Narkoanaliz nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Narkoanaliz nedir?

Ruhsal teşhislerde ve ruh tedavisinde kullanılan yeni bir yöntem. Özel maddeler (narkotik) yardımı ile yapay olarak sağlanan, fazla derin olmayan bir uyku hali sırasında, ruh hastası üzerinde psikanalizin daha kolay ve etkili bir biçimde uygulanacağı ilkesine dayanır.

Bu yöntem ilk olarak 1860 yılında İtalyan Sajerio tarafından uygulanmıştır. Salerio eter koklatarak uyuttuğu hastalarda bir takım delirium durumlarının oluşumunu ve kökenini incelemiştir. Birkaç yıl sonra bromürler gibi narkotik maddelerin yardımı ile bazı akıl hastalıklarının tedavisi denenmiştir. Bununla birlikte bugünkü narkoanaliz yönteminin ilk gerçek deneyleri 1922'de Almanya'da Schultz tarafından yapılmıştır. Schultz, Freud psikanalizinde uygulanan soru ve inceleme tekniğinden yararlanmıştır. 1930 yılından sonra etkileri hızlı fakat kısa süreli uyuşturucu ilaçların (sodyum pentotal gibi) bulunmasıyla narkoanaliz yöntemi yayılmıştır.

Narkoanaliz yönteminin uygulanmasında barbitürik tipi uyuşturucu ilaçlardan (sodyum pentotal, amital, nembutal, narkoven gibi) yararlanılır. Bu uyuşturucu maddeler sabahları aç karnına, hafifçe aydınlatılmış ve hiç bir yabancı kimsenin olmadığı sakin bir ortamda, hastaya damardan şırınga edilir. Derin bir uyku halinin meydana gelmemesi için hastanın gözündeki .saydam tabakanın ışığa tepkisi kaybolur kaybolmaz ya da hastanın alt çenesi düşer düşmez, uyuşturucu ilaç kesilir.

Bilinç altının incelenmesi için narkoanaliz, narkosentez ya da narkoz incelemesi adları verilen üç değişik yöntemden biri uygulanır. Narkoanalizde, ruhsal inceleme ve bunu izleyen tedavi uykudan hemen önce tatbik edilir. Uyku halinin ilk belirtileri (esnemeler, kopuk kopuk sözler, uyku kökenli uyuşukluk) ortaya çıkar çıkmaz narkotik maddenin hastaya şırınga edilmesi durdurulur. Psikanaliz tekniğinin yardımı ile bilinç altının incelenmesine başlanır.

Bilinç altında yatan ruhsal bozukluk ve çatışmalar düzeye çıkar çıkmaz (yani ruhsal teşhis işlemi biter bitmez), ruh hekimi ruhsal tedavi aşamasına geçer. Bu aşamada hasta, hekimin yardımı ile, bilinç altındaki bozukluk ve çatışmaların bilincine varır, bunları öğrenir. Hasta bu çatışma ve dengesizliklerin yetersizliğine inanınca tedavi sona erer. Ruhsal tedavi için birçok seans gerekir. Seanslar önceleri hergün daha sonra iki ya da üç haftada bir yapılır.

Narkosentez de uyku öncesi evresinde uygulanır. Bu yönteme sadece ivegen darbesel nevroz hallerinde başvurulduğundan, hekimin hastaya, uğradığı şiddetli darbe hakkında inandırıcı bir açıklama yapması yeterlidir Böyle bir açıklama hastayı rahatsızlığın darbeden ileri geldiğine ve bu olayın etkisinin artık geçmiş olduğuna inandırır.

Narkoz incelenmesinde ise uyku öncesinden değil, uykudan 10-15 dakika sonra gerçekleşen narkoz sonrası evresinden, yani narkoz altı halinin yol açtığı ani uyanış evresinden yararlanılır. Narkoz incelemesi sırasında ruh hekimi, uygun bir sorgulama ile hastanın fizyolojik ve patolojik özelliklerini ve ruhsal kişiliğinin çeşitli görünüşlerini inceler.
 

Benzer konular

Top