1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Muzdaki Enerji Miktarı

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve Papatya tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.117
  Beğenileri:
  6.454
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  175 ÇTL

  Araştırmalara göre, 1 muz anlık ve sürekli enerji verirken, 2 muz 90 dakikalık yorucu bir antrenmana yetecek kadar enerji veriyor.

  Muzun Verdiği Enerji
  Muzun Faydaları
  Muz Neler Sağlıyor

  Son yapılan araştırmalara göre muz her derde deva bir meyve. Bir muz, anlık ve sürekli enerji veriyor.

  Peki, iki muz nelere kadir?

  Muz, üç doğal şeker sakaroz, meyve şekeri (früktoz) ve glikozu içinde barındırıyor. Bir muz, anlık ve sürekli enerji veriyor. Araştırmalara göre 2 muz yenildiği takdirde 90 dakikalık yorucu bir antrenmana yetecek kadar enerji desteği sağlıyor. Çoğu atletin de favori meyvesinin muz olmasına şaşırmamak lazım.


  [​IMG]

  Ancak muzun tek yararı enerji vermesi değil

  Depresyon: MIND adlı insan ruh sağlığı üzerine çalışan sivil toplum örgütünün İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre depresyonda olan hastaların muz yedikten sonra daha iyi hissettikleri ortaya çıkmış. Bunun sebebi ise muzun “triptofan” içeriyor olması. “Triptofan”, proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biri ve rahatlamayı sağlayan serotoninin üretilmesini sağlıyor.
  Muzun içindeki B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin düzelmesini sağlıyor, böylece özellikle duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı oluyor.

  Kansızlık: İçeriğindeki yüksek demir sayesinde kansızlığın giderilmesinde etkili olan hemoglobinin üretilmesine katkıda bulunuyor.

  Kan basıncı: Potasyum açısından zengin ve tuz açısından fakir olması sebebiyle kan basıncını düşürmeye yarıyor. Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi muz endüstrisine, muzun kan basıncı ve felci engellediği yönünde iddialarda bulunmalarına izin vermiş.


  [​IMG]

  Akşamdan kalmak: Akşamdan kalma durumunu en hızlı iyileştiren kürlerden biri de ballı ve muzlu süt. Vücudun tekrardan su kazanmasına yardımcı oluyor.

  Sabah bulantısı: Yemek aralarında muz yemek kan şekeri düzeyini yükselmesin yardımcı olup sabah bulantılarını engelliyor.

  Sinir sistemi: Muz, B vitamini açısından zengin bir meyve ve bu vitamin de sinir sisteminin sakinleşmesini sağlıyor.

  Ülser: Muzun yumuşak dokusu ve yapısı ülser gibi hastalıklarda tercih edilmesini sağlıyor. Ayni zamanda fazla asidi nötralize ederek ve mideyi sararak tahriş olmasını engelliyor.

  Vücut sıcaklığı: Bir çok kültürde muz serinletici bir meyve olarak kabul edilmiş öyle kiTayland’da bebek bekleyen annelerin muz yiyerek doğacak çocuklarının vücut sıcaklıklarını düşürdüğü söyleniyor.

  Ve son olarak bir ekleme daha yapalım: Muz, elma ile karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla karbonhidrat, 3 kat daha fazla fosfor, 5 kat daha fazla A vitamini ile demir içeriyor.

  Alıntıdır.


   
  Çağlayağmur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş