Müzik Zevkiniz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, insanlar birbirlerini dinledikleri müzikler ışığında değerlendiriyor. Cambridge Üniversitesi’nin araştırmasına katılanlardan rock, pop, klasik, caz, rap ve elektronik müzik dinleyenler hakkındaki görüşlerini belirtmeleri istendi. Katılımcıların verdiği cevaplar, bir kişinin dinlediği müzik türünün, hakkında birçok yargıya varılmasına neden olduğunu gösterdi.

Araştırmaya göre pop müzik sevenlerin gelenekçi olduğu ve yüzeysel bir zekâya sahip oldukları varsayılıyor. Rock sevenler, “doğuştan asi” olarak niteleniyor; sorumsuz ve duygusal açıdan dengesiz oldukları düşünülüyor.

Klasik müzik tutkunları sakin, arkadaş canlısı, sorumluluk sahibi ve zeki insanlar olarak görülse de aynı zamanda atletik olmadıkları, fiziksel açıdan itici ve sıkıcı oldukları izlenimini bırakıyor. Caz sevenler ise yaratıcı, barış yanlısı, arkadaş canlısı, iyi huylu insanlar olarak değerlendiriliyor.

Rap fanatikleri atletik ve kendisine saygısı olan insanlar olarak görülüyor ancak aynı zamanda saldırgan ve düzensiz oldukları düşünülüyor. Elektronik müzik sevenler ise “biraz nevrotik” diye tanımlanıyor.
 

Benzer konular

Top