1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Neticecilik nedir?

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Neticecilik nedir?
  Bir eylemin değerinin o eylemin sonuçları tarafından belirlendiğini veya o eylemin sonuçlarına bakarak belirlenebileceğini savunan görüş.

  Neticecilere göre, bir eylem, o eylemin yapılmasını gerektiren (buna yol açan) güdülerle veya ortaya serdiği karakteristik özelliklerle değerlendirilemez. Bir sosyal teoriyi neticeci temellerde savunmak demek, onu ortaya çıkardığı sonuçların alternatif teorilerin sonuçlarına göre daha isabetli, daha yararlı olmasına dayanarak savunmak demektir. Faydacılık neticeci ahlak sisteminin tipik bir örneğidir.

  Neticeciliğin birkaç türü vardır. Bir türüne göre, bir eylemin değeri ille sonuçlarına bakarak değil, o eylemin başındaki niyetlere bakarak da belirlenebilir. Biraz daha yumuşak bir türüne göre, yalnızca rasyonel bir varlık eylemlerinin sonuçlarını mülahaza etmek zorundadır ve neticecilik kapalı bir ahlaki sistem olarak mütalaa edilmemelidir.

  Dolayısıyla, hiçbir mutlak veya ihlal edilemez yükümlülük yoktur. Burada, neticecilikten "Makyavelizm"e ve hatta "Leninizm"e doğru uzanan bir çizgi çekmenin mümkün olduğu ortaya çıkmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş