Nikel Alerjisi

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,011
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Nikel, genellikle kolyeler ve bilezik yapmak üzere diğer metaller ile karıştırılan bir metaldir. Bazı kişilerde bu metal, deriyle teması izleyen saatlerde bölgesel kırmızı ve pullu bir döküntüye yol açabilir. Nikel günümüzde fermuar, düğme, saat, bozuk para, kalem, takı gibi son derece yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Altın takılara bile 24 ayar olmadıkça sertlik kazandırmak amacıyla nikel katılabilir.

Metalin değdiği deride, özellikle delinmiş kulak memesinde, saatin altında, boyun çevresinde bir kızarıklık varsa nikele duyarlılık söz konusu olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, derinizin hiçbir yerine nikel değdirmemektir. Bu amaçla hipoalerjenik, paslanmaz çelik ve gümüş takıları yeğleyebilirsiniz.

Alerjenden uzak durun. Eğer alerjen maddeden uzak durmazsanız uygulanan diğer tüm tedavileri de çöpe atmış olursunuz. Düzenli bir şekilde nemlendirici kremler kullanmak faydalıdır. Cildiniz genellikle kuru olacaktır. Bir süreliğine kortizon kremlerinin kullanılması gerekebilir. Eğer kortizon kremi kullanılacaksa bunun kullanımından 2 saat sonra da nemlendirici krem kullanılmalıdır. Eğer kişi nikel ile temasına devam ederse bu defa alerji vücudunda nikelle temas etmeyen diğer alanlara da yayılma gösterebilir.
 

Benzer konular

Top