Navaho veya Diné' ler

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Toplam nüfus: 298,215 (2000 sayımı)
Nüfusun yoğun olduğu yerler: New Mexico, Arizona, Utah
Dil: Navahoca, İngilizce
Din: Navaho dini, Amerikan Yerlileri Kilisesi
İlgili kabileler: Güneyli Atabaşkanlar(Apache)
Önemli Şefler: Manuelito​
Navaho (veya Diné), ABDnin coğunlukla New Mexico eyaletinde yaşayan aynı isimli kabileye ait Kızılderililerin adı. ABD'deki en kalabalık Kızılderililer olup Navahoca konuşurlar.

Arizona eyaletinde eski Fort Defiance (Navaho dilinde: Tséhootsooí) yakınında Navaholar (1873)

Yaşam yerleri
Navaholar coğu Kızılderililerin aksine şimdiki oldukları yere beyazlar tarafından zorla getirilmemişlerdir. ABD hükümeti tarafından tanınan Navaholara bugün Birleşik Devletlerin kuzey batısında yaklaşık 69.000 km² büyüklüğünde toprak verilmiştir.

Tarih
Navahoların doğuşu
Navahoların ne zaman Asyadan Kanadaya ordanda bugünkü oldukları yere geldikleri tam olarak belli degildir. Tahminlere göre M.Ö. 900 ile M.Ö. 1000 yılları arası bu bölgeye yerleştikleri düşünülmektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda bu düşüncenin doğru olduğu ispatlanmıştır. Arizona Devlet Üniversitesi Amerikan Kızılderilileri araştırma görevlisi, Navaho kabilesine mensup Carol Chiago Lujan, Türkler ile Navahoların arasında yakınlıkları ve ırk ilişkileri olduğunu iddia etti.

19. yüzyıl Navaholar
1848 yılında Meksika, güneybatıyı Amerika Birleşik Devletleri'ne bırakınca Navaholarla olan sürtüşmeler arttı. Navaholar, İspanyol, Pueblo ve beyaz Amerikalıların yerleşim bölgelerine saldırmaya başladılar. Bu arada beyazlar Navaho topraklarını istilâ etmekle meşguldüler. Daha sonra Birleşik Devletler orduları Navaho topraklarına baskınlar düzenlemeye başladılar ve çeşitli yerlerde askeri karargâhlar kurdular. Nihayet, federal hükümet, Navahoları, Yeni Meksika'nun doğusunda Bosque Rodendo'da "rezervasyon" adı verilen Kızılderililere ayrılmış bölgeye yerleştirmeyi kararlaştırdı. 1863 yılında Albay Kit Carson yönetiminde bir grup asker Navaho topraklarına girerek çiftliklerini ve sürülerini yok etmiş ve 800 Navaholuyu da Bosque Rodendo'ya sürmüştür. Tarihte bu, "Uzun Yürüyüş" olarak bilinir.

Kültür
Navaholar halı ve kilimleriyle de bilinir. Türklerin kilimlerindeki motifler ile de benzerlik vardır.

Dil
Navaholar, Atabask dilleri içerisindeki bir dil olan Navaho dilini konuşmaktadır. II. Dünya Savaşı'nda Amerikan ordusu zorlu kriptolama yöntemlerine bir çözüm olarak Navaho dilini kullanmıştır.

Bir Navaho, maske ve vücut boyama içeren tören kıyafetiyle (1904)Kızılderili müzik kültürüne uymayan Navaho kemanı, kesin olmamakla birlikte, İspanyol yerleşimcilerin kemanlarına öykünmeyle ortaya çıktığı sanılmaktadır.Navaho kilimi


 
Top