Nikahsız Evlilikler

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
Ayhan Deniz Tuncay'ın, İç Dökmenin Kadıncası kitabından..

NİKAHSIZ EVLİLİKLER

Günümüzde deneme evliliği olarak benimsenen nikahsız beraberlikler dünyanın diğer ülkelerinde de rahatça uygulanabiliyor. Nikahsız evliliklerde evlilik kurumu kadar eskiye dayanıyor. Günümüzde evliliğe adım atmadan önce akla yatkın bir deneme olarak sık sık ileri sürülüyor.

1920yılında Amerikalı yargıç Ben Lintsey nikahsız evlilik önerisini ortaya attığında İngiliz düşünür Bertrant Russsell de fikirlerini kabul ederek destekledi. Cinsel olarak birbirini tanımanın en iyi yolunun bu olduğunu savundular. Çünkü 19y.y. da Batı Avrupa'da evlilik bir çeşit lükstü. Feodal toplumlarda evlilik çoğunlukla geçici yada deneme birleşmesi adı altında yapılırdı. 10 y.y. da yedi yıllık deneme evlilikleri geçerli idi. îskoçya’da panayırlarda deneme evliliği için eş bulma reform hareketinin başladığı yıllarda bile yaygmdı.

Günümüzde pek çok kimsenin amacı mutlu bir evlilik ve uyumlu bir cinsel hayattır. Gerek sosyologların, gerek psikologların fikirleri, bütün sorumlu evliliklerde kişilerin birbirine uygun olup olmadıklarını anlayabilmeleri, zamana bağlı yaşam şeklidir yönünde. Yolunda gitmeyen evliliklerde edinilen ikinci kadınla veya evlenmeden önce erkeğin yönel- d iği kadınla yaşadığı nikahsız beraberlikde duygusal açıdan birlikte yaşamakla evli olmak arasında hiçbir fark yoktur.

Ayrılmak her iki durumda da güçtür. Birbirlerine bir çok evli çiftlerden daha fazla bağlıdırlar. Bir çok evliliği yıkacak sorunları, kazasız belasız atlatabilirler. Bağlanma oranı ne denli yüksekse, ayrılma olasılığı da o kadar azdır.

Evlenmeden birlikte yaşamanın tek kötü yanı çiftlerin istediklerinde bavullarını toplayıp gitmeleridir. Çünkü ilişkilerinin hukuki hiçbir yanı yoktur. Ayrılık bu çiftler için zor olduğu kadar, aileye yakın dostlar içinde boşanma olayı kadar acı ve küçültücü olabilir. Ruhsal ve duygusal uyumun yıkılması kolay bir iş değildir.
 

Benzer konular

Top