1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Nakiller için yeni karar

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.257
  Beğenileri:
  4.898
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.883 ÇTL
  Organ nakli merkezlerini daha yakından izleyecek olan Sağlık Bakanlığı, nakillerin tek hekim yerine konsey kararıyla yapılması kararı aldı.

  Sağlık Bakanlığının yayımladığı Organ Nakli Merkezleri Yönergesi ile kalp, karaciğer, akciğer, böbrek ve pankreas nakilleriyle ilgili yeni uygulamalar getirildi.
  Düzenlemeyle organ nakli ruhsatı eskiden olduğu gibi hekimlere değil merkezlere verilecek. Böylece eskiden ruhsat sahibi hekimin ayrılmasıyla ortaya çıkan sorun da aşılmış olacak.

  Merkezlerde her nakil türü için ayrı ekipler oluşturulacak. Bir ekipteki hekimler yönergeyle getirilen objektif kriterlere göre puanlamaya tabi tutulacak. En fazla puana sahip hekim, ekibin başı olacak. Bu hekimin merkezden ayrılması halinde ise ikinci sırada en yüksek puana sahip hekim, ekip başı olacak.

  TEK HEKİM YERİNE KONSEY KARARI

  Sağlık Bakanlığının düzenlemesine göre organ nakline artık tek hekim yerine konsey karar verecek.
  Her merkezin bulunduğu hastanede, nakil türüne göre ilgili branşlardan teşekkül etmek üzere bir nakil konseyi kurulacak. Konsey, hastanın operasyona uygun olup olmadığını, alıcı ve vericinin onayının usulüne uygun alınıp alınmadığını ve operasyonun tıbbi, sosyal ve etik açıdan uygun olup olmadığını değerlendirecek.
  Konsey tarafından alınan tüm kararlar, baştabiplik tarafından tasdik edilen bir deftere kaydedilerek katılanlarca imzalanacak. Konsey kararına katılmayan üye, gerekçesi ile beraber kararını deftere yazarak imzalayacak.

  Konsey kararları en az 4'te 3 çoğunlukla alınacak. Yalnızca konseyin uygun bulduğu vakalara nakil yapılacak.

  MERKEZLER YAKINDAN İZLENECEK

  Sağlık Bakanlığı, organ nakli merkezlerini yakından izleyip değerlendirecek. Ülke genelinde tüm organ ve doku bağışları ile nakil bekleyen hasta bilgilerini, verici kayıtlarını ve gerçekleşen nakillere ait alıcı ve verici izlem bilgilerini içeren “Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi” (TODS) adı verilen veri tabanı sistemi oluşturulacak.

  Merkezler, her yılın sonunda değerlendirilmek üzere yaptıkları nakil sayılarını ve hasta izlenimlerini TODS üzerinden alacakları Organ Nakli Merkezleri Bildirim formlarını onaylayarak bir dosya halinde Sağlık Bakanlığına bildirecek. Dosyalar, ilgili komisyon tarafından incelenecek. Bu komisyon da değerlendirilen merkezlere ilişkin görüş ve önerilerini Ulusal Koordinasyon Kuruluna bir rapor halinde sunacak. Ulusal Koordinasyon Kurulunca bu raporların incelenmesi sonucunda, bir merkezin ruhsat/faaliyet iznine ilişkin niteliğini kaybettiği veya faaliyetinin mevzuata aykırı olduğu kanaatine varılırsa, bakanlıkça da uygun görüldüğü takdirde faaliyeti geçici olarak ya da tamamen durdurulacak.

  Sağlık Bakanlığına intikal ettirilen dosyalar ve gerektiğinde yerinde yapılan incelemeler neticesinde son 1 yıl içerisinde 3'ten az kalp nakli yapan merkezin ilgili komisyon görüşü alınarak faaliyet izni iptal edilecek.

  Son 1 yıl içerisinde hiç nakil yapmayan akciğer nakli merkezi ise bakanlıkça ikaz edilecek. İkinci yıl aynı durumun tekrarında komisyon görüşü alınarak faaliyet izninin iptaline karar verilecek.

  Yılda 10'dan az böbrek nakli yapan merkez de birinci yıl bakanlıkça ikaz edilecek. İkinci yıl aynı durum tekrar ederse faaliyet izni komisyon görüşü alınarak iptal edilecek. Yıllık hasta yaşam süresinin yüzde 85'in, nakli yapılan organın yaşam süresinin ise yüzde 75'in altına düşmesi halinde bu merkez bakanlıkça ikaz edilecek. İki yıllık hasta yaşam süresi yüzde 80'in, nakli yapılan organın yaşam süresinin ise yüzde 70'in altında olması durumunda ilgili komisyon görüşü alınarak bu nakillerin yapıldığı merkezin faaliyet izni iptal olacak. Operasyonda ve operasyondan sonraki 15 günlük süre zarfında, operasyona bağlı nedenlerle ölüm gelişmesi durumunda, merkezin faaliyeti izlemeye alınacak. Gerekli durumlarda merkezin bu nakil türü bakımından faaliyet izni iptal edilecek.

  Son 1 yıl içinde 5'ten az nakil yapan karaciğer merkezinin faaliyet izni de iptal edilecek. Yılda en az 5 kadavra verici bildiriminde bulunan merkezler, bu hükümden muaf tutulacak. Yıllık hasta yaşam süresinin yüzde 70'in altında olması durumunda bu merkezler ikaz edilecek, takip eden yıl içerisinde hasta yaşam süresinin yeniden yüzde 70'in altında olması halinde ise ilgili komisyon görüşü alınarak merkezin bu nakil türü bakımından faaliyet izni iptal edilecek. Yıllık yaşam süresinin yüzde 50'nin altında olması halinde merkezin faaliyet izni iptal edilecek.

  Yönerge, pankreas ve kalp-akciğer nakilleri ile ilgili yeni hükümler içeriyor. Bu nakil türleri bakımından nakil sayısı, hasta yaşam süresi ve nakil yapılan organın yaşam süresi açısından ilgili komisyonlarca yıllık değerlendirmeler yapılacak. Yetersiz bulunan merkezlerin faaliyet izni bakanlıkça iptal edilebilecek.
  Faaliyet izninin iptal edildiği veya faaliyetin geçici süre durdurulduğu durumlarda hastaların mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınacak.
  Merkezin faaliyetlerine yönelik personel hakkında adli işlem başlatılması durumunda, bakanlıkça merkez ve ilgili personel hakkında kanun ve yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre işlem yapılacak.


  AA
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.502
 2. zevzek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  483
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  596
 4. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  631
 5. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  539
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş