Mutlak Sıfır

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Mutlak Sıfır

Mutlak sıfır entropinin minimum değerine ulaştığı teorik sıcaklıktır. Bu sıcaklıkta maddenin içinde hiç ısı enerjisi kalmayacağından daha fazla soğutmak mümkün değildir. Mutlak sıfır moleküllerin durduğu ve hareketlerinin çok küçük titreşimlere indirgediği noktadır. Titreşimin sebebi sıfır noktası enerjisi denilen enerjidir ve bu enerji maddeden uzaklaştırılamaz. Mutlak sıfır maddelerin ısı basınç diyagramından da bulunabilen bir değerdir. Eğer suyun normal atmosfer basıncı altında su-buz su ve su-su buharı hallerindeki ısı basınç diyagramları çizilirse diygramdaki üç eğrininde geometrik olarak -273 c de birleşeceği görülür.

Uluslararası bir anlaşmaya göre mutlak sıfırın tanımları şöyledir:Kelvin ölçeğinde 0 K, Celsius ölçeğinde–273.15 °C , Rankine ölçeğinde 0 °R ve Fahrenheit ölçeğinde–459.67 °F.

Bilimadamları tam olarak bir “sıfır” ısı enerjisi durumu yaratamasalar da maddenin garip kuvantum etkileri gösterdiği, mutlak sıfıra oldukça yakın sıcaklıklara ulaşabilmektedirler. Şu ana kadar ulaşılmış en düşük sıckalık 100 pikoKelvin'dir
 

Benzer konular

Top