Niche Nedir Niche Kelime Nasıl Bulunur?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,484
Beğeniler
9,020
Takım
GALATASARAY
#1
Niche Kelime Nedir Niche Kelime Nasıl Bulunur?
Niche Kelime belli bir alanın sınırlı bir kısmında Google kullanıcılarının belirli bir sıklıkta aradığı, rekabeti az geliri yüksek kelimelerdir. Google’da bu kelimelerle üst sıralara çıkarak Adsense’den para kazanabilirsiniz. Konuyu daha da açacak olursak! Mesela “rent a car” kelimesi zor bir kelimedir. Ve rekabeti çok yüksektir. Eğer çok ciddi bir bütçeniz ve uzun zamanınız yoksa bu kelimede ilk 3 sıraya yerleşemezsiniz. Ancak “Cheap Rent a Car California Firms” kelimesi ise “Long tail” yani uzun kuyruk bir Google aramasıdır. Yani ilk örneğimizdeki Rent A Car kelimesi kiralık araba anlamına gelirken ikinci örneğimizdeki “Cheap Rent a Car California Firms” kelime grubu, Kaliforniya ucuz araba kiralama firmaları anlamına gelir. Google’de yapılan aramaların %80’den fazlası en az 3 kelimeden oluşan aramalardır. Dolayısıyla Rent a Car kelimesinde rekabet yüksek başarı şansı neredeyse “0”dır ancak ikinci örneğimizde California araba kiralama şirketleri hakkında bilgi verirsek. Californiadaki araba şirketlerinin reklamları sitemizde dönmeye başlar. İki şekilde de karlı çıkarız. 1. araba kiralama kelimesi Adwords değeri yüksek bir kelimedir. Yani tık başına Adsense’den aldığı pay bi hayli iyidir. İkincisi California’daki otomobil kiralama şirketlerini arayanlar reklamlara tıklayıp direk Kaliforniya otomobil şirketlerine giderler. Böylece tık oranınız artar, gelirleriniz katlanır. Bunun gibi bir siteniz olsa günlük 300 hiti olsa Türkçe 3k siteden elde ettiğiniz gelirden fazlasını elde edersiniz! Niche kelime kavramını anladıysak bir aşama daha ilerleyelim.

Doğru Niche Kelime Seçimi
Kelimemizi seçtik şimdi yapmamız gereken şey cheaprentacarcaliforniafirms.com, cheaprentacarcaliforniafirms.net ve cheaprentacarcaliforniafirms.org alan adlarını kontrol etmek! Bu 3 alan adından biri boşsa -ilk olarak com domain olmak üzere- bir tanesini alıyoruz. Ancak kelimelerimize tam olarak karar vermeden önce Google anahtar kelime aracı ile anahtar kelime analizi yapıyoruz. Anahtar kelime analizini şu linkten yapabilirsiniz https://adwords.google.com.tr/o/Tar...000&ideaRequestType=KEYWORD_IDEAS#search.none ile domainimizde geçen kelimelerin “tam” olarak ayda ne kadar arandığına bakıyoruz. Eğer 3 bin ila 10 bin arasında aranıyorsa, iyi bir niche kelime seçmişsiniz demektir. Aynı zamanda anahtar kelime aracından kelimelere verilen Adwords değerlerini de görebilirsiniz. Yani iki kıstasımız olacak! Hem aranan bir kelime öbeği olacak hem de tık başı ücreti iyi olacak! Bu iki özelliğe sahip olmayan alan adlarını almayınız. Kelime analizi için önerebileceğimiz başka bir program daha var. Ücretli bir program olan Market Samurai gerçekten çok sağlam sonuçlar veriyor. Market Samurai sadece anahtar kelime analizi değil daha bir çok SEO uygulamalarını da bünyesinde barındırır.

Niche Siteler sadece İngilizce mi olur?
Hayır! Türkçe kelimelerden de niche siteler yapılabilir. Ancak Türkçe sitelerden elde edeceğiniz gelir yüksek olmaz. Bu nedenle bir çok webmaster, İngilizce siteleri tercih eder. Ancak Türkçe niche siteler açıp sabırla bu siteleri güncelleyerek ve sayılarını artırarak iyi bir gelire sahip olabilirsiniz tabi bu sizin aylarınızı hatta 1 – 2 yılınızı alabilir.

İngilizce Bilmiyorum İngilizce niche site nasıl açarım?
İngilizce bilmiyorsanız, Niche site açamazsınız diye bir kural yok. Ancak İngilizce bilmeyen birinin, İngilizce kelimelerden para kazanmaya çalışması çok zordur. Ne yazacağınızı bilemezsiniz, hangi kelimelerin hit getireceğini bulmanız çok zor olur. Para ile makale yazdırmak isterseniz o başka! Ancak biz para harcamayı değil para kazanmayı hedefliyoruz. Bu nedenle İngilizce bilmeyen tecrübesiz Webmasterların, bu işe girmelerini önermiyoruz. En azından tecrübe edinene kadar Türkçe sitelerde kendinizi geliştirmelisiniz.
 
Top