1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Neden Mavi Sebze ya da Meyve yoktur?

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 4 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.779
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    376 ÇTL
    Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir. Bunun da ötesinde meyveler aslında bitkinin üreme amacıyla oluşturduğu yapılardır ve kırmızı-sarı arası tonlar en fazla dikkat çeken renkler olmaları nedeniyle meyve yiyici canlıların ilgisini yeşil-mavi tonlarından daha fazla cezbeder.
    Çiçek yaprakları meyvelerden çok daha küçük ve ince yapılı olmaları nedeniyle mavi renk tonlarında görülebilirler. Ancak yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü mavi renk ve tonları bitkinin meyve ve sap gibi daha büyük ve kalın organlarında görülmez. Bu nedenle de yaban mersini erik gibi meyvelerde ve patlıcanda söz konusu renklerin tonlarını görebilmemize karşın gerçek anlamda mavi meyve bulunmamaktadır.

2. Gizemli Cadi

Gizemli Cadi Forum Gururu

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    1.880
    Meslek:
    Öğretmen diyolar bana sıradışı olsamda
    Yer:
    Cadilar FAN Klüp
    Banka:
    7 ÇTL
    Mavi meyve ve sebze yemek ilginç olurdu aslında..;) Ama yokmuş..

3. merakettim
    Ecinni

merakettim Öpözel Üye :*

Beğenileri:
    323
    Ödül Puanları:
    2.230
    Meslek:
    Ne iş olursa yaparım abi
    Yer:
    leşim ANKARA:)
    Banka:
    1.432 ÇTL
    Ben bunu daha önce sanki duymuştum ama hafızam tazelenmiş oldu.Teşekkürler Kırmızı:)

4. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.779
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    376 ÇTL
    rica ederim merakeetim.itinayla hafıza tazelenir..

Sayfayı Paylaş