NarqiLenin ZararLarı ... ??

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
Bir saat boyunca nargile içen bir kişi sigara içen kişiye göre daha çok duman içine çekiyor

Sigara kullanımının sağlık üzerinde zararlı etkileri uzun zamandan beri bilinmektedir. Pipo ve puro içiminin de zararlı olduğu ortaya konmuştur. Nargile kullanımının sağlık üzerindeki etkileri ise yakın zamana kadar fazla ilgi çekmemiştir.

Ancak Doç. Dr. Celal Karlıkaya "sanılanın aksine nargile dumanı da akciğer kanseri kalp damar tıkanması ve diğer bir çok hastalığa yol açan binlerce kimyasal madde içerir" dedi. Doç. Dr. Karlıkaya sağlıklı yaşamak gelecek nesillere sağlıklı ortamlar bırakabilmek yerine tütün endüstrisinin tercihini büyümek ve çıkarlarını artırmak yönünde kullandığını söyledi.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde tütün ürünlerinin tüketiminin hızla arttığını bildiren Karlıkaya nargile dumanın da bağımlılık yapan nikotin dumanı içerdiğini vurguladı.

Diğer tütün ürünleri gibi nargile içenlerin de bağımlı olduklarını ifade eden Karlıkaya şöyle konuştu: "1 saat boyunca nargile içen bir kişi sigara içen kişiye göre 100-200 kat daha fazla dumanı akciğerlerine miktar nikotini tuttuğundan kişi yeterli nikotin almak için uzun süre ve çok fazla duman çekmek durumundadır.

Bu nedenle nargile içen kişi sigara içene göre karbonmonoksit gazını ve kanser yapan kimyasal maddeleri daha fazla miktarda alıyor."
 

Benzer konular

Top