1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Neydi Dünya/ya Geliş Amacımız.

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve ahbeabi tarafından 19 Eylül 2007 başlatılmıştır.

1. ahbeabi

ahbeabi Uzman

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    VAN
    Banka:
    7 ÇTL
    Ne oldu bizlere ????

Bugünlerde... Mallarımız arttı, keyfimiz azaldı. Daha büyük evlerde kalıyoruz ama daha küçük ailelerde yaşıyoruz. Evde birbirimizi göremez olduk.

Konforumuz arttı ama zamanımız daraldı. Diplomamız bol ama sağduyumuz az.

Uzmanlıklar arttı ama sorunlar çoğaldı. İlaçlar çoğaldı, hastalıklar arttı. Sorumsuzca para harcıyoruz ama az gülüyoruz.

Trafikte çok hızlıyız ama çabuk parlıyoruz. Aksam geç yatıyor, sabah yorgun kalkıyoruz. Az kitap okuyor, çok televizyon seyrediyoruz.

Varlığımızı arttırdık ama değerlerimizi yitirdik. Çok konuşuyor ama az gönül veriyoruz ve bol bol yalan söylüyoruz. Para kazanmayı öğrendik ama bir türlü yuva kurmayı beceremedik. Hayata yıllar ekledik, fakat yıllara hayatı katamadık.

Ay’a kadar hatta daha ilerilere gidip dönmeyi biliyoruz ama;komşumuza geçmek için karşıya geçemiyoruz. Uzaya ulaştık ama ruhun derinliklerine bir türlü ulaşamadık.

Havayı temizledik ama ruhları alabildiğince kirlettik. Atomu parçaladık, önyargılarımızı bir türlü yıkamadık. Çok yazıyor ama az gelişiyoruz. Daha çok plan yapıyoruz ama daha az sonuç alıyoruz. Acele etmeyi öğrendik ama sabırlı olmayı öğrenemedik...

Gelirimiz arttı ama bereketimiz azaldı, karakterimiz zayıfladı. Tanıdıklar çoğaldı, gerçek dostlar eksildi. Çabalar arttı ama mutluluklar azaldı. Bilgisayar ağları kuruyoruz, bilgi otoyolları inşa ediyoruz ama kendi aramızdaki iletişimde zorlanıyoruz. Kalplere ulaşamıyoruz.

”Dünya Barışı” der, silahlanırız! Daha mutlu olmak için "somurtarak" çalışırız.

Yani bugünlerde...

Eve çift maaşın girdiği ama çiftlerin boşandığı... Güzel evlerin yuva olamadığı... Kısa seyahatlerin, kâğıt mendil gibi ilişkilerin... Yıkılmış gönüllerin, tek geceliklerin... Kilo dertlerinin ve her derde deva vitaminlerin... Vitrinlerin dolu ama gönüllerin boş olduğu... Günlerde yaşıyoruz!

İyi de, nereye dek sürecek bu kardeş? Teneşir tahtasına cansız bedenle yattığında, görevli kişi sorduğunda: “Merhumu nasıl bilirdiniz?!!” Valla Hiç Görmedik ki nasıl olduğunu bilelim.

Gider miydik, hesap eder miydik? Yoksa hiç mi hesap etmezdik? Düşünmez miydik?

Musalla taşında, ebedi istirahatgâhına uğurlanırken, acaba gerçekten istirahat etmeye mi gidiyoruz yoksa ebedi bir hüsrana mı yol alıyoruz? Bu belli mi şimdiden? Bunu bir umursamayan bir hayatın esiri olmuşuz. Öyleyse nedir bu rahatlık? Nedir?

Ne mi yapmamız gerekir?

Güzel bir soru? Demek ki bir şeyler yapmak istiyoruz, bu pervasız hayata bir son vermek, yeni bir sayfa açmak istiyoruz, öyle mi? Ne güzel! Çok güzel bir şey.

Birincisi önyargıyı bırakacak, gerçek DOST ile barışma yollarını arayacağız. Yok çünkü başka yolu. Var diyorsak, kendimizi kandırmaktan öte geçmez bu. O, ne demişse baş üstüne diyecek, neyi yasaklamışsa ondan uzak durmanın yolarını arayacak, bulduk mu asla bir daha bırakmayacağız o yolu. Olay bu;

Kuru ve bizi bir yere götürmeyen inatları artık bir yana bırakacağız. Zaman, çağ, devir, asır, özgürlük anlayışları bizi esir etmemeli kendine.

Hakikaten arkadaşlar, insan gerçekten özgür müdür? “Evet” diyerek hemen cevap vermeye çalışmamalı bu soruya, öncelikle araştırmalıyız.

Lütfen!

İş işten geçmeden, bir metrekarelik çukura girmeden bir daha düşünelim. Çünkü bu düşünme fırsatı hayatta iken veriliyor. Nitekim inandığımız yüce kitap Kur'an-ı Kerimde “Her nefis ölümü tadacaktır” ibaresi muktezasınca ecel ile hayat bittiğinde bu şansta bitiyor. İstemeyiz değilmi kimsenin pişman olmasını, gönlümüz buna razı olmaz değilmi? Düşmanımızın olduğunu sanmıyoruz ama sanmadığımız da varsa onunda halinin kötü son ile bitmesini arzu etmeyiz.
    Bu Alame Yaratılanların içerisinde en yüce varlık olarak geldik, yine bu özelliğimizi kaybetmeden ayrılabilelim.

Lütfen bir daha düşünelim!

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Güzel ifade edilmiş içinde blunduğumuz acı ama gerçek durum hocam. Yazıyı okumaya başlarken birşeyler eklerim diye düşünmüştüm ama yadırgadığım hemen herşey söylenmiş.

3. ahbeabi

ahbeabi Uzman

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    VAN
    Banka:
    7 ÇTL
    Özellikle Tartışma Konusuna eklememin sebebi bir şeyler katmanızdır. Lütfen içimizden geleni dökelim.

4. EsteLya

EsteLya Aktif

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    Mesleksiz
    Yer:
    Cehennemin dibi
    Banka:
    1 ÇTL
    Kizma Ahbeabi okuyamadim zaten yaziyi görünce korktum insan özetlenmis halini yazar zaten iki cümlesini okuduktan sonra uykum gelir :P
    pc basinda uyumak saglikli degil :P:P
    Yinede ellerine saglik güzel olmustur sen bi konu acarsinda güzel olmazmi,
    Her yazilanlara katiliyorum diyim :P

5. cırcırböcee

cırcırböcee V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    335 ÇTL
    Her nefis ölümü tadacaktır.

Bu söz artık basite indirgendi. Manevi duygular dile getirildiğnde aman sendecilik yapılıyor artık. Herşey maddiyatla ölçülür oldu.Hele şu günlerde daha çok manevyatımıza sarılmamız gerekirken oruç tutan insan bile kalmadı. Allah rızası için değil nefs rızası için yaşar olduk.

Sonumuzu hayreyle Allah'ım amin...

6. __nUrAy__

__nUrAy__ Usta

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Dünyanın Merkezindeyim...
    Banka:
    28 ÇTL
    Şöle bi etrafımıza baktığımzda gerçekten artık kötüye gidiyoruz ama düzeltmekte elimizde.arkadaşım dediğin gibi Allah sonumuzu hayır etsin.

HERKES cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez!

7. SaMeT10

SaMeT10 Aktif

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    elimden her iş gelir:D
    Yer:
    2 dk yerimde durmuyorum ki sana da söylim
    Banka:
    0 ÇTL
    bu konu tartışmaya açık bi konu değil ya
    ne için dünyada olduğumuz belli
    ama millet hedefleri şaşmış neyse....

8. gülüşüm

gülüşüm Usta

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Sahiii.. Nerden?
    Banka:
    39 ÇTL
    tekrar gündeme gelip okunmasını istedim.. yazı çok manalı.. herkes kendi payına düşen dersi çıkarırsa ne ala..

9. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    daha önce okumuştum etkileyici bir yazı fazla ben(cil) leştik sanırım birazda ondan bu kopmalar komşumuzu tanıyamaz hala geldik yan komşusunu kaç kişi tanıyorki şimdi kaç kişi yan komşusunun halini hatrını soruyor. kalpten bir hitiyacın varmı diyorki tesadüf belkide bu aksam biraz düşünmüştüm benzeri bir konuyu sevgi idi aklıma takılan şey bir insanı gerçekten sevdiğimiz zaman onu kendi canımızdan öte tutuyoruz kılına zarar gelmesin istiyoruz derdine derman olabilelim istiyoruz. düşündüm herkez birbirini sevebilse belkide dünya sorunları hiç olmayacak herkez birbirini sevdiği için kendinden çok onu düşünecek sorununa derman arıyacak böyle bir dünyada olmayı hayal etmek güzeldi düşünsenize herkez bir yumruk olmuş birbirlerinin derdine derman arıyor yardım etmek için can atıyor zarar vermiyor çakallık etmiyor ben düşündüm hoşumada gitmişti bir an :D

10. k@LpSiz_K@fKéF

k@LpSiz_K@fKéF Forum Onuru

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    B!L€C€G!M
    Banka:
    44 ÇTL

Ben alt komşumun halini hatrını mutlaka sorarım su sızmaz aramızdan :D
    Dediklerine katılıyorum ama artık o birazda kapital dünyadan. Eskiden kadınlar çay partisi verirken şimdi kadınlar bir iş alanının içinde. Erkeklerde itiraf ediyim ki beceremiyor komşu ilişkilerini. Hep bunu yapan bayanlardı. Çalışan bayan artınca ve eski mahallelerde yüksek katlı apartmanlara doğru ilerleyince buda kaçınılmaz son oldu maalesef...

Sayfayı Paylaş