1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

NEŞET ERTAŞ KİM...

Konusu 'Kim Kimdir ? - Biyografiler' forumundadır ve kAşİf tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. kAşİf

  kAşİf Düşünmek lazım.. Özel üye

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesajlar:
  4.401
  Beğenileri:
  6.572
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  kaşif
  Banka:
  2.634 ÇTL
  Neşet Ertaş Kimdir?

  Neşet Ertaş 1938 senesinde Kırşehir Çiçekdağı’nda doğmuştur. Babası saz üstadı/ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Hanımdır. Ertaş, ilkokul yıllarında ilk olarak keman, daha sonra bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin yerel eğlencelerinde, düğünlerde saz çalıp, eşliğinde türküler söylemeye başladı.
  Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu hemen hemen her söyleşisinde belirtir. Kendi ifadesi ile şu şekilde beyan eder; “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.” Neşet Ertaş, 1950’li yılların son döneminde İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adı ile babası Muharrem Ertaş’ın sahibi olduğu ve o’na ait bir türkü ile çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı diğer plaklar, kasetler ve halk konserleri takip etmiştir. Yıllar sonra Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşir. Burada yaşadığı sağlık sorunları yüzünden kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitmeyi uygun görür. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından ötürü uzun bir süre Almanya’da ikamet eden Neşet Ertaş, 2000 senesinde İstanbul’da verdiği konser ile sevenlerinin karşısına yeniden çıkmış ve sahne almıştır.
  Süleyman Demirel döneminde kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ ünvanını; “O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor’ diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım.” diyerek geri çevirmiştir. Mütevazı kişiliği ile de halk’ın sevdiği isim olmayı başarmış ve gönüllerde taht kurmuştur. Unesco tarafından ”yaşayan insan hazinesi” kabul edilmiş olan Neşet Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından da fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.
  Usta sanatçı ve gönül adamı Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012’de İzmir’de tedavi gördüğü hastane’de hayata gözlerini yummuştur.

  [​IMG]

  Bozkır’ın Tezenesi Erdoğan Atakar’ın Ağzından

  Ona bu sıfatı uygun gören isim Erdoğan Atakar’dır. Hikaye’yi birebir anlatıyor:


  O yıllarda Karaköy’de, Haliç’in kıyısında bir büroda çalışırdık, Karaköy köprüsünün gözünün içine bakan bir dördüncü katta Gerilerde Haydarpaşa, Topkapı Sarayı…
  Sabah büroya ilk giren emektar Grundig’in tuşuna basar, Ankara Radyosundan alınmış bir makara bant dönmeye başlar, odayı efkarlı bir ses doldururdu; Karadır bu bahtım kara! Ardından öbürleri gelirdi; Kendi edip kendi bulanlar, seher vakti çalınan yar kapıları, çıkagelen gözleri sürmeliler, yine bir laf duyup belli kırılanlar, görülmeyi görülmeyi ne güzel olan gözeler, iki baş bir yastıkta uykuyu neyleyen gözler, gelinlerin geçtiği köprüler… Sonunda; “Biter Kırşehir’in gülleri biter!” der, bitirirdi Sabahtan akşama, bittikçe başa dönülen bu bant dönüp dururdu o işhanı’nın dördüncü katında, o yıllarda, Haliç’in kıyıcığında.
  Bir gün, arkadaşlarımızdan biri Unkapanında çalışan bir arkadaşından aldığı bir mektubu getirdi Yugoslavya’nın bir mapushanesinden yollanmış, plakçısına bir ricasını ileten bir mektup. Mektubun altındaki imza Neşet Ertaş’tı. Yaşar Kemal’in bir kitabını alıp yanlış hatırlamıyorsam, Üç Anadolu Efsanesi ön sayfasına: “Bozkırın büyük tezenesine geçmiş olsun!” yazıp imzaladım: Erdoğan Atakar. Sonra da öbür arkadaşlarım imzaladılar, yani Erdal Taşçıoğlu, Ömer Köseli, Nejat Kutsal ve Hüseyin Atasoy. Yolladık kitabı Yugoslavya’nın mapus damına. Aradan bir süre geçtikten sonra Ertaştan bir mektup aldık; teşekkür edip, “İstanbul cennetinde buluşmak üzere” diye bitiriyordu

  [​IMG]

  Aradan uzun bir süre geçti Ses soluk çıkmadı Ertaştan, makara bant dönüp duruyordu. Bir gün gazetelerde bir ilan çıktı; “Neşet Ertaş Çakıl gazinosunda!” Bir sepet çiçek yolladık ilk akşamında programın “Bozkırın Büyük Tezenesi, İstanbul Cennetine Hoşgeldin” yazılı bir kart iliştirdik Altında aynı imzalar: Erdoğan, Erdal, Ömer, Nejat, Hüseyin Akşam da soluğu Çakılda aldık. Geç vakit sahneye çıktı. Perde açıldığında sağ yanında bizim çiçek sepeti duruyordu. Eğildi, mikrofona, “aranızda dostlarım var, ilk türküyü onlar için okuyorum” diyerek bir uzun havaya girdi. Bizim masada herkes ayağa fırlamış, çığlık çığlığa…
  Program sonunda gidip onu kuliste buldum; Ertesi gün buluşmak üzere sözleştik. Onun Çakıl’da program yaptığı o sürede sık sık gidip onu dinledim Program sonrası beraber çıkar, bir yerlerde yer içer, konuşurduk. Daha sonrada o konuşur, ben dinlerdim; Zor geçen çocukluk yılları, baba Muharrem Ertaş, Sayın Nida Tüfekçi bir seferinde: “Neşet, geç vakit sahneye çıkıyorsun, herkes sarhoş, programa bir uzun havayla girip on onbeş dakika uzun hava okuyorsun; O kafayla dinleyemiyorlar, dikkat dağılıyor, uzun havayı kısa kesip, kırık havaya geçsen daha iyi olmaz mı?” Demiştim. Cevabını hiç unutamam: “Ben bu uzun havaya girince, beş dakikada çıkamam ki!” Bir akşam eve davet etmiştim, kabul etti. Akşam gel beni stüdyodan al dedi. Tünelden çıkınca, biraz ilerde, sağda bir binanın üst katlarından birine çıktım. Kapıyı açtılar, camlı bir bölgenin arkasında son türküyü okuyordu: Haydar, Haydar(Yanlış anlaşılmasın, hani şu melanet hırkasını giyen Haydar)çıktı geldi,”bunu niye söylüyorsun? diye söylendim.” Kırk plaklık (aklımda yanlış kalmadıysa) bir anlaşmam var. Napıyım? Dedi. Onun arabası da benimki de o zamanlar evlendirme dairesi olan yapının karşısındaki parktaydı.
  O yıllar onun burunlu, benim de burunsuz birer Volkswagenimiz vardı. Onun arabasını ben kullanarak, eve geldik Hazırlanmış masaya kafasını koydu, koyuş o koyuş. Ben de tuttum, onun bandını koyup bant çalara, kadehimi doldurdum. Son türküye gelmiştik, kafasını kaldırdı: Ben bunu da mı okumuşum? Diye sordu. Biter Kırşehirin gülleri biter kalktı, bir güzel oynadı. Bir iki lokma aldı mı almadı mı masadan kalkıp, geçtik oturduk. Vakit gece yarısını çoktan geçmişti. Aldı sazı eline ben şelfe lafını o günlerden 15-20 yıl sonra duydum sanırım tezenesiz o güne kadar duymadığım mistik, dini havalar çalıp söyledi, usul usul… Sonra da sazı odanın duvarına asıp, binip arabasına gitti.(İki gün sonra geri götürdüm sazı elbette) O program, Çakıldaki program bitince, Ertaş İstanbul’dan gitti;bir daha da görüşmedik…

  [​IMG]

  Mütevazı Kişiliği

  Hiçbir zaman ben demeyen bir karakteri vardı. Devlet sanatçılığını kabul etmemesi, ayrımcılık olarak görmesi onun mütevazılığını ve karakterini ortaya koymaya yeterli oldu. Nil Karaibrahimgil’in: ” Neşet Ertaş’ı tanımıyorum, dinlemedim.” Sözlerinden sonra: Biz yaşlı adamız, kızımız henüz genç dinlemeyebilir, duymamış olabilir bu normal, bunda yanlış bir şey yok diyerek mütevazı kişiliğinden ödün vermemiştir. Bu açıklamalar sonrası Nil Karaibrahimgil’in özrü gecikmemiştir. Hem kişiliğini hem sanatını fazlasıyla takdir ettiğim ve sevdiğim Neşet Ertaş’ın babası ile keyifli atışmasını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Bunun yanı sıra sizlere sunacağım birçok video Neşet Ertaş’ın belgesel niteliğindeki görüntülerini içeriyor ve konserlerinden bazı görüntüleri de paylaşacağım. Özellikle Can Dündar’ın hazırladığı sunumu muhakkak izleyiniz.

  Neşet Ertaş’ın Kendi Kaleminden Hayatı
  [​IMG]

  Bin dokuz yüz otuz sekiz cihana
  Kırtıllar köyünde geldin dediler
  Babama muharrem, anama döne
  Dediysen atayı bildin dediler
  Dizinde sızıydı anamın derdi
  Tokacı saz yaptı elime verdi
  Yeni bitirmiştim üç ile dördü
  Baban gibi sazcı oldun dediler
  O zaman babamdan öğrendim sazı
  Engin gönül ile hakka niyazı
  O yaşımda yaktı bir ahu gözü
  Mecnun gibi çölde kaldın dediler
  [​IMG]
  Zalım kader devranını dönderdi
  Tuttu bizi ibikliye gönderdi
  Babam saz çalarken bana zil verdi
  Oynadım meydanda köçek dediler
  Anam döne ibiklide ölünce
  Tam beş tane öksüz yetim kalınca
  Beşimiz de perişan olunca
  Babamgile burdan göçek dediler
  Yürüdü göçümüz tefleğe doğru
  Bu hali görenin yanıyor bağrı
  Üç aylık çoçuğun çekilmez kahrı
  Bunlara bir ana bulun dediler
  Yozgatın Kırıksoku Köyüne vardık
  Bize ana yok mu diyerek sorduk
  Adı arzu dediler bir ana bulduk
  İşte bu anadır buldun dediler
  En küçük kardaşı kayıp eyledik
  Onun için gizli gizli ağladık
  Üstelik babamı asker eyledik
  Yine öksüz yetim kaldın dediler
  [​IMG]
  Zalım kader tebdilimi şaşırttı
  Heybe verdi dalımıza devşirtti
  Yardım etti Yerköyüne göçürttü
  Biraz da burada kalın dediler
  Yerköyden Kırıkkaleye geldik
  Babam saz çalarken biz çümbüş aldık
  Kırşehire varınca kemanı çaldık
  Aferin arkadaş çaldın dediler
  Yarin aşkı ile arttı hep derdim
  Babamı bir yere dünür gönderdim
  Başlık çok istemişler haberin aldım
  İstemiyor yarin seni dediler
  Kırşehirde yedi sene kalınca
  Düğün düzgün hepsi bize gelince
  Burada herkese yer daralınca
  Ankaraya gider yolun dediler
  [​IMG]
  Ankarada (sünnetçi) Veysel Ustayı buldum
  Epeyce eğleştim, evinde kaldım
  Yüz lirayı verip bir yatak aldım
  Etti isen böyle buldun dediler
  Bir ev kiraladım münasip yerde
  Kaldı kavim kardaş hep Kırşehir’de
  Bu aşk hançerini vurdu derinde
  Çaresini bulmazsan öldün dediler
  Yarin aşkı ile döndüm şaşkına
  Arada içerdim yarin aşkına
  Canan acımaz mı garip dostuna
  Bunu da içeriye alın dediler


  Albümleri

  [​IMG]

  1988 Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
  1988 Kendim Ettim Kendim Buldum
  1988 Kibar Kız
  1989 Hapishanelere Güneş Doğmuyor
  1989 Sazlı Sözlü Oyun Havaları
  1990 Gel Gayri Gel
  1992 Türküler Yolcu
  1992 Gitme Leylam
  1993 Kova Kova İndirdiler Yazıya
  1995 Seçmeler 2
  1995 Seçmeler 3
  1995 Seher Vakti
  1995 Altın Ezgiler 3
  1996 – Polis Lojmanları
  1997 Benim Yurdum
  1998 Gönül Yarası
  1999 Zülüf Dökülmüş Yüze
  1999 Gönül Dağı
  1999 Muhur Gözlüm
  1999 Zahidem
  1999 Neredesin Sen
  1999 Gönül Dağ
  (alıntı )
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  24
  Görüntüleme:
  6.794
 2. e-PaCk
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  1.128
 3. UA 1905
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  562
 4. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.192
 5. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  657
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş