1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Neden Bozkurt?

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve wien06 tarafından 27 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  [​IMG]

  NEDEN BOZKURT

  Bozkurt, bozkırların mağrur ve başeğmeyen hayvanıdır. Ona asla boyun eğdiremezsiniz. Hiçbir zaman evcilleşmez. İnsanla dost olabilir; ama yalnızca o kadar. Asla köpek ya da bir başka hayvan gibi insana boyun eğmez, köle olmaz. Çünkü Bozkurt, özgürlüğe tutkundur. Bir köpek gibi sahibine bağlanıp bedava yemek için yaltaklanmaktansa, özgür bir biçimde açlıktan ölmeği yeğler. Yenilebilir, ama ezilmez. Öldürülebilir, ama diz çökmez. Avlanabilir, ama tutsak edilemez. O, hürriyetine aşıktır.İşte bunlardan ötürü Türkler, özgürlüklerinin timsali olarak Bozkurt'u kendilerine simge seçmişlerdir. Bozkurt, Türk bağımsızlığının ve Türk özgürlüğünün simgesidir. Türkler de, Bozkurtlar gibi özgürlüklerine vurgundurlar. Tarihe bir bakın; Türkler'in asla köleleştirilemediğini göreceksiniz. Orta Asya'dayken, Çinliler bunu yaklaşık 1500 yıl denemiştir; ama hiçbir zaman başaramamışlardır. Türkler'in tarihi, bir zaferler geçididir. Ama yenilgilere, bozgunlara, kıyımlara da uğramışlardır. Ancak, hiçbir zaman galibe boyun eğmemişlerdir. Boyun eğmektense yüzyıllardır yaşadıkları ata topraklarını bırakıp göç etmişlerdir; tıpkı bir kurtçasına. İşte, tarihteki büyük Türk göçlerinin ana nedenlerinden biri de, bu boyun eğmeme isteğinden kaynaklanan yeni ve başına buyruk yaşanacak yurtlar bulma dileğidir. Türkler'in bir kurt misali, boyun eğmeğip de ölümü yeğlemelerine tarihin karanlık sayfalarından, damarlarında Türk kanı taşıyan her kişiyi kıvançlandıracak ve yüreğini titretecek bir örnek:


  Yıl MÖ 54. Hun yabgusu (yabgu, hunlar zamanında Türk hükümdarlarının imparatorluk sanıdır) Hohanyeh (MÖ 58-31) sıkıntılıdır. Çünkü, güneybatıdaki zengin toprakların elden çıkmasıyla devletin gelirleri azalmış, Çin'in kışkırtması sonucu yöneticilerin arası açılmıştır. Hohanyeh çare olarak Çin himayesine girmeği düşünür. Fakat, devletin sol kanadını yöneten kardeşi Çiçi Han buna şiddetle karşı çıkar. Başka bir devletin himayesine girmektense yok olmayı yeğlediğini söyler. Çıkan iç savaşta Çiçi, ağabeyi Hohanyeh'e üstünlük sağlar ve başkenti ele geçirerek Hun yabgusu olur. Çiçi Yabgu, dörtbir yana yaptığı akınlarla devletini güçlendirir. Çu ve Talas ırmakları arasında yeni bir kale-kent kurar (MÖ 41) ve kentin etrafını surlarla çevirir. Fakat, Hun Devleti'nin gücü, Çin'i telaşlandırır. Çinliler, büyük bir ordu ile kale-kenti kuşatırlar. Türk ordusu seferdedir. Kale-kentte yalnızca savaşçılar, tiginler (prensler) ve hanedan üyeleri olmak üzere toplam 1518 kişi vardır. Çinliler, Hunlar'dan teslim olmalarını isterler. Durum, kurultayda görüşülürken Çiçi yabgunun şu sözleri kale-kenti çınlatır ve torunları olan bizlere ulaşır:

  ''Boyun eğmeyeceğiz ! Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış atalarımıza karşı yapacağımız ihanetlerin en büyüğüdür ! Atalarımız bize, bu topraklarla birlikte özgürlük ve bağımsızlığı da emanet ettiler ! Savaşçılığımız ve atıcılığımızla, yabancıları titreten bir millet olduk ! Korumakla görevli olduğumuz bu emanetleri, adi bir yaşam uğruna feda edemeyiz ! Savaşçıların yazgısı, savaşta ölmektir ! Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak, çocuklarımız ve torunlarımız öteki kavimlerin efendisi olacaktır !''

  O gece tüm çeriler pusatlanıp atlarına binerler. Havada puslu bir dolunay vardır. Kale kapıları açılır ve MÖ 36'nın o puslu gecesinde 1518 Türk, yel götürmez Çin ordusunun üzerine bir sel gibi akar. Sonuçta 1518 Türk, ecelin acı şerbetini içer ama Türk bağımsızlığı bugüne değin sürer. İşte özgürlük ve bağımsızlığı feda yerine ölümü seçmek; Bozkurtçasına.

  En eski Türk efsaneleri kurt ile başlar. Kurt, Türk mitolojisinin başlangıcı ve aynı zamanda en önemli motifidir. Bozkurtlar, öteki kurtlara benzemezler. Onlar sürü halinde dolaşırlar. Başlarında yaşlı ve deneyimli bir önder kurt bulunur ki bu kurda Eke Kurt adı verilir. Kurtlar, başka hayvanlar gibi sürünün en güçlü hayvanını değil, en deneyimli olan üyesini önder olarak seçerler. Tüyleri kırlaşmış ve gök olmuş bu önder kurtlar sürüyü çekip çevirir, yönetir, yiyecek bulmak için en uygun koşulları ararlar. Türkler, yaşlı ve deneyimli kurdun ardından koşan genç kurtlardan daha çok öndeki yaşlı, deneyimli ve yeleleri kırlaşmış Gök Kurt'a önem verirlerdi. En eski Türk efsanelerinden beri görülen gök kurtlar da yeleleri kırlaşmış, sürülerini usta bir komutan gibi yöneten, düşmanları şaşırtıp pusuya düşüren böyle kurtlardır. ''Gök'', hem sonsuzluğa uzanan göğü, hem de göğün kendi rengini anlatan bir deyimdir. Oguz Kagan dahi, yüzü gömgök olarak doğmuştur. Eski Türkler, Tanrı elçilerine de Gök Sakallı derlerdi. Gök Börü, Gök Kurt, Boz Kurt deyimleri de böyle bir ululuğu ifade eder.

  Türkler, yeleleri kırlaşmış deneyimli ve öncü kurtlara önem verirlerken Moğollar'ın gözlerinde köpekler kutsallaşmıştır. Moğollar'ın öz mitolojilerinde egemen olan hayvan kurt değil köpektir. Fakat Moğollar, uzun süre Türkler'in egemenliği altında yaşamışlar, Türkler'den kültürel olarak yoğun bir biçimde etkilenmişlerdir. Bu etkileşimin sonucu olarak öbür kültürel unsurlarla birlikte Bozkurt'u da almışlar ve Cengiz Han'ın ataları arasına Bozkurt'u koymuşlardır. Ancak yine de, Moğol kültüründe Bozkurt çok önemli bir yerde değildir. Türkler de ise Bozkurt, destan - efsane - mitoloji - folklor derken hemen hemen her alanda ortaya çıkar. Çünkü Bozkurt tarihin derinliklerinden kaynaklanan bir ivme ile Türk kültüründe ayrılmamacasına yer edinmiştir.
  İşte, bütün bu anlatılanlar Bozkurt'un Türklük için niçin'ini ve nasıl'ını açıkça ortaya koymaktadır. Bozkurt, Türk özgürlük ve bağımsızlığının timsali olarak, Türk kültürü ile bütünleşmiş bir biçimde, Türklüğün benlik ve belleğinde yaşamaktadır.

  Damarlarında Bozkurt'u hissedebilen her Türk'e selam olsun.


  Dağda üç Beş Koyun Sürüsü
  Tutturmuş Bir Kürdistan Türküsü
  Eline Almış Bayrak Diye Bir Masa örtüsü
  Satsan Beş Para Etmez Ne Dirisi Ne De ölüsü
  Soyu Soysuz Olan Sensin Toprak Senin Neyine
  İte Itlik Yapıp Kafa Tutma Beyine
  Anlasa Dediğimi Sokaktaki Köpek Ağlar Haline
  Duy Ulan Soysuz
  Ne Mutlu Türk'üm Diyene

  [​IMG]
   
 2. biz

  biz Aktif

  Katılım:
  12 Şubat 2007
  Mesajlar:
  324
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  0 ÇTL
  İnsan psikolojisinde en güçlü hayvanı ikonlaştırmak vardır. Coğrafi özelliklere göre her kavim bulunduğu yerin en güçlü gördüğü hayvanını ikonlaştırmıştır. Ruslar ayı. Amerikalılar Kartal Türkler kurt vb. hayvanları çokta ciddiye almamak lazım önemli olan insan olarak biz hangi karektere sahibiz. Hayvanımız ne olursa olsun hayvan bize benzesin biz hayvana benzemeyelim
   
 3. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL

  Damarlarımda Bozkurtu hissetmeyenlerden olduğum için bana (bize) selam vermemişsin ama bütün ırkçı tutumlarına rağmen bir TÜRK olarak selamın başım üstüne......
   
 4. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Konunun basligina bakarsan neden o sözü dedigimide anlarsin. Ayrica ben bu konuyu seninde dedigin gibi Damarlarinda Bozkurtu hissedenler icin actim bu yüzdende onlara selam verdim. Zaten bunu hissedenlerde tesekkür etmisler. Bu arada sende kendininde söyledigi gibi bir TÜRK olarak benim selamimi aliyorsan buda beni ayrica mutlu eder. Benim icin gururla ben TÜRKÜM diyen (lazi, cerkezi, kürdü vs.) herkes degerlidir.

  Bu arada Irkci tutumlarina ragmen demisin acaba bana nerde irkcilik yaptigimi söyleyebilirmisin eger asagidaki yazi icin bana irkci diyorsan evet ben Irkciyim

  Dağda üç Beş Koyun Sürüsü
  Tutturmuş Bir Kürdistan Türküsü
  Eline Almış Bayrak Diye Bir Masa örtüsü
  Satsan Beş Para Etmez Ne Dirisi Ne De ölüsü
  Soyu Soysuz Olan Sensin Toprak Senin Neyine
  İte Itlik Yapıp Kafa Tutma Beyine
  Anlasa Dediğimi Sokaktaki Köpek Ağlar Haline
  Duy Ulan Soysuz
  Ne Mutlu Türk'üm Diyene
   
 5. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Seninde dedigin gibi Tarih boyunca cesitli irklar kendilerine bir hayvani sembol almislardir. Türk irkida tarihi boyunca Bozkurtu sembol olarak kullanmislardir.
  Bu yazida senin anladigin sekilde Bozkurta benzemek yok sadece neden Türkler tarafindan Bozkurt sembol olarak alinmistir onun aciklamasi var.

  Türk ırkı tarih boyu kendine yakın hissettiği ve taşıdığı özelliklerden dolayı Bozkurtu kendine sembol edinmiştir. Bunun sebebide Bozkurtun özelliklerinden dolayidir.

  Bozkurtun özelliklerini temel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür.

  1- Bozkurtlar , Türk'ler gibi ataerkil bir yapıdadır . (Yani ataya bağlıdır)

  2- Bozkurtlar , Türk'ler gibi teşkilat halinde bir yaşam sürerler.

  3- Bozkurt sürüsünün , Türk ailesindeki gibi bir lideri vardır ve sürü o liderin emrinden çıkmaz.

  4- Savaş şekilleri olarak benzerlik gösterirler .( Bozkurt sürüsü sağdan ve soldan giden öncüler , akabinde de göbekten gelen ana kuvvetle saldırırlar , Türk'lerdeki Hilal taktiği burdan gelir)

  5- Bozkurtlar eşlerini kıskanırlar ( çok sağlam bir özellik)

  6- Karda yürüyen 40 bireylik bir sürüyü takip eden biri sadece 5-6 ayak izi görebilir. Çünkü sürü önde giden lider Bozkurt'un ayak izlerine basarak ilerler. 6-7 kurt bulacağınızı düşünürken koca bir sürüyle karşılaşabilirsiniz.

  7- Bozkurtlar , Türk'lerin oldugu gibi özgürlüklerine düşkünlerdir . Dünyada evcilleştirilememiş tek hayvan olma ünvanı Orta asya bozkurtlarındadır ...Hayvan yakalandığında tüm hayvanların aksine gırtlak kısmında bulunan öd denen keseyi parçalar ve intihar eder.

  8- Tüm hayvanlarda bir yavrunun annesi yada babası ölürse yavru da ölür. Fakat bozkurtlarda sürü hiyerarşisi buna müsade etmez , yavrunun hem annesi hem de babası ölse dahi yavru hayatta kalır.
  Diğer sürü üyeleri yavruyu evlat edinir ve kendi yavruları gibi büyütürler.

  9- Bir bozkurt sürüsü Sadece yiyeceği kadarını avlar , ve yine harika bir özelliktir... Kuzulu koyuna saldırmazlar ( Yavrusu olan bir hayvana saldırmazlar)


  Ha Bozkurtu sen sembol olarak görmessin o senin görüsün onada saygim vardir. Ama ben Bozkurtu sembol olarak görmekten büyük gurur duyarim yukaridaki yazidada belirtildigi gibi

  BOZKURTBir köpek gibi sahibine bağlanıp bedava yemek için yaltaklanmaktansa, özgür bir biçimde açlıktan ölmeği yeğler. Yenilebilir, ama ezilmez. Öldürülebilir, ama diz çökmez. Avlanabilir, ama tutsak edilemez. O, hürriyetine aşıktır.İşte bunlardan ötürü Türkler, özgürlüklerinin timsali olarak Bozkurt'u kendilerine simge seçmişlerdir.


  Ama sunuda söylemeden gecemiyecegim hicbir zaman TÜRKLER bir hayvana benzemeye calismamislardir ama malesef icimizde kendini TÜRK görüpte hayvanlik yapanda cok.
   
 6. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.339
  Beğenileri:
  8.752
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.815 ÇTL
  Wien06'nın açtığı konuyu dikkatle ve kelimesi kelimesine okudum. Teşbih sanatının bir hayvana benzetildiğini de üzülerek söylüyorum ki ilk kez görüyorum. Yeri gelir her türlü teşbih kullanılır. Benzetme sanatı (teşbih) hepimizin günlük hayatta yaptığı bişey değil mi? Bundan sonuç olarak teşbihe konu olan varlığın ilahlaştırıldığı ya da putlaştırıldığı sonucunu çıkarmak heralde abesle iştigaldir.

  Ayrıca konuda ırkçılık adına hangi ibarenin olduğunu yazarsanız çok sevineceğim. Hakikaten ben de çok merak ettim. Aradım ve bulamadım. Irkçılık ağır bir itham arkadaşlar. Yaratılanı yaratandan ötürü sevmeliyiz değil mi? Hele ki bu suçlama Wien06 gibi ülkesine, bayrağına ve Atatürk'e gönülden bağlı birine gelince....

  Türklüğü, Atatürk'ü vatanı, bayrağı sevmek ırkçılık değildir.
   
 7. Sevgi.2

  Sevgi.2 Aktif

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  377
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  630
  Yer:
  Ülkemin her karışı
  Banka:
  3 ÇTL
  öncelikli olarak şunu belirtmeliyim.Ben bir Tarihçi olarak (yani tarih eğitimi almış biri olarak) ve yaklaşık en az 21 yıldır tarih üzerine incelemeler yapan biri olarak ilk kez bozkurt üzerine böyle bir yorum okudum.Yorum şu "biz bir hayvana benzemeye çalışmayalım,hayvan bize benzemeye çalışsın." Sevgili arkadaşım tarihi yarım yamalak okuyarak tarihe yaklaşamayız.Yarım hoca dinden,yarım hekim candan edermiş.Her alanda önder edindiğimiz Atatürk'e ait dönemi iyi incelersek O'nun da ne kadar bozkurt düşkünü olduğunu kullandığı her tür aksesuardan rahatlıkla anlarız.Odasında kullandığı bu tür objeler sonradan kaldırılsa bile gerçek değiştirilemez.Ayrıca Atatürk devrinde rahatlıkla kullanılan Küçük izcilere ait "yavru kurt" kavramı bile sonradan bozkurtu çağrıştırdığı için değiştirilmiş,bu isim "küçük izci"ye çevrilmiştir.
  Şunu unutmayalım.Kavramlardan korkmak ya da kavramların arkasına saklanmak aydın insanlara yakışmaz.
  Burada Wien06 arkadaşıma teşekkür ediyorum.Bir çok parçalı bilgiyi bir araya getirip bize sunmuş ve bozkurt olalım dememiş,bozkurtçu olun ya da olalım dememiş sadece Türk kültüründe neden bozkurt önemlidir konusu üzerinde durmuş.Yeni sosyal Bilgiler dersi müfredatına bakarsanız Türk kültüründeki destan ve efsaneleri,bu destanlara bakarsanız da bozkurtu görürsünüz.Velilerden hiç kimse çocuklarımızı hayvana çevirmeye çalışıyorlar diye isyan etmedi.Hatta bunca yıldır yaşanan kültürel eksiklik tamamlanıyor diye sevinenler var.Ama olaya nereden baktığımız da önemli.Sırf öyle görmek istiyorsak görürüz.Bir odun parçası bize yılan dibi görünebilir.
  Ayrıca damarlarında bozkurtu hissedene teşekkür de çok güzel olmuş.Bakın görüş adı,siyasi bir ifade yok.Bozkurt özellikleri taşıyan (Özellikler daha önce belirtilmiş,tekrarlamaya gerek yok)kişiler diyor.Ne mutlu Türk'üm diyene dediğimizde yüreğimiz gururla doluyor da bozkurtu hissedene dendiğinde neden inciniyoruz ki ben anlamadım pek.
  Teşekkürler Wien6.Paylaşımlarının ve gençlerimizi geçmişinden utandıran o bilinçsizliği silme çalışmalarının devamını diliyorum.Eline,koluna,kalemine sağlık. :)
   
  wien06 bunu beğendi.
 8. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL

  Ben paylaşımı yorumlarken yazıya göre yorumlamadım. Sevgili Wien 06 nın siyasi düşüncesi ortada olduğu ve ideolojisinin neyi kabul edip neyi kabul etmediğini de çok iyi bildiğim için giden selamın nereye gittiğinide anlamamak için bananeci olmak gerekli diye düşünüyorum.. Türklüğünden şüphem yok. Atatürk'ü sevdiğinden şüphem yok. Bayrağını sevdiğimden de şüphem yok. Taktir edersinizki bu ideoloji kendisinden olmayanı kabul etmiyor maalesef. Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Bozkurtu kabul edenler ve etmeyenler için de vatan ve bayrak namustur. Bozkurtçu olanlar bu değere bozkurtçu olmayanlardan daha fazla değer verdiğini iddia eder dururlar nedense....
  Ayrıca Yazının Orijinal metni :13/4/2007 - NEDEN BOZKURT
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]


  Bozkurt başlı başına bir siyasi düşüncedir zaten sevgili sevgi.2


  Parantezi hem kafanızda açmışsınız hemde yazınızda. Sorunların özü de birilerine birşeyleri kabul ettirmeye çalışmak zaten. Sen yazmışsın : lazı, çerkezi , kürdü diye. Fikirlerini benimsediğiniz fikir babanız ise öyle demiyor.

  Buna senin ideolojinle cevap vereceğim :

  Kimse türk olmak zorunda değil. Yaşamış olduğu Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını, Vatanın bölünmez bütünlüğünü , ayyıldızlı bayrağın göklerde dalgalanmasını sağlayan ve bu uğurda seve seve can vermeyi göze alan herkes vatan evladı ve kardeşimizdir.

  İmzanızı sonuna kadar ayakta alkışlarım. Mustafa Kemal Atatürk'ünde dediği gibi NE MUTLU TÜRKÜM diyene. Birileri ben türküm diyerek mutlu olmak istemiyorsa bize ne. Ne olursa olsun ihanet noktasında olmasın. İhanet edenlerin sonunun ne olacağını anlatmama gerek yok zaten.
   
 9. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Düsünceli seni anlamakta güclük cekiyorum. Ben bu yaziyi ideolojik bir amaci desteklemek icin eklemedim ama bakiyorum asil sen bu konuya ideolojik bakiyorsun.

  Ben konuyu eklerken bir görüsü veya bir düsünceyi ön plana cikarmayi amaclamadim eger amacim o sekilde olsaydi daha farkli yazilar eklerdim. Konunun acildigi bölüm Genel Türk Tarihi sen kabul etsende etmesende Türk tarihinde Bozkurtun bir yeri vardir. Bu yazidada o anlatildigi icin ekledim.
  Sunu sakin unutma Türk tarihi sadece Inklap tarihinden ibaret degildir.

  Eger sende zahmet eder arastirirsan Bozkurta Tarihimizin bir cok evresinde rastlayacaksin. Senin düsüncene göre ben burada Türklerde Okculuk adi altinda bir konu acsam ada ideolojik olacak(bir siyasi partimizin sembolu ok)

  Ayrica simdiye kadar bu forumda hicbir zaman kisileri belli bir ideolojiye yönlendirmeye calismadim. Eger öyle yapsaydim bu tip yazilarin altina senin cevabinda yazdigin gibi(Ben onu sildim) senin bahsettigin ideolojinin site adreslerini ekliyerek oraya yönlendirme yapardim ama bunu yapmadim.

  Bu yaziyi dikkatlice(tarafsiz yani ideolojik bakmadan) okursan burada bir ideolojinin neden Bokurtu sectigini degil Türklerin neden Bozkurtu sembol olarak sectigini anlatiyor. Gerci senin ideolojinde olanlar bunu asla kabul etmezler.

  Bu arada paranteze kafayi takmissin o yüzden simdi parentez acmiyorum. Benim icin laz, cerkezi, kürdü vb. alt kimligini ön plana cikarmayip ben Türküm diyorsa basimin üstünde yeri vardir. Sen diyorsunki vatan evladi bende sana soruyorum hangi vatanin evladi?
  Eger Türk vataninin evladiysa hic utanmadan ben Türküm diyebilecek yoksa senin dedigin sekilde yarin ileride baska bir gurubta cikacak sözde haklarini kazanmak amaciyla daglarda seninde bahsettigin ve suan üzerinde yasadigin Vatan topraklarindan pay isteyecek. Bakalim o zamanda vatan evladi diyebilecekmisin.

  Demisinki Bozkurt başlı başına bir siyasi düşüncedir sana tekrar söylüyorum Türk tarihini tarafsiz ve ideolojiden arinmis olarak bir arastir o zaman göreceksin Bozkurt basli basina bir siyasi düsünce olarakmi cikmis yoksa tarihimizde bir anlami varmi.

  Bu arada bir uyari bu forum ideolojik tartismalarin yapildigi bir forum degil ayrica belli bir ideolojiyede hitap etmek gibi bir amaci ve gayesi yoktur. Eger ideolojik tartisma yapm,ak istiyorsaniz cevabinizda bahsettiginiz siteye üye olabilir ve orada bu konularda tartisabilirsiniz.
   
 10. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  zahmet buyurup tıklasaydınız yada inceleseydiniz adresin hiçbir siteye yönlenmediğini görürdünüz. yazınız ideolojik sayın wien 06. cevabımı alıntılarla desteklemek istemiyorum. Kurt yalnızca osmanlı tarihinin bir efsanesi efsanevi bir sembolüdür. Herşeyi bir kurt sürüsünden öğrendiğimiz fikrini bırakın artık.Türk kişilikli ve gururludur. Asla bir hayvanla kıyaslanamaz. Uyarınız için teşekkürler ama beni uyarmadan önce türk tarihini kendi fikrinize hapsetmeyin. Bana ne yapacağımı söylemeniz sizin kabalığınız. Hem Ben ;sen demiyorum. Siz diye hitap ediyorum.Saygısızlık yapmıyorsam sizde yapmayın lütfen.
  Paylaşımlarınızı yaparken ideolojik eklemelerden ayırsaydınız bende böyle bir fikre kapılmazdım
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.814
 2. wien06

  Bozkurt Resimleri

  wien06, 8 Kasım 2008, Paylaşıldığı Yer: Resimler
  Mesaj:
  16
  Görüntüleme:
  25.564
 3. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  899
 4. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.078
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.653
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş