1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Newton'un Bilime ve İnsanlıga Katkıları

Konusu 'BilgiBANK' forumundadır ve Suskun tarafından 6 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Newton'un Bilime ve İnsanlıga Katkıları

  SIR ISAAC NEWTON´IN HAYATI(1642-1727)​

  25 Aralık 1642 tarihinde Woolsthorpe kentinde dünyaya gelen isaac Newton fiziğin en önemli isimleri arasında yer alır. İlk aynalı teleskopu geliştirmiş, renk ve ışığın niteliğine açıklık getirmiş, evrensel kütle çekimi yasasını ortaya atarak fizikte devrim gerçekleştirmiştir. Newton doğumundan 3 ay önce babasını kaybetmiştir. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Newton 12 yaşında Grantham´daki King´s School´a başlamıştır.

  1661´de buradan mezun olan Newton aynı yıl Trinity College´a girdi. 1665´de buradan mezun olan Newton lisans üstü çalışmalarına başlayacağı sırada veba salgını baş gösterdi ve üniversite kapatıldı. Bunun üzerine Newton 2 yıl annesinin çiftliğinde kaldı. Burada çalışmalarına devam etti. 1667´de Trinity College´a öğretim görevlisi olarak geri döndüğünde sonsuz küçükler hesabının ( difransiyel ve integral ) temelini atmıştır.

  Daha sonra da ışığın yapısını açıklamış ve evrensel kütle çekimi kanunu ortaya atmıştır. Ancak çekingen olan Newton fizikte devrim yaratacak bu fikirlerini çok uzun yıllar sonra yayınlamıştır. Örneğin sonsuz küçükler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır.

  Lisans üstü çalışmalarını tamamlayan Newton 27 yaşındayken Cambrige Üniversitesinde matematik profesör olarak getirilmiştir. 1671´de aynalı teleskopu geliştirerek Royal Society´e seçildi. Ama burada özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi Newton´u iyice içine kapanık hale getirdi.

  Bilim dünyasıyla ilişkisini kesen Newton 1678´de ruhsal bunalıma girdi. Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley´in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü. Ve 2 yıl içinde efsanevi yapıtı Principia´yı yayınladı. Bu eser büyük ses getirdi.Kitabın yayınlandığı yıl kral II. James tarafından Katolik´liği yayma çalışmalarına direniş gösteren Newton, kral düşürüldükten sonra 1689´da üniversite parlamentosuna girdi. 1693´de yeninden bunalıma giren Newton´un yakın dostları John Locke ve Pepys ile arası bozuldu. 2 yıl sonra düzeldiyse de bilimsel çalışmalarda eski verimliliğini gösteremedi. 1699´da darphane müdürlüğüne getirilerek Londra´ya yerleşti.

  1701´de profesörlükten ayrıldı. 1703´de Royal Society´nin başkanı oldu.1704´de sonsuz küçükler hesabını da içeren Optik adlı kitabını yayınlayınca Leibniz arasında tartışma başladı.Leibniz sonsuz küçükler hesabını Newton´dan 20 yıl önce yayınlamıştı. Newton´un hayatının son 25 yılı bu tartışmalarla geçti ve 20 Mart 1727´de Londra´da öldü. Newton bilimsel çalışmalarının yanı sıra ilahiyata da ilgi duydu.
  Aslen Yahudi olan Newton İncil´deki kutsal üçlemeye karşı çıkan kronolojik bir eserde yazmıştır.Newton´un önemi antik çağda başlayan ve daha sonra İslam uygarlığı aracılıyla Avrupa´ya geçen ve Kopernik, Kepler, Galileo tarafından savunulan fikirleri tutarlı olarak birleştirebilmesidir. Sonsuz küçükler hesabını bularak analitik geometriyi geliştiren İslam uygarlığından bu yana matematikteki en önemli gelişmeye imza atması da onu yücelten en önemli faktördür.


  ALAN KEŞİFLERİ
  Mekanik.......................Hareket yasaları.
  Mekanik.......................Gravitasyon yasası
  Hidrodinamik.................Hidromekanik yasası
  Hidrodinamik.................Newtonian akışkan
  Termodinamik...............Soğurma yasası
  Optik..........................Newton halkaları
  Optik..........................Emisyon teorisi
  Optik..........................Newton teleskobu
  Matematik...................Calculus
  Matematik...................Binom serileri
  Matematik...................Newton metodu
  Matematik...................Newton-Cotes formülü
  Matematik ..................İnterpolasyon formülü​
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  809
 2. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  5.416
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  611
 4. -araz-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.503
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.150
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş