Müzik Artık Parmaklarınızın Ucunda

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1


Hareket takip eden ve tanıyan giyilebilir cihazlar her gün artıyor, işte bunların en yenilerinden biri iRing.
iRing aslında özellikle mobil akıllı cihazlarda el hareketleri ile müzik idaresi amaçlı tasarlanmış bir yüzük. Çok basit tasarımlı iki farklı yüzüğü iki elinizin parmaklarına takıyorsunuz ve iRing sistemini destekleyen herhangi bir iOS uygulaması ile kullanmaya başlıyorsunuz.

iRing yüzüklerin üzerinde iki farklı sembol var. Noktalardan oluşan bu semboller, akıllı cihazın kamerası tarafından takip ediliyor ve yaptığınız çeşitli hareketler uygulama içinde birer komut olarak dönüştürülüyor. Mesela elinizi açıp kapatmanız, ekrana yaklaştırıp uzaklaştırmanız, sağa sola oynatmanız veya bileğinizi döndürmeniz gibi tüm hareketler birer komut olabiliyor.

Bu yöntem ilk olarak müzik yaratmaya ve düzenlemeye yarayan MIDI uygulamalarında kullanılmaya başlanmış. Böylece müzik akarken sadece elleriniz ile akışı etkiliyor, tempo veya volümle oynayabiliyorsunuz. Yüzükleri çevirerek anında efektler ekleyebiliyor, seviyelerini değiştirebiliyorsunuz.

Her ne kadar müzik uygulamaları için planlanmış olsa da, aslında böyle bir hareket tanıma sistemi, ekrana dokunma zorunlu olmayan her türlü uygulamada kullanılabilir. iRing’i tasarlayan firma, şimdi Oyun yapımcıları ile görüşüyor ve sistemin mobil oyunlarda desteklenmesi için gerekli desteği arıyor. Gelecekte hepimiz tabletlerin önünde, ellerimizde yüzüklerle hareketler yaparak mı oyun oynayacağız, ne dersiniz.
 
Top