşkunun yüksek olduğu yerlerde, tepsinin nasıl göründüğünün, plastik olup, olmadığının bir önemi yoktur.
    Fotoğraflarda gördüğünüz bu tepsi tasarımında, tepsinin alt kısmında 5 parmağın girebileceği delikler bulunuyor. Bu delikler sayesinde tepsi, ele tam olarak oturarak, tam bir denge ve 10 garson gücünü bir garsona verebiliyor. Tepsi tekne, yat gibi sallanan mekanlarda servis yapmayıda, güvenli ve zevkli hale getiriyor.
    Bu tepsi için benim yorumum ise, her ne kadar süper ilginç ve yapılması zor bir tasarım olmasa da, böyle bir tepsiyi hiçbir mekanda kullanılırken görmedim. Yani böyle bir tepsi yapıp, mekanlara pazarlayarak, voleyi vurmak mümkün olabilir sevgili okuyucular.

Tasarımcı: Martino D'Esposito

Küçük Bulaşık Makinesi

Görüntülerine bakıp, "Bu küçük bir bulaşık makinesi bize yetmez." Diye düşünebilirsiniz. Fakat çocuksuz yaşayan, bekar kişiler için ideal bir bulaşık makinesi diyebiliriz. Yer bakımından, standart bulaşık makineleri gibi çok alan kaplamaz. Daha pratik ve çabuk çözüm isteyen kişiler ve öğrenci evleri için ideal.

H2O teknolojisi kullanan bulaşık makinasının ön yıkama seçeneği de bulunuyor.

Tasarımcı: CWB Staff

7. GöLGe

GöLGe Uzman

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    ÖĞRETMEN
    Yer:
    KaYSeRi-BaTMaN
    Banka: