Mutlaka Kuracağınız Hayaller Vardır‏

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,477
Beğeniler
9,012
Takım
GALATASARAY
#1
Yağmur yağıyor
Seller akıyor
Arap kızı camdan bakıyor...


Aramızda kaç kişi yağan yağmura bakıp, hayallere dalıyordur acaba? Kaç kişi bu hayallerin peşinden gitmek istiyordur? Ve yine kaç kişi olduğu yerin, olmasını istediği yer olduğundan emindir?

Belki de hayat, olanla olması istenilen arasında geçen zamandır...

İnsanların birçoğu, içlerinde büyük bir çaresizlik yaşar. Sessiz fırtınaların içinde çaresizce bekleyip dururlar. Hayal kuramazlar, hayal kurmaktan da korkarlar. Duygularından kaçmak isterler. Bir sorun varsa, kaçarak kurtulmaya çalışır insanlar. Kaçarlar ama kaçtıkça sorunda peşlerinden gelir, hem de büyüyerek gelir. Örneğin, aldatılmaktan korkan bir insan, aslında ilişki kurmaktan korkar ve kaçar aslında.

Hayatında herhangi bir zorlukla karşılaşan insanlar; “Dünyanın yükünü omuzlarımda hissediyorum” derler. Bu bizim oluşturduğumuz bir düşünce biçimidir. Sonucu ise çözümsüzlüktür, felakettir. Bu düşünce kalıbı bize ait, o halde kurtulmak ta yine bizim elimizde. Ne yapmak gerek? Dünyayı omuzlarımızdan indirip yere bırakmakla başlayabiliriz. Ya da “yolun sonuna geldim” diye düşünen birine, “U dönüşü yap, devam et” demek çok mu anlamsız olur.

Yaşamın mevsimleri var. Her zaman, yaz, bahar olacak diye bir şey yok. Bazen sonbaharı, bazen kara kışı yaşıyoruz hayatlarımızda. Bu durumda, fırtınanın ortasında kaldığımızda, ya çıkış yolu bulacağız, ya da atalete kapılıp donup kalacağız. Çözümsüzlük bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil...

Bir düşünsenize; Sultan Mehmed, “İstanbul’un surları çok yüksek, alamayız bu şehri” diyerek geri dönseydi, bu gün “FATİH” adıyla anılmazdı. Sultan Süleyman; hayalini kurduğu büyük imparatorluk için yola çıkmasaydı; bu gün “Muhteşem Süleyman” diye anılmazdı. Mustafa Kemal, “düşman çok kalabalık, çok üstün, her yer kuşatılmış, elden bir şey gelmez” deseydi; bu gün “ATATÜRK” diye bir lider tarih sahnesinde var olamazdı. Şimdi hayal kurma zamanı...

Ne işle uğraşırsanız uğraşın, kaç yaşınızda olursanız olun mutlaka kuracağınız hayaller vardır.

“Allah, nasip etmeyeceği birşeyi hayal ettirmez…”

Alıntı...
 
Top