Neden Almanca?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Avrupa’da Önemli Bir İletişim Dili


Almanca Avrupa’da en çok konuşulan anadildir. Almanca konuşan kişi 125 milyon Avrupa’lıyla anadilinde iletişim kurabilir. Ayrıca, Almanya'nın bir Sanayi Devi ve AB’nin en güçlü, en etkili ve lokomotif ülkesi olduğunu da unutmamak gerekir. Avrupa Birliği’nde en belirleyici siyasi güç olan Almanya, ekonomideki genişlemesiyle de Avrupa’nın ve Türkiye’nin yakın geleceği için her zaman çok önemli bir noktada bulunacaktır.


İş Piyasasındaki Avantajlar

Almanya Türkiye’nin en önemli ticari ortağıdır. Almanya, yaklaşık % 20 civarındaki dış ticaret payı ile Türkiye’nin dış ticaretinde de birinci sırada yer alır. Türkiye’de yerleşik 1000’i aşkın Alman firması ile Almanya’da Türkler’ce işletilen 50.000’i aşkın firma, iki ülke arasındaki çok güçlü ticaret bağlantılarının, bilim ve teknoloji transferinin ayaklarını oluşturur. İki ülke arasındaki çok sıkı ekonomik ilişkiler nedeniyle Almanca bilgisi iş piyasasındaki şansı arttırmaktadır. Bir çok firma Almanca bilen eleman aramaktadır. 3 milyonun üstündeki turistle Almanlar en önemli turist grubunu teşkil etmektedirler. Sadece turizm alanında çalışan veya çalışmak isteyen bir kişinin Almanca bilmesi halinde avantajlı olduğu gayet açıktır.


Birçok Bilim Ekolünün Dili

Alman bilim adamları ve üniversiteleri birçok bilim alanında ekoldürler. Mesela, Hukuk alanında dünyadaki en büyük ekollerden birini temsil eden Almanya, Türk Ticaret Kanunu’nun kaynak ülkesi olarak da popülarite sahibidir.


Almanya’da Yüksek Öğrenimin Dili

Dünyanın hiç bir ülkesinde Almanya’daki kadar Türk üniversite öğrencisi bulunmamaktadır (yaklaşık 25.000 kişi). Bunun için bir dizi geçerli neden de vardır:
Alman üniversiteleri öğrenim ücreti talep etmemektedir.
Uluslararası mezuniyetler sunulmaktadır.
Mühendislik veya kimya gibi öğrenim alanlarının kalitesi bütün dünyada fevkalade bir şöhrete sahiptir.
Almanya Türkiye’ye, örneğin ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelerden daha yakındır.

Almanya’yı Daha Yoğun Yaşamak Ve Daha İyi Öğrenmek

Sayıları şimdilerde iki milyonun üstünde olan bir çok Türk göçmen onyıllardan beri Almanya’da yaşamaktadır. Birçoğu tekrar Türkiye’ye geri dönmüştür. Hemen her Türk ailesinin Almanya’da bir akrabası vardır. Bu da çok yönlü kişisel ilişkilerin doğmasına neden olmakta ve karşılıklı ziyaret akışını hareketlendirmektedir. Almanca bilgisi Almanların ve günlük yaşamlarının daha iyi öğrenilmesine ve anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.


Almanca - Avrupa Kapısını Açan Anahtar

Yabancı dil öğrenmenin manevi, kültürel ve mesleki ufkun genişletilmesiye her zaman ilişkisi vardır. Almanca öğrenen kişi Batı ve Merkezi Avrupa için her zaman büyük önem taşımış olan ve gelecekte de taşıyacak olan bir alana kendisini açmış olur. Türkiye’nin Almanca konuşan ülkelerle siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki sıkı bağları Almanca bilgisine de büyük oranda ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Avrupa Birliğinin genişlediği ve 25’den fazla ülkeyi içine aldığı düşünülürse çok dilli olmak esas itibarıyla avantaj sağlayacaktır.


Orijinal Dilde Okumak Ve Meşhur Alman Bilim Adamları

Almanca okuyabilen kişi Avrupanın en büyük kültürlerinden birinin kapısını açmış olmaktadır. Almanca Goethe’nin, Nietzsche’nin, Kafka’nın olduğu gibi Bach’ın ve Beethoven’nın da dilidir ve bugün dünya çapında yayımlanan kitapların neredeyse beşte biri Almanca’dır. İnternette Almanca, İngilizce’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Almanya’da bilimsel araştırmanın meşhur bir tarihi ve bilim adamlarının da haklı bir ünü vardır: Matbaayı icad eden Johannes Gutenberg, Elektromanyetik Dalgaların varlığını ortaya çıkaran Heinrich Hertz, Kemoterapiyi geliştiren Paul Ehrlich, ünlü fizikçi Albert Einstein, Dizel Motorların mucidi Diesel ve hatta internetin ve dijital müziğin rengini değiştiren MP3’ün mucidi Karlheinz Brandenburg Almanya’nın yetiştirdiği uluslararası üne sahip kişilerdir.


Başarılı Deneyimler

Dünya çapında 20 milyonu aşkın insan Almanca’yı birinci veya ikinci yabancı dil olarak öğrenmektedir. Almanca öğrenmek ve konuşmak İngilizce, Fransızca veya İspanyolca’dan daha zor değildir. İletişime dayalı öğretim metodları ve çok yönlü öğrenim malzemesi sayesinde gerek gençler, gerekse yetişkinler kısa bir zaman sonra Almanca konuşabilecek duruma gelmektedirler.
 

Benzer konular

Top