1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Neden Niçin Herzaman insanların Dilinde ?

Konusu 'Çerez Çay Bahçesi' forumundadır ve Beyfendi tarafından 24 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyfendi

  Beyfendi Kaf Kef Özel üye Yarışma Birincisi

  Katılım:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  589
  Beğenileri:
  546
  Ödül Puanları:
  2.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci + kamu personeli
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.446 ÇTL
  [​IMG]

  Neden "Dingonun Ahırı mı " deriz?
  Dilimiz de anlamını bilmediğimiz onlarca sözcük veya sözcük öbekleri bulunmaktadır. Bu sözcüklerin anlamları hakkında bilgisi olmayan insanların sürekli söz öbeklerini kullanması ise ayrı bir tartışma konusu veya bir bilimsel araştırma olabilir. Gün için yaşanan tüm olayları tek bir kelime veya kelimelerle özetleyen insanlar bu tanımlar için çeşitli söz öbeklerini kullanabilir. Kullandığı söz öbeğinde amaç karşıda ki kişiye aktarmak istediği bilgiyi aynen ve eksiksiz bir şekilde paylaşmaktır.
  Yine insanların çok sık kullandığı ve anlamı hakkında bir fikri olmadığı dingonun ahırı söz öbeği nereden gelmektedir? Bu söz öbeğinin gerçekte anlamı nedir?
  Atlı tramvayların kullanıldığı dönemlerde insanlar pek çok zorluğun karşısında atların gücünü kullanmaktadırlar. Bu dönemde atlar yokuş çıkılmasında daha da ihtiyaç duyulan bir hayvan haline gelmektedir. Bu tramvayları atların dinlenmesini beklemeden hareket edemezler. Özellikle taksim meydanında dinlenme ihtiyacı duyan bu atlar bu bölge de bulunan bir ahırda bir süre dinlendikten sonra yollarına devam etmektedirler.
  Bu ahırın o dönemdeki tek sahibi olan bir rum ise bu ahıra dingo ismini takmıştır. Gün boyu onlarca atın bölgeye girip çıkması ile ortaya çıkan bu söz aslında yol geçen hanı anlamı vererek bura dingonun ahırımı söz öbeğinin doğmasına neden olmuştur.
  Bölgede bulunan bu ahır dilimize böyle bir söz öbeğini kazandırmıştır. Kazandırılan bu söz öbeği insanlar arasında sürekli olarak kullanılmakta ve kullanılmaya da devam etmektedir.

  Araştırmacı Yazar
  Emre GÜR
   
 2. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  ilkokulda hocamızın en çok kullandığı ifadeydi 'dingonun ahırı mı burası!..' ne kadar itici bir öğretmen...sürekli böyle derdi. iiiyyyy...
   
 3. Beyfendi

  Beyfendi Kaf Kef Özel üye Yarışma Birincisi

  Katılım:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  589
  Beğenileri:
  546
  Ödül Puanları:
  2.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci + kamu personeli
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.446 ÇTL
  Genelde zaten insanların dilinde kullanılan Bir Söz şimdi çoğu insanlar gene kullanıyor.
   

Sayfayı Paylaş