Net amaçlara ve gerçekçi beklentilere sahip olmak

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
NET AMAÇLARA ve GERÇEKÇİ BEKLENTİLERE SAHİP OLMAK

Kendiniz için istedikleriniz konusunda gerçekten net olmak, hayatınızda olmasını istediğiniz belirsiz şeylere nazaran daha çok yardımcı olur. Örneğin, kendinizi belirli bir durumun içinde, sahip olmak istediğiniz niteliklerle birlikte, davranmak istediğiniz biçimde zihin gözüyle görerek hayal etmek yardımcı olabilir. Bazı insanlar istenilen davranışları yerine getiren tanıdıkları veya hayal eseri birini düşlemeyi oldukça yararlı bulabilmektedirler. Amaçlannızın gerçekçi olup olmadıklannı kontrol etmek yaşamsal bir öneme sahiptir. Hiçbir şekilde küçük bir rahatsızlığa dahi izin vermemek, küçük bir rahatsızlık belirtisi işaretinin sizi panik atağın içine çekmesi anlamına gelebilir. Kendinize insan olma izni verin! Amaçlarınızda esnekliğe ve kusura izin verin .Eğer her zaman sakin ve mutlu olmanız gerektiğini düşünen biriyseniz, kendiniz için fazladan bir stres yaratıyorsunuz demektir. Hiçbir şekilde kötü duygular yaşamayan ve her zaman kontrollü olan hiç kimse tanımıyorum. Hiç kimse tümüyle sorunlardan azade olamaz.,

Ayma kendinizle mücadele etmekten elde edeceğiniz yararların oranı konusunda gerçekçi olmak çok önemlidir, aksı takdir de kolayca cesaretiniz kırılır Anı, mucizevi iyileşmeler sağlayan sihirli değnek gibi bir şey yoktur Mümkün olduğunca çabuk bir şekilde rahatsızlığınıza bir son vermeniz, tümüyle anlaşılabilir bir şeyken, düzelmenin sizin istediğiniz kadar hızlı olmadığı bir durumda bu, sadece kafa karışıklığına sebep olur ve sonuç olarak daha fazla kaygıya yol açar. İyileşme zaman alır. Bu tür kestirmeler yoktur İyileşmeye yeterli zamanı tanıyın. Bunu ucu açık bir süreç olarak görün. Kendinize bir zaman sınırı koymak yalnızca üzerinizdeki yükün baskısını arttırmaya yarayacaktır.

İlerleme tedricî bir süreç olmaya eğilimlidir ve küçük yararlar far- kedildiğinde belki de değişikliğe uğrayacaktır. Ya da bu süreçte başlangıç belirtileri tekrar edecektir. Sürekli olarak ilerlediğinizi fark etmek önemlidir. Doğası gereği geçici olan durma ve geri tepmeler tüm gelişme sürecinin gerekli bir bileşenidir. Özellikle duraklamalar aşın çalıştığınızı ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu işaret edebilir. Kendinizle mücadele etmeye devam ederseniz, durumun daha iyiye doğru gelişmesi uzun sürmeyecektir.

Asıl hedefiniz olan iyileşmeyi bir çok adıma bölmek oldukça yararlı olabilir. Örneğin, bir agorafobik için apartmanın etrafında kendini mutlu hissederek dolaşma amacından ve benzeri sonraki adımlardan önce, ön kapıya kadar kendini rahat hissederek yürümeyi amaç edinmek çok daha uygundur. Amaçlan hazmedilebilir adımlara bölmek mantıklı hedefler belirlemeye yardım eder ve ayrıca yol boyunca bir çok orta ölçekli başarılar elde etme fırsatını sağlar. Bu sizin isteğinizi sürdürmenizde yardımcı olur. Ayrıca, her şeyin çok kötü olduğu zamanlardaki halinizle şu anınızı karşılaştırma şansını vererek süreç içinde cesaretinizi arttırır. (Bu tür karşılaştırmalar, kendinizi olmanız gerektiğini düşündüğünüz durumla ya da Öteki insanlann göründükleri gibi olmakla karşılaştırarak yargılama şeklindeki genel eğiliminizden çok daha yararlıdır).

Elanie Sheehan, Kaygı Bozuklukları
kitabından
 

Benzer konular

Top