1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz
Notu Gizle
Yaklaşık 6 ay içinde forumda köklü değişimlerin olacağı bir sürümle karşınızda olacağız. Sistemi test etmek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://www.degisim-sanat.com/_xf2/
Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.

"KIRMIZI" konulu resimler için anketimiz açıldı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sizi de ankete katılmaya davet ediyoruz...

Nazım Hikmet'in 43. ölüm yıldönümünde anıldı

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve kelebek tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    134
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    615 ÇTL
    Şair Nazım Hikmet Ran ölümünün 43'üncü yıldönümünde Moskova'daki mezarı başında törenle anıldı.
    Moskova'daki anma törenine ''Gönül Yarası'' filminde şairin adını taşıyan sanatçı Şener Şen, film yapımcısı Mustafa Oğuz, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent'in eşi Jülide Taşkent, Türk-Rus İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu, Türk-Rus Araştırmaları Merkezi (RUTAM) Başkanı Hakan Aksay, Moskova'da yaşayan Türk vatandaşları ve Nazım'ın bazı Rus dostları ile çocukları katıldı.

Törene katılanlar, Anadolu'dan getirilen bir kova toprağı Nazım Hikmet ve eşi Vera'nın mezarının üzerine serpti, karanfil koyarak saygı duruşunda bulundular.

RTİB Başkanı Akıskalıoğlu A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Nazım Hikmet'i Türkiye ve Rusya arasında bir kültür köprüsü olarak gördüklerini belirterek, ''Onun mezarının Türkiye'ye taşınması değil, onun şiirlerinin, düşüncelerinin Türkiye'de okunuyor olması, bu şairimiz adına sevindirici bir olaydır'' dedi.

Akıskalıoğlu, Nazım Hikmet'in vatandaşlığının iadesinin çok önemli olduğuna artık inanmadığını belirterek, ''Zaten vatandaşımız, yüreğimizde her zaman hissediyoruz. Zaman zaman parlamentoda birileri çıkıp vatandaşlığının iadesi için önergeler veriyor, sonra geri çekiliyor. Bunun bu kadar mesele haline getirilecek tarafı yok'' dedi.

RUTAM Başkanı Aksay da yaptığı açıklamada, Nazım Hikmet'in Türkiye'nin sahip olduğu en önemli değerlerden biri olduğunu belirterek, ''Bunu bütün dünya, Türk halkı ve aydını da kabul ediyor. Ancak bunu Türkiye'de devlet düzeyinin yeteri kadar anlamadığını ve ona hak ettiği değeri inatla vermediğini görüyoruz. Bu da bizi yaralıyor'' görüşünü dile getirdi.

Aksay, ''Nazım Hikmet'in iade-i itibara ihtiyacı olmadığını ancak bunun Türkiye'nin bir sorunu olduğunu'' ifade etti.

Aksay, Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye taşınması konusunun da dönem dönem gündeme geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Geçmiş yıllarda mezarının bir an önce taşınması konusu da gündeme geldi. Belki günün birinde böyle bir şey de yapılabilir. Ama benim kişisel görüşüm böyle bir şey gündemde olmamalı. Nazım Hikmet bir yönüyle Türkiye ve Rusya'yı birbirine bağlayan eşsiz bir köprü. Doğumu orada, ölümü Moskova'da. Defalarca Türkler buraya gelip Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ediyor. Bu anlamda bir sorun, bir sakınca görmüyorum.''

03.06.2006

Kaynak : AA

2. eFSaNe_KaRTaL

eFSaNe_KaRTaL | çArŞı | Özel üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    4.480
    Yer:
    Yaşanıp da bitenden daha acıdır yaşanmadan bitenle
    Banka:
    44 ÇTL
    Yeni konu açmak İstemedim..
    Bugün üstad ın Ölüm yıldönümü..

Bıraktım acının alkışlarına 3 Haziran 63'ü..

Ruhun şad olsun Vatan Şairi!

Ve asıl olan Haziran da ölmek zor..

2 Haziran 1970: Orhan KEMAL.
    2 Haziran 1992: Ahmed ARİF.

3. eFSaNe_KaRTaL

eFSaNe_KaRTaL | çArŞı | Özel üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    4.480
    Yer:
    Yaşanıp da bitenden daha acıdır yaşanmadan bitenle
    Banka:
    44 ÇTL
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
    Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
    Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
    bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
    Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
    "Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
    hainiyim, ben vatan hainiyim.
    Vatan çiftliklerinizse,
    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
    vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
    vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
    ben vatan hainiyim.
    Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ...

Sayfayı Paylaş