Müzik ve Matematik İlişkisi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Müzik ve Matematik İlişkisi​

Müzik için belli kurallar çerçevesinde dizilmiş notaların birbiriyle uyumlu bir şekilde birleşmesiyle oluşan bir kompozisyondur diyebiliriz. Matematiğin işlevi de buna benzerdir.

Matematikte sayıları bölme, çarpma, toplama gibi değişik işlemlerden geçiririz ve bir sonuca ulaşırız. Müzikte de notaları sınırsız varyasyonlarla sıralayabilir ve bir melodiyi oluşturabiliriz. İkisi arasındaki ortak nokta sonuca nasıl gittiğimiz (gidişat) ve varyasyonlardır.

Bebeklerde de müziğe yatkınlık görebiliriz. Mesela onlarla şarkı söyler gibi konuştuğunuzda normal tonda konuştuğunuzdan daha fazla dikkatlerini çektiğinizi fark edebilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalara göre müziksel aktivitelerde bulunan çocukların matematikte daha başarılı oldukları görülmektedir. Dolayısıyla bir çocuğun müziği sevmesi ve bir yaşam tarzı haline getirmesi gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu ilişki tersi yönde de çalışmakta. Yani matematiği çok iyi yapan öğrenciler aynı zamanda bir müzik aleti çalmada veya nota okumada da aynı başarıyı gösteriyorlar. Bu ilişkiler doğrultusunda eğitim öğretim programlarında uygun etkinliklere yer verilerek okullardaki öğrenci performansı arttırılabilir.
 

Benzer konular

Top