1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Naim TALU

Konusu 'Başbakanlarımız' forumundadır ve wien06 tarafından 12 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  1. wien06

    wien06 V.I.P V.I.P

    Katılım:
    30 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    6.117
    Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    Banka:
    292 ÇTL
    [​IMG]
    Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
    Görev Süresi
    15 Nisan 1973 – 26 Ocak 1974
    Yerine geldiği Ferit Melen
    Yerine gelen Bülent Ecevit
    Doğum 1919
    İstanbul, Osmanlı Devleti
    Ölüm 15 Mayıs 1998
    İstanbul, Türkiye


    Mehmet Naim Talu (doğum 1919 İstanbul - 15 Mayıs 1998 İstanbul) Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanı.

    Kabataş Erkek Lisesi nden mezun olduktan sonra 1943 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Bir süre Sümerbank’ta çalıştıktan sonra 1946’da Merkez Bankası’na geçti. 1966 yılında vekâleten Genel Müdürlük yaptığı bu kuruluşta 1967 yılında Genel Müdür oldu. 1970 yılında Merkez Bankası'nın yeniden örgütlendirilmesi üzerine Bankanın ve İdare Meclisinin Başkanlığına getirildi.

    2. Erim Hükûmeti’nde Ticaret Bakanı olarak siyasi hayata girdi. Melen Hükûmeti’nde de yerini korudu. 1972 yılında Ticaret Bakanı iken, zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Senato Üyeliğine atandı. Melen Hükûmeti çekilince Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Adalet Partisi’nin gösterdikleri ortak aday olarak 36. T.C. Hükûmeti’ni kurdu.

    1973 seçimleri bu hükûmet zamanında yapıldı ve seçimden sonra hiçbir partinin tek başına hükûmet kurmağa yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine Talu kabinesi Şubat 1974’e kadar işbaşında kaldı. Bülent Ecevit başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi – Millî Selamet Partisi koalisyonunun gerçekleşmesi üzerine Talu, görevi Ecevit’e devretti. 1976 yılında Kontenjan Senatörlüğü sona erdi. 15 Mayıs 1998'de İstanbul'da öldü. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır.

    İngilizce bilen Naim Talu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

    Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

    * 36. T.C. Hükûmeti 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974
     

Sayfayı Paylaş