Nalbandyan: Türkiye Karabağ'a Karışmasın

Katılım
16 Arl 2009
Mesajlar
257
Beğeniler
3
#1
Nalbandyan: Türkiye Karabağ'a KarışmasınErmenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, “Eğer Türkiye Karabağ’da gerçekten çözüm istiyorsa Karabağ sorununun çözümüne karışmayı denemesin” dedi.

Çemberden çıkmak zordur
Nalbandyan, Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesine yönelik imzalanan protokollerin onaylanma sürecinde Türkiye tarafından öne sürülen ön şartların sürecin gelişmesine yardım etmediğini belirterek, “Bu noktadan sonra herhangi bir ön şart öne sürülmesi bazı tehlikelere gebedir, bu sürecin sonunda önceki sürece, kapalı çembere tekrar geri dönebiliriz ve bu çemberden çıkmak çok zordur” diye konuştu.

Sözde soykırımı anıtına tepki
Avustralya’nın Sydney şehrinde, Türkiye’ye yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir Asuri Anıtı dikme kararının alınması tepkilere neden oldu. Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’nın Sydney kentinin Fairfield Bölgesi Belediye Meclisi’nin, Türkiye’ye yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir Asuri anıtı dikilmesi kararının iki ülke ilişkilerinin özüne ve dostluğa yakışmayan, talihsiz bir gelişme olduğunu belirtti. Bir soru üzerine bakanlık sözcüsü, belediye meclisinin 15 Aralık tarihinde yapılan toplantıda kabul edilen ve bölgede, Türkiye’ye yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir “Asuri Soykırımı” anıtı dikilmesine izin verilmesine yönelik kararı esefle karşıladıklarını bildirdi.

Çanakkale hatırlatması
Sözcü, “Tarihi saptıran, asılsız iddialara dayalı böyle bir müracaatın kabul edilmiş olması, herşeyin başında, Çanakkale Savaşı’ndan bu yana, aralarında özel bir tarihi bağ bulunan Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkilerin özüne yakışmayan, talihsiz bir gelişme teşkil etmiştir. Asli görevi, insanlara hizmet sunmak olan bir yerel yönetim organının, böylesine anlamsız bir karar almış olmasını kınıyoruz” diye konuştu.

yenicag
 
Top