'Ne mutlu Türküm diyene' yazıları silinecek

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,245
Beğeniler
126
#1

Cumhurbaşkanı'nın, 'Güzel gelişmeler olacak' açıklamasının detayları ortaya çıktı...
Bugün gazetesinden Bilal Çetin'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununun çözümüne yönelik yaptıkları açıklamalarının çerçevesi netleşmeye başladı.

İşte barış için atılacak adımlar...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Kürt sorununun çözümüne yönelik olarak "Güzel gelişmeler olacak" açıklamasının detayları günden güne netleşmeye başladı. Devlet kurumlarının üzerinde çalıştığı "Kürt açılımı" ile yıllardır yaşanan Güneydoğu sorununun kökünden çözülmesi planlıyor. "Kürt açılımı" konusunda Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere hükümet, Genelkurmay ve MİT ile devlet kurumları arasında uyum olduğu belirtiliyor.

Kürt açılımı konusundaki çalışmaların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında yürütüldüğü belirtiliyor. "Kürt açılımı" konusunda Abdullah Gül'ün konumu "orkestra şefi" olarak nitelendiriliyor.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,245
Beğeniler
126
#2
Bunlar yakinda bayragimizada dil uzatacaklar gibi geliyor bana kime yaranacaklar acappp
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#3
Süper bir buluş Başbakanımızdan bekliyorduk böyle bir hareket :P Bir kürt sorunu ancak bu kadar mantıklı aşılabilirdi ama konuşmalarında zaten sinyalleri veriyordu "Sen Ne Mutlu Türküm Diyene dersen oda ne mutlu kürdüm diyene der" bu söz kime ait tahmin edin :P

Ya daSigara ile kötü örnek oluyor diyip Atamızın Resminin üzerinde oyunlar oynatanlar kimlerdi?

yada "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ne demek egemenlik allahındır" bu söz kime ait

bu sözlerin sahibini bulduğumuz gün "Ne Mutlu Kürdüm Diyene" diye bir yazı ile karşılaştığımızda şaşırmamış olacağız :P
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,385
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#4
Bu hükümetin yaptıklarına şaşırmaktan, artık daha d ne yapabilirler ki dediğim her sefer tekrardan süper (!) bir buluşlarını görüyorum.
Kürt sorunu? Aşımı bu mu acaba? Eğitim mi???
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#7
Haber kaynağı neresi? Bu kadarı da fazla ama yani, yapabileceklerini sanmıyorum ben.
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#8

'Ne mutlu Türküm diyene' yazıları silinecek!

1-Temel şart silah bırakma
Kürt açılımı yapılmasında öncelik PKK'nın silah bırakmasına veriliyor. PKK Kongre-Gel 1 Haziran'a kadar silah bırakma kararı alırken, 1 Haziran'dan sonra bu tutumunu devam ettirip ettirmeyeceği açılımın geleceğini etkileyecek. PKK'nın tümüyle silah bırakması halinde Kürt açılımının adım adım hayata geçirileceği belirtiliyor. Açılımın hayata geçirilmesi konusunda zaman kaybedilmeyeceği de ifade ediliyor.

2-220'ye işlerlik kazandırılacak
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, TCK'nın 220. maddesine işlerlik kazandırılmasını gündeme getirmişti. Dağdakilerin indirilmesi için aileleri ile görüşmeler yapılarak TCK'nın 220. maddesinden yararlanmaları sağlanacak.

3-Öcalan'a tecrit bitecek
Kürt açılımında birçok madde bulunuyor. PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'a İmralı'da uygulanan tecrit kaldırılacak. Öcalan'ın yanına 5-6 mahkum gönderilerek tecrit sona erdirilecek. Avrupa Birliği tarafından hazırlanana raporlarda da Öcalan'ın tecrit edilmesi eleştiriliyordu. Adalet Bakanlığı tarafından İmralı'da yeni cezaevi inşaatına başlanmıştı.

4-Yurtdışındaki Kürtler'e vatandaşlık
Avrupa'da yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkartılan binlerce Kürt kökenliye yeniden Türk vatandaşlığı verilecek. Teröre bulaşmadığı ve silaha sarılmadığı tespit edilen Kürt vatandaşlara Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden vatandaşlık verilecek.

5-Bölge vatandaşına şefkat
"Kürt Açılımı'nda Güneydoğu'daki vatandaşlara şefkatle yaklaşılması da yer alıyor. Hakkari'deki gösteriler sırasında Seyfi Turan isimli çocuğun polis tarafından dövülmesi nedeniyle Hakkari Valisi Muammer Türker'in emriyle polis anında açığa alındı. Olayın ardından 100. Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Seyfi Turan'ı Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan ziyaret etmişti. Polisin ve askerin bu tavırlarının bölge vatandaşlarına şefkatle yaklaşılmasının ilk adımları olduğuna dikkat çekiliyor.

6- Kürtçe engeli kalkacak
Kürtçe kullanımının önündeki engeller kaldırılacak. Kürtçe köy isimlerinin yeniden verilmesinin ardından çocuklara Kürtçe isim konulması sürprizi de gelecek. Televizyonlarda Kürtçe yayın yapılması tamamen serbest bırakılacak. Cezaevlerindeki vatandaşların telefonda Kürtçe konuşmalarının önündeki yasak da yapılacak tüzük değişikliği ile kaldırılacak. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tüzük değişikliği Başbakanlıkíta bekletiliyor. Özellikle Güneydoğu'daki bazı dağlara "Ne Mutlu Türküm Diyene" yazıları yazılırken, bu yazıların silinmesi sağlanacak. Bu yazıların büyük çoğunluğunun askeri bölgelerde yazılı olduğuna dikkat çekiliyor.
kaynak çok bu haber için bir tanesi mynet
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#10
haberi okuduğumda aklıma bir köprü fıkrası geldi ama +18 içimde kalsın :P
 

Benzer konular

Top