Ne Zaman Evlenmeli

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,717
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
Evlenme zamanınız biyolojik yaşınızdan çok evlilikten ne istediğinize bağlı. Aşk, seks, çocuk, kariyer, güven... İşte beklentilerinize göre evlilik yaşınız...

Benzer hikayeleri hepimiz duymuşuzdur: Evlilik yüzüğünü erkenden takan ve 30 yaşından önce boşanan çok genç kadınlar ve çok geç olmadan bir erkek sevip evlenerek çoluğa çoçuğa karışmak için çabalayan daha yaşlı kadınlar. Bu deneyimler akla şu soruyu getiriyor: " Zamanlama gerçekten bu kadar önemli mi?" Yüzde 90'ımız 50 yaşından önce en azından bir kez evleneceği için o büyük soru ile, yani, ne zaman evlenmek gerektiği ile en azından bir kez karşı karşıya kalacağız demektir.

Acaba evlilik için gerçekten uygun zaman var mıdır? Buna yanıtımız hem evet hem de hayır. Bazı araştırmalar enerjinin ve deneyimin mükemmel noktaya ulaştığı 28-32 yaş arasını evlilik için en uygun zaman olarak tanımlamaktadır. "20 yaşında evlenmek tıpkı 30 yaşında evlenmek gibi avantajlar ve dezavantajlar içerir. Fakat artılar ve eksiler o kadar çeşitli ve karmaşıktır ki, en iyisi 20 ya da 30 kıstasına girmeden kendiniz için en uygun olan yaşta evlenmenizdir." Bu açıklama Rutgers Üniversitesinden Evlilik Projesi Başkanı David Popenoe'ye ait. İhtiyaç ve beklentilerinize - çocuklar, kariyer, seks- en uygun zamanda evlenmeniz mutlu bir yaşam sürme şansınızı arttırır. Ve Cosmopolitan beklentilerinizi ve isteklerinizi dikkate alarak sizin için en uygun olan evlenme yaşını belirledi. İşte evlilik yaşınız:

Eğer muhteşem bir seks istiyorsanız: 20'li yaşlar
Eğer evlilik için kriteriniz 24 yaşlarında olan, evlenmeye hazır, istekli, uygun ve seksi bir erkekse hiç düşünmeden nikah kıyabilir ve genç, evli bir kadına dönüşebilirsiniz. Yeni evli 4000 kişi arasında yapılan bir araştırmaya göre seks hayatı en verimli olan çiftler 20'li yaşlarındaki çiftler oluyor. Bir yıllık evlilikten sonra 20'li yaşlardaki genç evliler ayda 24 kez seks yaparken, bu sayının 30'lu yaşlarını yaşayan evlilerde ayda 17 kez olduğu tespit edilmiş (ki bu da küçümsenmeyecek bir rakam).

Ayrıca araştırmalar 20'li yaşlarında olan çiftlerin 30'lu yaşlara nazaran yatakta daha deneyimli olduklarını gösteriyor. Genç çiftler sevişmeye başlamadan önce yüksek bir isteğin, diğer bir deyişle tam bir kızışmanın yaratılmasını sağlayabiliyor ve daha ateşli sevişmeler yaşayabiliyorlar. Genç kadınlar kendilerinden daha yaşlı olanlara kıyasla modlarında olmadıkları halde eşlerini hoşnut etmede ve tatsızlığı önlemede daha başarılılar.

Eğer ilişki ve gerçek aşk istiyorsanız: 30'lu yaşlar
Araştırmalara göre evliliğe odaklı ilişkiler daha çok 18 ile 29 yaşlar arasındaki gençlerde görülmekte. Bu çiftler çoğunlukla yeterli cinsel deneyim yaşamamışlardır ya da tüm yaşamı tek bir insanla geçirmeyi kaldırabilecek kadar olgunlaşmamışlardır. Evlendiklerinde de dışarıda bir şeyleri kaçırmakta oldukları duygusuna kapılırlar ve evliliğe olan bağlılıkları azalır. 25 yaşından önce evlenen erkekler risk taşırlar, bu yaşlar erkeklerin aldatmaya en yatkın oldukları yaştır, hormonlar çoğaldığı için daha fazla seks isterler. Bu yüzden bu yaştaki evli erkeklere çok dikkat etmek gerekir.

Ayrıca araştırmalara göre gençlerin sadık kalması daha zordur. 20'li yaşlarında olanlar 30'lu yaşlara kıyasla nikah gününden itibaren bir başka erkek tarafından baştan çıkarılmaya ve yasak elmadan yemeye daha meyillidir.

Eğer iyi bir kariyer istiyorsanız: 30'lu yaşlar
Eğer şirkette basamakları tırmanıp yükselmek istiyorsanız nikah masasına oturmak için sabırsızlanabilirsiniz. Genç evlenen çiftler çoğunlukla ister istemez geleneksel rolleri benimserler, erkek çalışır ve para kazanır, kadın da eve çeki düzen verir. 20'li yaşlarda erkek egosu kadının yatakta olduğu gibi faturalarda da partneri olabileceğini kabul edecek kadar gelişmemiştir.

Çoğunlukla daha genç evlenen erkek ve kadının birbirlerinin mesleklerine bakış açıları eşittir. Mesleki kariyeriniz belli bir hıza kavuştuktan ve belli bir noktaya geldikten sonra evliliğin onu inişe sokması olası değildir. Yine araştırmalara göre 20'li yaşlarda kişiler kendilerini kanıtlamak için saatler harcamak zorunda kalırken 30'lu yaşlarda kişiler tahminlerde bulunmakta daha profesyonelleşmiş oluyorlar.

Eğer çok çocuk istiyorsanız: 20'li yaşlar
Bildiğiniz gibi çocuk yapmak için ne kadar çok beklerseniz işiniz o kadar çok zorlaşıyor. Hamile kalmanız gittikçe zorlaşır ve ne kadar zorlaştığını fark etmeyebilirsiniz. 31 yaşından başlayarak hamile kalma olasılığınız gün be gün, yıl ve yıl azalır ve her geçen yılda bir öncekinden daha dramatik bir noktada olursunuz. Bu yüzden 35 yaşına geldiğinizde artık şansınız 29 yaşındaki kadar kadar yüksek değildir. Ve 40 yaşına geldiğinizde doğurganlık olasılığınız iyice düşmüştür. 29'unda ya da ondan önce ilk çocuğunu doğurmuş olan kadınların istediği kadar çok çocuğa sahip olma şansı 30 yaşında ilk çocuğunu doğurmuş olana kıyasla 5 kat daha fazladır.

Bugün tıp ve suni döllenme gibi olanakların oldukça ilerlediği kesin bir şey ancak gelişmiş üreme teknolojisi doğanın yasalarına karşı koyamaz. Son olarak söyleyeceğimiz, eğer bir bebek istediğinizden eminseniz bunu asla geciktirmeyin.

Eğer maddi güvence istiyorsanız: 30'lu yaşlar
Çok para özlemi içinde olan genç kadınların biraz sabırlı olmaları ve evliliği geciktirmeleri maddi gelecekleri açısından daha güvenli olacaktır. Eğer 20'li yaşlarınızda nikah masasına oturursanız para evlilikte önemli bir stres kaynağı olabilir. Erken evlenen erkek ve kadın kendi keyfi için sınırsızca para harcayan arkadaşlarını kıskanmaktadırlar. Onlar sürekli olarak para biriktirmeleri ya da ev giderleri için tutumlu olmaları gerektiğini hissederler. Bu "zorundalık" onlar için pek de keyifli değildir.

Ancak bu tür sorunlar 35 yaşlarındaki çiftler için büyük bir önem teşkil etmez. 35 ile 44 yaş arasındaki evli kadınların 240 milyon ile 500 milyon arasındaki ev giderleri 15 ile 24 arasındaki genç kadınların hemen hemen 5 katı kadardır. Şüphesiz, yaşınız arttıkça iş tecrübeniz ve maaşınız da artar ve hem evliliğin, hem istediğinizi almanın, hem de eğlenmenin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Eğer kavgaların az olmasını istiyorsanız: 30'lu yaşlar
Romeolarıyla kavga etmeye tahammül edemeyen kadınların 30'lu yaşlarda evlilik yüzüğünü takmaları halinde kavga riski azalacaktır. Yaşlandıkça karşınızdakini anlama isteğiniz artar ve fevrilik azalır. Gerçekten üzgün olduğunuzda tuhaf şeyler yapmazsınız ve tartışmayı olgunlukla karşılarsınız. 20'li yaşlardaki gençlerin çoğu, eşleri ile kavga ederken bağırıp çağırmak, bir şeyler fırlatmak ve kırmak gibi eğilimler gösterirler.

30'lu yaşlarındaki yeni evlilerin çoğu olgun tavırlar sergileyip, her gün birbirleri ile konuşabilecek zamanı yaratmaya çalışırken, daha genç evliler iletişime pek fazla zaman ayıramıyor. Çelişkiler ve çatışmalar ortaya çıktığında iyi iletişim temeli evliliği kurtaran güç oluyor. Genç evliler ise oturup yüz yüze konuşamadıkları için her şey çabucak kontrollerinden çıkıyor ve evlilikleri de kısa sürede bozuluyor.

Eğer ait olmak istiyorsanız: 20'li yaşlar
Aslında 20'li yaşlar "Evet" demek için en ideal yaş dönemidir. Bu büyülü yaştan ne kadar çok uzaklaşırsanız kendinizi o kadar tuhaf hissetmeye başlarsınız. 30'lu yaşlarda hala evlenmemiş olmak ruh sağlığı için pek yararlı olmuyor çünkü insan ister istemez kendini toplum dışı hissetmeye başlıyor.

30 yaşına geldiğinde evlenmemiş olan kadınlar endişelenmeye ve "evde kalacağım, kimseyi bulamayacağım" diye düşünmeye başlıyorlar. Evlilik yüzüğü takılır takılmaz da bu negatif düşünceler uzaklaşmıyor. Geç evlenen kadınlar insanların kendileri hakkında "bu vakte kadar acaba neden evlenemedi?" gibi seyler düşüneceği korkusu ile savaşmak zorunda kalıyorlar. Ya da erkek arkadaşlarını evliliğe zorluyormuş duygusuna kapılıyorlar. " Ben normalim" bakış açısına göre değerlendirirsek anormal olan 20'li yaşlarda evlenmek.

Eğer pişmanlık istemiyorsanız: 30'lu yaşlar
Yaş ve deneyim gençliği yenebilir. Daha olgun olan çiftler yürümemiş binlerce deneyimden geçmişlerdir. Doğru olduğundan emin olmadıkça evlenmek için can atmayacaklardır.

Daha genç kadınların ise daha idealist ilişki anlayışları olabilir ve kendilerini idealden uzak gerçekler karşısında bulunca da artık evliliği istememeye ve yürütememeye başlarlar. Araştırmalara göre evlendiği için pişmanlık duyan kadınların hemen hemen tamamı 20'li yaşların ilk dönemlerindedir. Erken evlenenlerden yalnızca yüzde 9'u evliliği sürdürebilmiştir.

Cennette ya da cehennemde evlilik
Sadece sağlıklı ilişkilerde karşımıza çıkan o büyük büyü evliliği ayakta tutar. Acaba siz ve eşiniz bu büyüye sahip misiniz? İşte size iyi günde ve kötü günde beraber olup olamayacağınızı gösterecek bir kaç özellik. Nikah masasına oturup "Evet" demeden önce dikkat etmeniz gereken bir kaç püf noktası:

Kolay iletişim kuruyorsunuz
Eğer yaşamınızı bir erkekle geçirmeye karar vermişseniz onunla konuşabildiğinizden, hatta derin tartışmalar yapabildiğinizden emin olun. Hep aynı şeyleri konuşmak ya da hep geyik yapmak bir süre sonra sıkıcı olabilir. Birbirinize konuşmak yerine birbirinizle konuşmayı deneyin. Günün sonunda birbirinize özet bilgiler sunan diyaloglarınızı fikirlerinizi tartıştığınız konuşmalara dönüştürün. Eğer müzikten Zen budizmine kadar her konuda kafadarsanız bu duygusal anlamda da doğru yolda olduğunuzu gösterir.

Sık sık birbirinize dokunuyorsunuz
Mutsuz çiftler bile güzel bir seks hayatına sahip olabilir ancak gerçekten neşeli olanların yatak odasının dışına uzanan fiziksel bir bağlılıkları vardır. İyi bir evliliğe sahip çiftlerin (kaç yıllık evli olursa olsun) çoğunun birbirlerine seks dışında da dokunmaktan hoşlanan çiftler olduğu görülmüş. Birbirlerinin elini tutan, konuşurken kollara dokunan ve yatak odası dışında da popolarına dokunan çiftler aşk yaşamlarına uzun yıllar ekleyecek bir bağlılık yaratmış olurlar.

İkiniz de yetişkinsiniz
Her ikiniz de hayatta neler yapacağınızdan ve hayattan ne beklediğinizden emin olmadan evlenme kararı almamalısınız. Hayata dair soruların tamamının yanıtını bulamamış olabilirsiniz ancak en azından bu konuda çaba harcamanız yeteri kadar olgunlaştığınızı gösterir. Ancak bundan sonra evliliğinizin gerçek amaçlarına odaklaşabilir ve evcilik oynayan bir küçük kız durumuna düşmezsiniz.

Birbirinizin en yakın arkadaşısınız
Uzun süreli aşıklar tartışsalar bile birbirlerine büyük bir saygı duyarlar. Kavga ederken bile karşınızdaki kişinin en yakın arkadaşınız olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hatalı olduğunu düşünseniz bile daha ılımlı davranarak tartışmanın büyümemesini sağlayabilirsiniz. Dost olmanız her zaman her şeyin süt liman olmasını gerektirmez ama en azından gergin günleri daha kolay atlatmanızı sağlar.
 

Benzer konular

Top