Nabucco Boru Hattı

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
Nabucco Boru Hattı


Nabucco Boru Hattı Orta Asya dan petrol ve doğalgazın Avrupaya taşınması için yapılması düşünülen boru hattıdır. Şuanda geçerliliği yoktur.


Nabucco Asya ve Avrupa arasındaki güney koridorunda inşa edilecek öncü bir doğalgaz köprüsüdür. Nabucco, dünyanın en zengin doğalgaz bölgeleri olan Hazar Denizi ve Orta Doğu’yu Avrupa pazarlarına bağlayacak bir boru hattı olacaktır.

Boru hattı Türkiye'nin Doğu sınırını Bulgaristan, Romanya ve Macaristan aracılığıyla Orta Avrupa'nın en önemli doğalgaz platformu olan Avusturya'daki Baumgarten'a bağlayacaktır. Tamamlandığında 3,900 kilometrelik boru hattının yıllık kapasitesi 31 milyar metreküp olacaktır. Boru hattının inşası, Temmuz 2009’da Ankara'da imzalanan ve kanuni yapıyı uyumlu hale getirerek, tüm ortaklar ile müşterilere istikrarlı ve eşit sevkiyat koşulları sunan Hükümetlerarası Anlaşma ile desteklenmektedir.

Yerli üretimdeki düşüşe paralel olarak doğalgaz fiyatlarının yükselmesi beklentisiyle önümüzdeki 20 yıl içerisinde Orta ve Batı Avrupa’nın enerji arzında ciddi açıklarla yüz yüze geleceği genel kabul görmektedir. Bu nedenle, artan talebi karşılayabilmek ve arz güvenliği ve çeşitliliğini sağlamak için yeni bir yapının oluşturulması büyük önem taşımaktadır.

Ana boru hattı Ankara'dan Baumgarten'a tek bir aşamada inşa edilecektir. İnşaat çalışmaları 2013 yılında, ilk gaz akışı ise 2017 yılında başlayacak.​
 

Benzer konular

Top